Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gerard Bluszcz

ur. 28.08.1929, zm. 26.01.1990

Ur. 28 VIII 1929 r. w Rybniku. Dr nauk medycznych. Losy osobiste związał z ziemią raciborską. W 1954 r. otrzymał dyplom na Akademii Medycznej w Łodzi. Pierwszą swą pracę lekarską rozpoczął już w Raciborzu w Miejskiej Kolumnie Sanitarno-Epidemiologicznej. Potem pracował w szpitalu miejskim. Skromną kolumnę przekształcił w Miejską Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, placówkę diagnostyczno-badawczą i prewencyjną. Pracował tam do 1977 r. Jako inspektor sanitarny pełnił funkcję zastępcy kierownika Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej w Raciborzu. Oddział zakaźny szpitala stał się miejscem realizacji pasji lekarza. Był doskonałym diagnostykiem i terapeutą. Dokształcał się bezustannie. Wykładał w Studium Medycznym. Był specjalistą II stopnia w zakresie organizacji i ochrony zdrowia oraz chorób zakaźnych. W 1970 r. nadano mu tytuł doktora nauk medycznych. Był autorem kilkudziesięciu artykułów, rozpraw naukowych. Jego dorobek w tej dziedzinie uhonorowano przyznając mu nagrodę naukową Polskiego Towarzystwa Epidemiologicznego i Chorób Zakaźnych. Aktywny w: PCK, Towarzystwie do Walki z Gruźlicą, członek towarzystw lekarskich oraz Towarzystwa Historycznego. Związany z Towarzystwem Miłośników Ziemi Raciborskiej. Zmarł w 26 I 1990 r. w Raciborzu.

Benedykt Motyka