Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Valeska Buchwald

ur. 10.11.1862, zm. 08.09.2023

Ur. 10 XI 1862 r. jako Valeska Cusig w Borucinie w pow. raciborskim. Jej ojciec był właścicielem majątku, wchodzącego później w skład majoratu ks. Lichnowskich w Kuchelnie. Lata dziecięce spędziła w Wielkopolsce na granicy Królestwa Kongresowego. Do 1879 r. uczyła się na pensji w Jaworze. Po zamążpójściu mieszkała w Kassel a od 1930 r. w Berlinie. Znajomość języka polskiego i rosyjskiego umożliwiła jej dokonywanie tłumaczeń zarówno z języka polskiego jak i z rosyjskiego. W 1897 r. wydała w Berlinie pierwszy zbiór nowel „Flammen” („Płomienie”), w 1903 r. następne nowele pod zbiorczym tytułem: „Wenn Frauen lieben” („Gdy kobiety kochają”). W latach następnych wyszły trzy zbiory opowiadań. Wydała także kilka powieści m.in.: „Hedda Faddenrechts Geheimnis” („Tajemnica Heddy Faddenrecht”), czy „Die Erbin von Gelsenstein” („Dziedziczka Gelsensteinu”). Ta ostatnia powieść, właściwie romans, została wydana jeszcze w 1950 r. Zmarła po 1934 r. prawdopodobnie w Berlinie.

Paweł Newerla