Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Sportowa Gala XX wieku 

17 lutego 2001 roku w hali sportowej przy ul. Łąkowej odbyła się uroczysta Sportowa Gala XX wieku, podczas której uhonorowanych zostało około 180 osób związanych z działalnością sportową.

Ksiądz Gwałtownik. Franciszek Blachnicki 

27 lutego mija kolejna rocznica śmierci kandydata na ołtarze, ks. Franciszka Blachnickiego. Mało kto wie, że założony przez niego popularny na całym świecie Ruch Światło Życie swe początki miał w... Rydułtowach.

Gdzie mundurki z tamtych lat? O skautingu w Rybniku przed wojną 

W marcu 1939 najliczniejszy rybnicki hufiec męski liczył blisko tysiąca członków i 26 drużyn!

Jerzy Martyniak - pan Śrubka, który ratuje maszyny 

Do zakładu przy Opawskiej ludzie przynoszą swoje stare maszyny z nadzieją na ich wskrzeszenie. Czasami wymaga to wielu tygodni żmudnej pracy, a nieraz wystarczy tylko rozmowa. Do jednego i drugiego Jerzego Martyniaka nie trzeba namawiać. Mógłby...

Specjalistka od długiego życia i... krepli 

„Tera je na Ciebie kolejka” –  spierały się na pogrzebie swej siostry Maryjki Agnes i Ema. To był 1982 r. Agnes już nie żyje, a Ema cieszy się dobrym zdrowiem. Ma dziś 99 lat!

Spacer po przedwojennym rybnickim rynku. Czekoladowy sklep Koenigsfelda 

Sympatyczna żona Boehma rozdawała dzieciom cukierki i nikogo nie wypuściła bez zakupów. W sklepie Przegendzy można było kupić doskonałe masło z Gostynia i znakomite sałatki. A w powietrzu unosił się zapach palonej kawy.

Racibórz nigdy nie zapomni o Rostkach, a oni o Raciborzu 

W piątkowe popołudnie naszą redakcję odwiedził Krzysztof Rostek – potomek brata dra Józefa Rostka. Naszym czytelnikom ten ostatni może się kojarzyć ze szpitalem, który nosi jego imię, albo pamiątkową tablicą w Wojnowicach, gdzie przyszedł...

Z Marklowic do brazylijskiej dżungli. Niezwykłe losy księdza Jana Kominka 

Kilka miesięcy zajęło Józefowi Kłosokowi poszukiwanie wiadomości o brazylijskim proboszczu i misjonarzu Indian rodem z Marklowic. W dużym kapeluszu, wśród Indian ksiądz Jan Kominek prezentował się okazale. Takie zdjęcia, na początku wieku,...

Skarby regionu: Zbudowany na planie krzyża św. Antoniego 

Budynek PCK w Rybniku jest świadectwem ofiarności i woli niesienia pomocy kilku pokoleń rybniczan.

Marek Szołtysek: kiedyś wyrzucę telefon, telewizor i komputer 

- Lubię śląskie rolady, ale trzeba mieć na nie odpowiednio dobre produkty, zwłaszcza ważna jest wołowina i swojski boczek wędzony. Ale królem wśród śląskiej kuchni jest dla mnie hauskyjza - mówi Marek Szołtysek w wywiadzie z Izą Salomon.

Paul Billik

ur. 27.03.1891, zm. 08.02.1926

Ur. 27 III 1891 r. w Haatsch (obecnie Hat w Czechach) w byłym powiecie raciborskim. Pochodził z rodziny chłopskiej, jego ojciec uprawiał tutaj rodzinną ziemię. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczał do szkoły średniej w Raciborzu. W 1910 r. ukończył tu seminarium nauczycielskie. W latach 1911-1912 odbył służbę wojskową w 157. pułku piechoty w Brzegu. Dosłużył się tam stopnia podoficerskiego. Po wybuchu I wojny światowej brał udział w walkach na froncie zachodnim (1914-1916). W 1915 r. awansował do stopnia podporucznika. W maju 1916 r. został przeniesiony na własną prośbę do lotnictwa - nowego i bardzo popularnego wśród młodszych i odważniejszych oficerów armii niemieckiej rodzaju wojsk. Przeszkolenie odbył w zapasowym pułku lotniczym nr 4. Od stycznia do 31 III 1917 r. latał w dywizjonie obserwacyjnym nr 4, gdzie zdobył licencję lotnika wojskowego. Następnie został przeszkolony jako pilot samolotów myśliwskich. W kwietniu 1917 r. został przydzielony do 12 dywizjonu myśliwskiego porucznika Rittera von Tuschek. W ciągu krótkiego czasu osiągnął swe pierwsze 4 zwycięstwa powietrzne, za co otrzymał Krzyż Żelazny I klasy. W lipcu 1917 r. został przeniesiony do dywizjonu myśliwskiego nr 7. Po osiągnięciu 8 zestrzelenia powierzono mu dowództwo dywizjonu lotniczego nr 52. 25 VI 1917 r. osiągnął swe 27. zwycięstwo powietrzne. Został za to odznaczony Krzyżem Rycerskim Orderu Hohenzolernów z mieczami. Był wielokrotnie ranny. W walkach powietrznych zestrzelił kilku asów lotniczych strony przeciwnej, m.in. Anglików majora Cartera i kapitana Chadwika. W sierpniu 1918 r. liczba jego zwycięstw wzrosła do 31. Został przedstawiony do odznaczenia najwyższym i najbardziej cenionym niemieckim odznaczeniem wojskowym - krzyżem „Pour le merite”. Nigdy mu go jednak nie wręczono, gdyż 10 VIII 1918 r. jego samolot został w walce ciężko uszkodzony, Billik musiał lądować po nieprzyjacielskiej stronie frontu, dostając się do niewoli. Po zakończeniu wojny pozostał wierny lotnictwu. Pracował jako oblatywacz. Brał też udział, przyjmowany wszędzie jako były as lotnictwa niezwykle gorąco i entuzjastycznie, w różnego rodzaju rewiach i pokazach lotniczych. Był stałym gościem kolejnych edycji odbywającego się co roku Niemieckiego Dnia Lotnictwa. 8 II 1926 r. oblatywał nowy model Junkersa F 13. Podczas podchodzenia do lądowania na berlińskim lotnisku Staaken samolot zapalił się. Bilik nie zdołał na czas opuścić maszyny i zginął w płomieniach. Został pochowany w Berlinie.

Piotr Sput