Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Traumę historii chcą przekuć w dobre emocje w Rydułtowach 

Szykuje się nowy projekt artystyczno-historyczny, nawiązujący do tragicznych wydarzeń w mieście podczas II wojny światowej. Jakie działania i wydarzenia zaplanowano na najbliższe miesiące?

Mieszkańcy pamiętali o doktorze Rogerze [KAPSUŁA CZASU] 

W 1958 roku mieszkańcy Rud odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą doktorowi Juliuszowi Rogerowi – lekarzowi, przyrodnikowi, działaczowi, który głęboko ukochał lud śląski i piękno jego pieśni. Dwa lata wcześniej decyzją Ministerstwa...

Twarze katowickiej bezpieki 

10 lipca 2007 roku na rybnickim Rynku uroczyście otwarto słynną już w regionie wystawę „Twarze Katowickiej Bezpieki”

Westfalska Ławka (VII). Grzechy dzieciństwa 

Dla Walentego Kurzidema z Ligoty Tworkowskiej początek wojny był również dramatyczny, a to z tego powodu, że był przed wojną polskim sołtysem, co mieli mu za złe tamtejsi niemco-Ślązacy. Oni to spowodowali, że Kurzidema zabrano do Dachau....

Patroni jastrzębskich ulic. Kim był Arka Bożek? 

Z pewnością każdy mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju słyszał o Osiedlu Arki Bożka lub przejeżdżał kiedyś ulicą, nazwaną na jego cześć. Jednak zapewne nie wszyscy wiedzą, kim był ten działacz społeczny i polityczny oraz czym zasłużył...

Racibórz lat 90. w obiektywie Bolesława Stachowa 

O fotograficznych trasach wiodących przez Racibórz, sesjach w zakładach pracy i czasach, w których z robienia zdjęć można się było utrzymać z Bolesławem Stachowem rozmawia Katarzyna Gruchot.

3 lipca 1922 roku. Tego dnia do Rybnika przyszła Polska 

Wiele energii i sił kosztowała polskich rybniczan walka o przyłączenie miasta do Państwa Polskiego. Wielu ludzi poniosło niemałe ofiary. Jednak ten jeden dzień miał wynagrodzić je wszystkie. 3 lipca 1922 roku Rybnik uroczyście wkraczał do Polski!

Westfalska Ławka (VI). Honorowy wystrzał w niebo 

W pierwszą wojenną niedzielę (3 IX 1939) wychodzący z pszowskiego kościoła ludzie natknęli się na braci G., skaczących po polskim orle, którego udało im się zerwać z wysokiej iglicy pomnika upamiętniającego przyłączenie części Górnego...

Ci ludzie tworzyli Racibórz lat 90. Czy rozpoznasz ich na zdjęciach? 

Czy pamiętacie jak wyglądali i czym zajmowali się w latach 90. ludzie sportu, kultury i polityki? Proponujemy wycieczkę w czasie, która pokaże jacy byliśmy i czym żyliśmy trzydzieści lat temu.

Fabryka manekinów braci Zająców 

Bracia Zającowie byli pełnymi pasji samoukami. Postanowili sami stworzyć coś, czego przed wojną w Polsce właściwie nie było: fabrykę lekkich manekinów wystawowych na wzór tych, które robili Niemcy, Francuzi czy Włosi.

Paul Billik

ur. 27.03.1891, zm. 08.02.1926

Ur. 27 III 1891 r. w Haatsch (obecnie Hat w Czechach) w byłym powiecie raciborskim. Pochodził z rodziny chłopskiej, jego ojciec uprawiał tutaj rodzinną ziemię. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczał do szkoły średniej w Raciborzu. W 1910 r. ukończył tu seminarium nauczycielskie. W latach 1911-1912 odbył służbę wojskową w 157. pułku piechoty w Brzegu. Dosłużył się tam stopnia podoficerskiego. Po wybuchu I wojny światowej brał udział w walkach na froncie zachodnim (1914-1916). W 1915 r. awansował do stopnia podporucznika. W maju 1916 r. został przeniesiony na własną prośbę do lotnictwa - nowego i bardzo popularnego wśród młodszych i odważniejszych oficerów armii niemieckiej rodzaju wojsk. Przeszkolenie odbył w zapasowym pułku lotniczym nr 4. Od stycznia do 31 III 1917 r. latał w dywizjonie obserwacyjnym nr 4, gdzie zdobył licencję lotnika wojskowego. Następnie został przeszkolony jako pilot samolotów myśliwskich. W kwietniu 1917 r. został przydzielony do 12 dywizjonu myśliwskiego porucznika Rittera von Tuschek. W ciągu krótkiego czasu osiągnął swe pierwsze 4 zwycięstwa powietrzne, za co otrzymał Krzyż Żelazny I klasy. W lipcu 1917 r. został przeniesiony do dywizjonu myśliwskiego nr 7. Po osiągnięciu 8 zestrzelenia powierzono mu dowództwo dywizjonu lotniczego nr 52. 25 VI 1917 r. osiągnął swe 27. zwycięstwo powietrzne. Został za to odznaczony Krzyżem Rycerskim Orderu Hohenzolernów z mieczami. Był wielokrotnie ranny. W walkach powietrznych zestrzelił kilku asów lotniczych strony przeciwnej, m.in. Anglików majora Cartera i kapitana Chadwika. W sierpniu 1918 r. liczba jego zwycięstw wzrosła do 31. Został przedstawiony do odznaczenia najwyższym i najbardziej cenionym niemieckim odznaczeniem wojskowym - krzyżem „Pour le merite”. Nigdy mu go jednak nie wręczono, gdyż 10 VIII 1918 r. jego samolot został w walce ciężko uszkodzony, Billik musiał lądować po nieprzyjacielskiej stronie frontu, dostając się do niewoli. Po zakończeniu wojny pozostał wierny lotnictwu. Pracował jako oblatywacz. Brał też udział, przyjmowany wszędzie jako były as lotnictwa niezwykle gorąco i entuzjastycznie, w różnego rodzaju rewiach i pokazach lotniczych. Był stałym gościem kolejnych edycji odbywającego się co roku Niemieckiego Dnia Lotnictwa. 8 II 1926 r. oblatywał nowy model Junkersa F 13. Podczas podchodzenia do lądowania na berlińskim lotnisku Staaken samolot zapalił się. Bilik nie zdołał na czas opuścić maszyny i zginął w płomieniach. Został pochowany w Berlinie.

Piotr Sput