Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Traumę historii chcą przekuć w dobre emocje w Rydułtowach 

Szykuje się nowy projekt artystyczno-historyczny, nawiązujący do tragicznych wydarzeń w mieście podczas II wojny światowej. Jakie działania i wydarzenia zaplanowano na najbliższe miesiące?

Mieszkańcy pamiętali o doktorze Rogerze [KAPSUŁA CZASU] 

W 1958 roku mieszkańcy Rud odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą doktorowi Juliuszowi Rogerowi – lekarzowi, przyrodnikowi, działaczowi, który głęboko ukochał lud śląski i piękno jego pieśni. Dwa lata wcześniej decyzją Ministerstwa...

Twarze katowickiej bezpieki 

10 lipca 2007 roku na rybnickim Rynku uroczyście otwarto słynną już w regionie wystawę „Twarze Katowickiej Bezpieki”

Westfalska Ławka (VII). Grzechy dzieciństwa 

Dla Walentego Kurzidema z Ligoty Tworkowskiej początek wojny był również dramatyczny, a to z tego powodu, że był przed wojną polskim sołtysem, co mieli mu za złe tamtejsi niemco-Ślązacy. Oni to spowodowali, że Kurzidema zabrano do Dachau....

Patroni jastrzębskich ulic. Kim był Arka Bożek? 

Z pewnością każdy mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju słyszał o Osiedlu Arki Bożka lub przejeżdżał kiedyś ulicą, nazwaną na jego cześć. Jednak zapewne nie wszyscy wiedzą, kim był ten działacz społeczny i polityczny oraz czym zasłużył...

Racibórz lat 90. w obiektywie Bolesława Stachowa 

O fotograficznych trasach wiodących przez Racibórz, sesjach w zakładach pracy i czasach, w których z robienia zdjęć można się było utrzymać z Bolesławem Stachowem rozmawia Katarzyna Gruchot.

3 lipca 1922 roku. Tego dnia do Rybnika przyszła Polska 

Wiele energii i sił kosztowała polskich rybniczan walka o przyłączenie miasta do Państwa Polskiego. Wielu ludzi poniosło niemałe ofiary. Jednak ten jeden dzień miał wynagrodzić je wszystkie. 3 lipca 1922 roku Rybnik uroczyście wkraczał do Polski!

Westfalska Ławka (VI). Honorowy wystrzał w niebo 

W pierwszą wojenną niedzielę (3 IX 1939) wychodzący z pszowskiego kościoła ludzie natknęli się na braci G., skaczących po polskim orle, którego udało im się zerwać z wysokiej iglicy pomnika upamiętniającego przyłączenie części Górnego...

Ci ludzie tworzyli Racibórz lat 90. Czy rozpoznasz ich na zdjęciach? 

Czy pamiętacie jak wyglądali i czym zajmowali się w latach 90. ludzie sportu, kultury i polityki? Proponujemy wycieczkę w czasie, która pokaże jacy byliśmy i czym żyliśmy trzydzieści lat temu.

Fabryka manekinów braci Zająców 

Bracia Zającowie byli pełnymi pasji samoukami. Postanowili sami stworzyć coś, czego przed wojną w Polsce właściwie nie było: fabrykę lekkich manekinów wystawowych na wzór tych, które robili Niemcy, Francuzi czy Włosi.

Adolf Blumenthal

ur. 10.01.1863, zm. 15.01.1903

ur. 10 I 1863 r. we Wrocławiu. Syn kupca Emanuela i Fryderyki zd. Rosenthal. Po ukończeniu szkoły rabinackiej i wrocławskiego gimnazjum rozpoczął w rodzinnym mieście studia filozoficzne. W Lipsku kontynuował studia filozoficzne oraz talmudyczne. Na podstawie dysertacji „Rabbi Meir. Leben und Wirken eines jüdischen Weisen” („Rabin Meir. Życie i działalność żydowskiego mędrca”) w 1888 r. uzyskał doktorat z filozofii na uniwersytecie lipskim. W 1889 r. został nauczycielem religii mojżeszowej w raciborskiej „wyższej szkole mieszczańskiej”, późniejszym gimnazjum realnym, mieszczącym się w nowym budynku przy dzisiejszym pl. Mostowym. W 1889 r. zwrócił na siebie uwagę kół judaistycznych swoją pracą „Die geschichtliche Bedeutung von Raphael Hirsch” („Historyczne znaczenie Rafała Hirscha”), poświęconą rabinowi Samsonowi Rafałowi Hirschowi (1808-1888), założycielowi żydowskiego ruchu neo-ortodoksyjnego, w którym usiłował połączyć surowy tradycjonalizm żydowski z nowoczesną oświatą i kulturą. Wielkie uznanie, nie tylko w kołach żydowskich, uzyskał Blumenthal swoimi płomiennymi broszurami „Offener Brief an Herrn Professor Franz Delitzsch” („List otwarty do pana profesora Franciszka Delitzscha”) oraz „Worte der Erwiderung an Herrn Professor Franz Delitzsch” („Słowa odpowiedzi panu profesorowi Franciszkowi Delitzschowi”), skierowanymi przeciwko luterańskiemu teologowi Franciszkowi Delitzschowi (1813-1890), założycielowi „Institutum Judaicum Delitzschianum”, prowadzącego badania nad historią żydostwa, a przede wszystkim propagującemu działalność misyjną wśród Żydów w celu nawrócenia ich na luteranizm. Blumenthal stał się osobą tak powszechnie znaną i popularną, że raciborska gmina żydowska wybrała zaledwie dwudziestosześcioletniego nauczyciela religii na swojego rabina i powierzyła mu budującą się przy ul. Szewskiej nową synagogę. Żarliwa mowa, wygłoszona w 1889 r. z okazji poświęcenia nowej synagogi, spotkała się z tak wielkim uznaniem, że w następnym roku wydano ją drukiem pt.: „Festrede bei der Einweihung der neuen Synagoge in Ratibor” („Mowa uroczysta z okazji poświęcenia nowej synagogi w Raciborzu”). Był płomiennym kaznodzieją. Mimo stale pogarszającego się stanu zdrowia, odpowiadając na liczne zaproszenia, wygłaszał mowy w synagogach wielu miast niemieckich. Zmarł w Raciborzu 15 I 1903 r. w wieku zaledwie 40 lat i został pochowany na raciborskim cmentarzu żydowskim przy obecnej ul. Fojcika. Już pośmiertnie, w 1906 r., wydano we Wrocławiu jego „Fest-predigten” („Kazania uroczyste”).

Paweł Newerla