Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Elżbieta Kuryłowicz: W zgranym zespole łatwiej o dobre wyniki 

W Wodociągach wiedziano, że jak jest jakaś sprawa trudna do załatwienia to najlepiej tam posłać Elę Kuryłowicz – dziewczynę do zadań specjalnych. Drobna, ale niezwykle energiczna windykatorka potrafiła rozwiązać każdy problem i nawet...

Salon Glossów – od strzyżenia książąt do światowych pokazów 

W 1935 r. w żorskim Śródmieściu powstał najstarszy w mieście salon fryzjerski. Założył go Norbert Gloss, który w Żorach mieszkał od 1929 roku. Dziś salon prowadzony przez wnuka Norberta – Oktawiana Glos-Krawczyka wraz z żoną Alicją...

Kapsuła Czasu. Magia I Komunii Świętej [ZDJĘCIA] 

Zapraszamy do odwiedzenia wyjątkowej galerii zdjęć, gdzie prezentujemy historyczne fotografie z pierwszych komunii świętych. Przenieście się z nami w czasie i odkryjcie piękno oraz tradycje tych ważnych chwil w życiu młodych ludzi.

Kultowy saturator i kursy w Praktycznej Pani, czyli jak się żyło w PRL-u 

Przy której ulicy znajdował się salon Desy, kiedy Racibórz trafił do województwa katowickiego i jak potocznie mówiło się o restauracji „Raciborskiej” – to tylko niektóre z pytań quizu o PRL-u, z którymi zmierzyli się uczestnicy spotkań...

Józef Świerczek: Całe życie poświęciłem raciborskim Wodociągom 

Niczym nieustannie płynąca woda, jego kariera – od zwykłego pracownika po dyrektora – trwała nieprzerwanie 43 lata. Nie przez przypadek trafił do wodociągów miejskich.

W góry, w góry, miły bracie! 

Niewiele dokumentów z przedwojennego rybnickiego gimnazjum ocalało z zawieruchy wojennej. Czasem jednak szczęśliwym zbiegiem okoliczności udaje się odnaleźć ciekawe pamiątki, jak właśnie ta. Niedawno wpadł w moje ręce zbiór ciekawych...

Jak dwie Maryjki założyły „Mszaniankę” 

 – Pani Maria Chorowska odwiedziła mnie kiedyś w szkole, powiedziała powstał zespół i ty mosz z nimi coś zrobić. A co jo miała biydno zrobić jak jo nic nie umiała, ani grać, ani śpiywać – wspomina początki Maria Pawela.

Białe sukienki i mirtowe wianki. Komunie sprzed stu lat 

Białe sukienki, mirtowe wianki, złożone ręce i pełne niewinności spojrzenia na zdjęciach komunijnych sprzed prawie stu lat.

Raciborskie I Komunie Święte 25 lat temu 

Kościoły wypełniają się dziećmi w nieskazitelnie białych sukienkach i ciemnych garniturkach. Wszystko odprasowane, bez skazy i zmarszczki. Na twarzyczkach widoczna powaga i przejęcie. Dłonie dzieci złożone do modlitwy. Z tyłu tłum nie...

Dokument odnaleziony w kapsule [HISTORIA] 

Podczas remontu kościółka w kokoszyckim parku odnaleziono kapsułę czasu, a w niej tekst aktu fundacyjnego Kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego z 17 maja 1902 roku.

Adolf Blumenthal

ur. 10.01.1863, zm. 15.01.1903

ur. 10 I 1863 r. we Wrocławiu. Syn kupca Emanuela i Fryderyki zd. Rosenthal. Po ukończeniu szkoły rabinackiej i wrocławskiego gimnazjum rozpoczął w rodzinnym mieście studia filozoficzne. W Lipsku kontynuował studia filozoficzne oraz talmudyczne. Na podstawie dysertacji „Rabbi Meir. Leben und Wirken eines jüdischen Weisen” („Rabin Meir. Życie i działalność żydowskiego mędrca”) w 1888 r. uzyskał doktorat z filozofii na uniwersytecie lipskim. W 1889 r. został nauczycielem religii mojżeszowej w raciborskiej „wyższej szkole mieszczańskiej”, późniejszym gimnazjum realnym, mieszczącym się w nowym budynku przy dzisiejszym pl. Mostowym. W 1889 r. zwrócił na siebie uwagę kół judaistycznych swoją pracą „Die geschichtliche Bedeutung von Raphael Hirsch” („Historyczne znaczenie Rafała Hirscha”), poświęconą rabinowi Samsonowi Rafałowi Hirschowi (1808-1888), założycielowi żydowskiego ruchu neo-ortodoksyjnego, w którym usiłował połączyć surowy tradycjonalizm żydowski z nowoczesną oświatą i kulturą. Wielkie uznanie, nie tylko w kołach żydowskich, uzyskał Blumenthal swoimi płomiennymi broszurami „Offener Brief an Herrn Professor Franz Delitzsch” („List otwarty do pana profesora Franciszka Delitzscha”) oraz „Worte der Erwiderung an Herrn Professor Franz Delitzsch” („Słowa odpowiedzi panu profesorowi Franciszkowi Delitzschowi”), skierowanymi przeciwko luterańskiemu teologowi Franciszkowi Delitzschowi (1813-1890), założycielowi „Institutum Judaicum Delitzschianum”, prowadzącego badania nad historią żydostwa, a przede wszystkim propagującemu działalność misyjną wśród Żydów w celu nawrócenia ich na luteranizm. Blumenthal stał się osobą tak powszechnie znaną i popularną, że raciborska gmina żydowska wybrała zaledwie dwudziestosześcioletniego nauczyciela religii na swojego rabina i powierzyła mu budującą się przy ul. Szewskiej nową synagogę. Żarliwa mowa, wygłoszona w 1889 r. z okazji poświęcenia nowej synagogi, spotkała się z tak wielkim uznaniem, że w następnym roku wydano ją drukiem pt.: „Festrede bei der Einweihung der neuen Synagoge in Ratibor” („Mowa uroczysta z okazji poświęcenia nowej synagogi w Raciborzu”). Był płomiennym kaznodzieją. Mimo stale pogarszającego się stanu zdrowia, odpowiadając na liczne zaproszenia, wygłaszał mowy w synagogach wielu miast niemieckich. Zmarł w Raciborzu 15 I 1903 r. w wieku zaledwie 40 lat i został pochowany na raciborskim cmentarzu żydowskim przy obecnej ul. Fojcika. Już pośmiertnie, w 1906 r., wydano we Wrocławiu jego „Fest-predigten” („Kazania uroczyste”).

Paweł Newerla