Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Ostatnie święta w Nieboczowach 

Najpierw były wycieczki rowerowe, które stały się nieodłącznym elementem naszych rodzinnych weekendów. Malowniczą trasą po polnych ścieżkach Płoni docieraliśmy przez dwa mosty do samego serca Nieboczów, zostawiając za sobą liczne stawy...

Szlabany do lamusa 

Chałupki jeszcze nigdy nie przeżyły takiego oblężenia mediów jak w nocy z 20 na 21 grudnia 2007 roku. Grała orkiestra, a fajerwerki rozświetlały niebo gdy setki ludzi o północy przekraczały granicę polsko-czeską po raz pierwszy bez kontroli.

Cafe Ring czyli nie tylko o piciu kawy 

Jedna z najpiękniejszych kamienic w naszym mieście znajdowała się tuż przy Rynku, na rogu dzisiejszych ulic Nowej i Adama Mickiewicza. Kilka metrów przed kościołem Farnym. Jej wizerunek został przywołany, i to trzykrotnie, na wystawie „Plomby...

Za kulisami „Gwiazdki Serc” 

O śpiewających politykach, ściągach w kapeluszu i VIP-ach z Kosmosu, a także o tym jak damską szpilkę rozciągnąć do rozmiaru 42 plus, a rosłego mężczyznę wcisnąć w strój baletnicy opowiadają Gabriela Kowalczyk, Stanisław Biel i Henryk...

Barbara Magiera: Od koronek i falbanek wolała harcerski mundur 

Mała Basia była strojona w koronki i falbanki. Ale dziewczynka wolała wyścigi i podchody z przyjaciółmi. Opisujemy prywatną stronę burmistrz Radlina, Barbary Magiery.

Pogrzeb Bordynowskiej Pani: Białe woły, wóz ze skansenu i XVIII-wieczna trumna 

Wypożyczony ze skansenu chłopski wóz i dwa woły. Najlepiej białe… – jest już koncepcja przebiegu ponownego pochówku Bordynowskiej Pani. Ma być godnie, uroczyście i w nawiązaniu do legendy.

Świąteczne zakupy z Mikołajem 

Sześćdziesiąt lat temu SDH „Bolko” był jedną z najnowocześniejszych placówek w regionie świadczących liczne udogodnienia dla klientów.

Zaczynał pędzlem ze świńskich włosów. O Ludwiku Holeszu, artyście i górniku 

320 milionów lat temu na obszarze dzisiejszego Śląska znajdowała się ogromna puszcza z roślinami sięgającymi kilkudziesięciu metrów, ogromnymi owadami i będącymi w fazie rozwoju płazami. Ten świat zafascynował Ludwika Holesza.

Sejmik przyjął uchwałę o upamiętnieniu Tragedii Górnośląskiej [WIDEO] 

Zbliża się 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. W związku tym podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęto uchwałę o obchodach rocznicy w 2025 roku. 

Historia szkoły i wyjątkowy album absolwentów na kartach nowej książki 

140 lat to bardzo dużo. Tym bardziej, jeśli takie urodziny obchodzi miejscowa szkoła. To właśnie wyjątkowy jubileusz był okazją do stworzenia wyjątkowej książki, w której prawie każdy z mieszkańców może znaleźć swoją rodzinną historię.

Paul Billik

ur. 27.03.1891, zm. 08.02.1926

Ur. 27 III 1891 r. w Haatsch (obecnie Hat w Czechach) w byłym powiecie raciborskim. Pochodził z rodziny chłopskiej, jego ojciec uprawiał tutaj rodzinną ziemię. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczał do szkoły średniej w Raciborzu. W 1910 r. ukończył tu seminarium nauczycielskie. W latach 1911-1912 odbył służbę wojskową w 157. pułku piechoty w Brzegu. Dosłużył się tam stopnia podoficerskiego. Po wybuchu I wojny światowej brał udział w walkach na froncie zachodnim (1914-1916). W 1915 r. awansował do stopnia podporucznika. W maju 1916 r. został przeniesiony na własną prośbę do lotnictwa - nowego i bardzo popularnego wśród młodszych i odważniejszych oficerów armii niemieckiej rodzaju wojsk. Przeszkolenie odbył w zapasowym pułku lotniczym nr 4. Od stycznia do 31 III 1917 r. latał w dywizjonie obserwacyjnym nr 4, gdzie zdobył licencję lotnika wojskowego. Następnie został przeszkolony jako pilot samolotów myśliwskich. W kwietniu 1917 r. został przydzielony do 12 dywizjonu myśliwskiego porucznika Rittera von Tuschek. W ciągu krótkiego czasu osiągnął swe pierwsze 4 zwycięstwa powietrzne, za co otrzymał Krzyż Żelazny I klasy. W lipcu 1917 r. został przeniesiony do dywizjonu myśliwskiego nr 7. Po osiągnięciu 8 zestrzelenia powierzono mu dowództwo dywizjonu lotniczego nr 52. 25 VI 1917 r. osiągnął swe 27. zwycięstwo powietrzne. Został za to odznaczony Krzyżem Rycerskim Orderu Hohenzolernów z mieczami. Był wielokrotnie ranny. W walkach powietrznych zestrzelił kilku asów lotniczych strony przeciwnej, m.in. Anglików majora Cartera i kapitana Chadwika. W sierpniu 1918 r. liczba jego zwycięstw wzrosła do 31. Został przedstawiony do odznaczenia najwyższym i najbardziej cenionym niemieckim odznaczeniem wojskowym - krzyżem „Pour le merite”. Nigdy mu go jednak nie wręczono, gdyż 10 VIII 1918 r. jego samolot został w walce ciężko uszkodzony, Billik musiał lądować po nieprzyjacielskiej stronie frontu, dostając się do niewoli. Po zakończeniu wojny pozostał wierny lotnictwu. Pracował jako oblatywacz. Brał też udział, przyjmowany wszędzie jako były as lotnictwa niezwykle gorąco i entuzjastycznie, w różnego rodzaju rewiach i pokazach lotniczych. Był stałym gościem kolejnych edycji odbywającego się co roku Niemieckiego Dnia Lotnictwa. 8 II 1926 r. oblatywał nowy model Junkersa F 13. Podczas podchodzenia do lądowania na berlińskim lotnisku Staaken samolot zapalił się. Bilik nie zdołał na czas opuścić maszyny i zginął w płomieniach. Został pochowany w Berlinie.

Piotr Sput