Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ludwik Bielaczek

ur. 25.08.1899, zm. 24.08.1980

Ur. 25 VIII 1899 r. w Grabówce pow. Racibórz. Syn bezrolnego fornala Joachima. Bielaczkowie mieszkali w Pstrążnej (pow. Rybnicki), a w 1915 r. przenieśli się do Tworkowa do majątku Getermanna. Ojciec Ludwika został woźnicą, a on sam - przyszły literat - fornalem. W czasie wojny służył w Wehrmachcie; dostał się do niewoli rosyjskiej (był w niej do 1947 r.). Tam nabawił się malarii i wskutek tej choroby ogłuchł. Bielaczek nie podzielał żadnych narodowych poglądów, ani polskich, ani niemieckich. Wcześnie ujawnił swoje literacki preferencje i uzdolnienia; najpierw w języku niemieckim. Polszczyznę poznał później. Posługiwał się gwarą. W 1960 r. przeszedł na emeryturę jako pracownik PGR Tworków. Poświęcił się odtąd bez reszty prozie. Stał się sławny dzięki utworowi „Ze studni zapomnienia”. Bardzo dobry narrator i dokumentalista. Dzięki temu trafił do literackiego parnasu; został członkiem Związku Literatów Polskich. Dużo pisał, choć jego utwory prozatorskie miały różny wymiar gatunkowy. Były wśród nich perełki, czasem raziły rozwlekłością, ale zawsze pełne szczerości i autentyzmu. Inne utwory: „Dożynki”, „Oko w oko z wilkiem”, „Groby prasłowiańskie”, „Epopeja o dwóch słynnych ongiś zbójnikach, Eliaszu i Pistalce”, „Milowe kamienie”. Tworkowski pisarz zmarł nagle 24 VIII 1980 r., na dzień przed 81 urodzinami.

Benedykt Motyka