Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Karol Burek

ur. 20.11.1899, zm. 25.01.1991

Ur. 20 XI 1899 r. w Brzeziu n. Odrą (obecnie dzielnica Raciborza), w rodzinie robotniczej. Syn Wincentego i Marianny zd. Franiczek. Współorganizował gniazdo „Sokoła” w Brzeziu, został naczelnikiem sekcji gimnastycznej, która pod jego przewodnictwem funkcjonowała do 1939 r. Od momentu zaprzysiężenia do POW w 1919 r. uczestniczył w przygotowaniach do III powstania śląskiego. Pod pozorem wycieczki do Krakowa, uczestniczył w zgrupowaniu peowiaków na Grabówce. W czasie III powstania walczył w 5. kompanii pod dowództwem Józefa Grzonki. W 1923 r. był współzałożycielem Związku Powstańców Śląskich. W czasie wojny rodzina z narażeniem życia przechowywała dokumenty Związku. W 1941 r. miał być wysłany na przymusowe roboty w głąb Niemiec, jednak właściciel firmy, gdzie dotychczas pracował, zaproponował zatrudnienie w Oświęcimiu przy budowie Fabryki I. G. Farbenindustrie. W czasie pobytu w Oświęcimiu, mimo stałego „opiekuna” SS, udało mu się nawiązać kontakt z podziemiem polskim (Dwory - Oświęcim). Legalnie zatrudniony, mógł bez przeszkód przewozić chleb z Brzezia do Oświęcimia. Miejscowi działacze ruchu oporu zwracali się do niego jako do „swojego”. Po wojnie pracował w Zakładach Elektrod Węglowych w Raciborzu jako ślusarz. Zmarł 25 I 1991 r. w Raciborzu

Małgorzata Rother-Burek