Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Traumę historii chcą przekuć w dobre emocje w Rydułtowach 

Szykuje się nowy projekt artystyczno-historyczny, nawiązujący do tragicznych wydarzeń w mieście podczas II wojny światowej. Jakie działania i wydarzenia zaplanowano na najbliższe miesiące?

Mieszkańcy pamiętali o doktorze Rogerze [KAPSUŁA CZASU] 

W 1958 roku mieszkańcy Rud odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą doktorowi Juliuszowi Rogerowi – lekarzowi, przyrodnikowi, działaczowi, który głęboko ukochał lud śląski i piękno jego pieśni. Dwa lata wcześniej decyzją Ministerstwa...

Twarze katowickiej bezpieki 

10 lipca 2007 roku na rybnickim Rynku uroczyście otwarto słynną już w regionie wystawę „Twarze Katowickiej Bezpieki”

Westfalska Ławka (VII). Grzechy dzieciństwa 

Dla Walentego Kurzidema z Ligoty Tworkowskiej początek wojny był również dramatyczny, a to z tego powodu, że był przed wojną polskim sołtysem, co mieli mu za złe tamtejsi niemco-Ślązacy. Oni to spowodowali, że Kurzidema zabrano do Dachau....

Patroni jastrzębskich ulic. Kim był Arka Bożek? 

Z pewnością każdy mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju słyszał o Osiedlu Arki Bożka lub przejeżdżał kiedyś ulicą, nazwaną na jego cześć. Jednak zapewne nie wszyscy wiedzą, kim był ten działacz społeczny i polityczny oraz czym zasłużył...

Racibórz lat 90. w obiektywie Bolesława Stachowa 

O fotograficznych trasach wiodących przez Racibórz, sesjach w zakładach pracy i czasach, w których z robienia zdjęć można się było utrzymać z Bolesławem Stachowem rozmawia Katarzyna Gruchot.

3 lipca 1922 roku. Tego dnia do Rybnika przyszła Polska 

Wiele energii i sił kosztowała polskich rybniczan walka o przyłączenie miasta do Państwa Polskiego. Wielu ludzi poniosło niemałe ofiary. Jednak ten jeden dzień miał wynagrodzić je wszystkie. 3 lipca 1922 roku Rybnik uroczyście wkraczał do Polski!

Westfalska Ławka (VI). Honorowy wystrzał w niebo 

W pierwszą wojenną niedzielę (3 IX 1939) wychodzący z pszowskiego kościoła ludzie natknęli się na braci G., skaczących po polskim orle, którego udało im się zerwać z wysokiej iglicy pomnika upamiętniającego przyłączenie części Górnego...

Ci ludzie tworzyli Racibórz lat 90. Czy rozpoznasz ich na zdjęciach? 

Czy pamiętacie jak wyglądali i czym zajmowali się w latach 90. ludzie sportu, kultury i polityki? Proponujemy wycieczkę w czasie, która pokaże jacy byliśmy i czym żyliśmy trzydzieści lat temu.

Fabryka manekinów braci Zająców 

Bracia Zającowie byli pełnymi pasji samoukami. Postanowili sami stworzyć coś, czego przed wojną w Polsce właściwie nie było: fabrykę lekkich manekinów wystawowych na wzór tych, które robili Niemcy, Francuzi czy Włosi.

Eufemia (Ofka)

ur. 1299 r., zm. 17.01.1359

Ur. przed 1299 r. w Raciborzu. Księżna raciborska, dominikanka. Córka Przemysła, władcy raciborskiego z dynastii Piastów i Anny, księżnej czerskiej z Mazowsza. 9 IV 1313 r. przywdziała habit zakonny, wstępując do klasztoru dominikanek Św. Ducha w Raciborzu. Była dwukrotną przeoryszą tegoż zgromadzenia w 1341 r. oraz 1358 - 1359 r. Na średniowiecznych dokumentach występuje jako osoba wyjątkowo zaangażowana w pomnażaniu majątku swojego klasztoru. W 1313 r. pozyskała wieś Proszowiec, Markowice, Lyski, Pogrzebień i Lubomię, które darował Eufemii jej brat Leszek. W 1335 r. biskup wrocławski Nanker obdarzył zgromadzenie dziesięcinami z Bieńkowic, Strzybnika, Sudołu i Kornowaca. Za pośrednictwem księżnej, w 1337 r., dominikanki kupiły wieś Ligotę (Książęcą) od Izoldy, wdowy po Piotrze Strali. W 1339 r. niejaki Kunad (Konrad?) zwany Stoszem albo Stoszowicem, sprzedał Eufemii i jej zgromadzeniu wieś Ucieszków i połowę wsi Warmuntowice w księstwie kozielskim, a w roku następnym Henryk z Plumnowa z bratem Jeszkiem - miasteczko Baborów, z wsiami Sułkowem, Czerwięcicami i Dzielowem. Od swojego szwagra Mikołaja II władcy opawsko-raciborskiego księżna nabyła w 1343 r. prawa zwierzchnie i wielki kawał ziemi w Bieńkowicach, a osiem lat później resztę Bieńkowic, od trzech braci dziedziców: Bienka, Turca i Koberna. 2 VII 1345 r. papież Klemens VI zatwierdził wszystkie nabytki raciborskich dominikanek i wziął je pod swoją opiekę. Wybudowany i konsekrowany 29 IX 1334 r. kościół i klasztor p.w. Św. Ducha, stały się ogniskiem życia religijnego i kulturalnego w Raciborzu. Przeczuwając swój zgon 8 XII 1358 r. Eufemia kazała sporządzić obszerny testament, w którym znajdujemy wiadomości o kolejnych pozyskanych dobrach, przekazanych przez przeoryszę na rzecz zgromadzenia. Późniejsze utwory hagiograficzne akcentują pobożne życie Eufemii, pełne samozaparcia i chrześcijańskich cnot. Piszący w 1606 r. dominikanin Abraham Bzowski wzmiankuje, iż Eufemia „ciało swoje przez posty, bezsenność, surowe posłanie, biczowanie aż do kosztownej krwi, włosiennicę, a nawet noszenie żelaznych łańcuszków, nieustannie umartwiała (...) będąc panną nadzwyczaj urodziwą”. Dzieło Bzowskiego stało się potem podstawą do opracowań biograficznych na temat Ofki, ale tylko o charakterze hagiograficznym. Ofka zmarła 17 I 1359 r. w Raciborzu. Została pochowana w Kaplicy Św. Dominika przy klasztorze dominikanek w Raciborzu. Na początku XIX w. trumienkę z jej szczątkami uroczyście przeniesiono do kościoła NMP (fary), gdzie poświęcono jej jeden z bocznych ołtarzy. Podczas pożaru kościoła w 1945 r. spłonął on wraz ze wspomnianą trumienką. Eufemia czczona jest do dziś w Raciborzu jako świętobliwa. Kandydatka na ołtarze. Co roku, w rocznicę śmierci Eufemii, odprawiane są msze w intencji jej rychłej beatyfikacji.

Norbert Mika