Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Max Böhm

ur. 16.12.1879, zm. 01.05.1936

Ur. 16 XII 1879 r. Syn znanego raciborskiego fabrykanta wódek i likierów, Josefa Böhma. Wybitny lekarz, międzynarodowej sławy chirurg ortopeda. Uczęszczał do raciborskiego gimnazjum, gdzie zdał maturę. Następnie studiował medycynę w Berlinie, Wrocławiu i Monachium, specjalizując się w nowym ówcześnie kierunku - ortopedii. Po ukończeniu studiów odbył w Monachium służbę wojskową, po której otrzymał pięcioletni kontrakt na pracę w renomowanym szpitalu w Bostonie. Po powrocie do kraju podjął współpracę ze znanymi specjalistami ortopedami, profesorami Hoffa i Schütz, co pozwoliło mu dopełnić i ugruntować swoją wiedzę. Po wybuchu I wojny światowej został zmobilizowany i jako lekarz wojskowy miał za zadanie organizowanie lazaretów wojskowych na froncie wschodnim. W 1915 r. otrzymał zadanie zorganizowania i kierowania lazaretem dla żołnierzy po wszelkiego rodzaju amputacjach w Jacobsberg-Allenstein. Zajmowano się tutaj nie tylko rehabilitacją żołnierzy po amputacjach, ale uruchomiono także warsztaty, które produkowały wszelkiego rodzaju protezy pomysłu Böhma. Opracował on także pionierskie metody ćwiczeń dla inwalidów z protezami, które pozwalały wielu z nich powrócić do normalnego życia zawodowego. Jego praca wzbudzała powszechne uznanie, co też przejawiało się w wielu dowodach wdzięczności i podziwu. W 1916 r. został przeniesiony do Berlina, gdzie w części zamku w Charlottenburg, którą udostępniła mu para cesarska (szczególnie cesarzowa była zafascynowana pracą i osiągnięciami Böhma, popierając go na wszelkie sposoby) otworzył centralny lazaret, kontynuując swoją pracę. Po I wojnie światowej prowadził kursy, wykłady i odczyty dla lekarzy ortopedów z wielu krajów Europy i Ameryki. Był też członkiem honorowym wielu stowarzyszeń i instytucji naukowych, autorem wielu, stojących na najwyższym poziomie naukowym, rozpraw i opracowań. Max Böhm zmarł nagle na nieuleczalną chorobę w maju 1936 r. Kondukt pogrzebowy prowadził jego 84-letni wówczas ojciec Josef Böhm.

Piotr Sput