Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
1700 metrów historii. Reportaż z Archiwum 

Szukają tu swoich korzeni mieszkańcy Niemiec, Nowej Zelandii, Australii i Brazylii. 140 tysięcy dokumentów to spory kawałek historii naszego regionu, nad którym pieczę sprawuje trzech historyków – archiwistów. Tylko oni wiedzą jak poruszać...

Wszystkie dzieci pani Ady. Historia I LO w Raciborzu 

Kiedy przekraczam mury I LO od razu czuję respekt wobec 70-letniej historii tej szkoły. Jest obecna wszędzie. Na archiwalnych zdjęciach i tablach, w starych meblach, szkolnych kronikach, bibliotecznych półkach i w małym pokoiku, gdzie swoje...

Fantazje szyte na miarę, czyli krawiecka opowieść  

Rybnicki krawiec starej daty szyje na starym Łuczniku sutanny dla księży, surduty dla dyrygentów oraz aktorskie sarongi.

Uczestnicy Marszu Pamięci im. Jana Stolarza wyruszyli z Oświęcimia do Wodzisławia 

Sprzed bramy byłego obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęciumiu wyruszyła grupa piechurów, którzy trasą Marszu Śmierci sprzed 80 lat przejdą do Wodzisławia Śląskiego. Po drodze odwiedzą m.in. Żory. 

90 lat Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżkowicach 

8 miesięcy wystarczyło, by nad niewielkimi Krzyżkowicami - wówczas samodzielną gminą, a dziś częścią Pszowa - dumnie górowała wieża kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku mija 90 lat odkąd wybudowano świątynię.

A jak Aeroklub ROW 

Jest kuźnią talentów lotniczych, kolebką polskiej akrobacji szybowcowej i nieformalną siedzibą kadry narodowej w tej dyscyplinie.

Rozmowa będzie kontrolowana [REPORTAŻ] 

Można śmiało powiedzieć, że w Raciborzu jego głos jest równie charakterystyczny i rozpoznawalny jak Jana Suzina czy Tomasza Knapika w Polsce. Usłyszymy go w większości raciborskich instytucji, firm i urzędów. Nikt tak jak on nie zna się...

Tropem legend - Zagadkowy Kopiec w Lubomi (cz. 6.) 

Legendy a realia historyczne – b) Wojna trzydziestoletnia Kolejna legenda dotycząca zagadkowego Kopca z pogranicza Syryni i Lubomi mówi o jego powstaniu w okresie trwania na Śląsku tzw. wojny trzydziestoletniej. Wojna ta toczyła się w latach...

Pałac w Krowiarkach 

Zespół pałacowo-parkowy w Krowiarkach był siedzibą rodów Strachwitz, Gaschin i Donnersmarck. Pałac wraz z wszystkimi dobrami wniosła, jako swoje rodowe ziemie, żona Hugona II von Donnersmarcka – Wanda von Gaschin. Hugo i Wanda mieszkali...

Rybniccy lekarze 

Rybnik miał wielu wspaniałych lekarzy. Kilku z nich wspomina Michał Palica, który z pasją zbiera informacje z historii miasta.

Eufemia (Ofka)

ur. 1299 r., zm. 17.01.1359

Ur. przed 1299 r. w Raciborzu. Księżna raciborska, dominikanka. Córka Przemysła, władcy raciborskiego z dynastii Piastów i Anny, księżnej czerskiej z Mazowsza. 9 IV 1313 r. przywdziała habit zakonny, wstępując do klasztoru dominikanek Św. Ducha w Raciborzu. Była dwukrotną przeoryszą tegoż zgromadzenia w 1341 r. oraz 1358 - 1359 r. Na średniowiecznych dokumentach występuje jako osoba wyjątkowo zaangażowana w pomnażaniu majątku swojego klasztoru. W 1313 r. pozyskała wieś Proszowiec, Markowice, Lyski, Pogrzebień i Lubomię, które darował Eufemii jej brat Leszek. W 1335 r. biskup wrocławski Nanker obdarzył zgromadzenie dziesięcinami z Bieńkowic, Strzybnika, Sudołu i Kornowaca. Za pośrednictwem księżnej, w 1337 r., dominikanki kupiły wieś Ligotę (Książęcą) od Izoldy, wdowy po Piotrze Strali. W 1339 r. niejaki Kunad (Konrad?) zwany Stoszem albo Stoszowicem, sprzedał Eufemii i jej zgromadzeniu wieś Ucieszków i połowę wsi Warmuntowice w księstwie kozielskim, a w roku następnym Henryk z Plumnowa z bratem Jeszkiem - miasteczko Baborów, z wsiami Sułkowem, Czerwięcicami i Dzielowem. Od swojego szwagra Mikołaja II władcy opawsko-raciborskiego księżna nabyła w 1343 r. prawa zwierzchnie i wielki kawał ziemi w Bieńkowicach, a osiem lat później resztę Bieńkowic, od trzech braci dziedziców: Bienka, Turca i Koberna. 2 VII 1345 r. papież Klemens VI zatwierdził wszystkie nabytki raciborskich dominikanek i wziął je pod swoją opiekę. Wybudowany i konsekrowany 29 IX 1334 r. kościół i klasztor p.w. Św. Ducha, stały się ogniskiem życia religijnego i kulturalnego w Raciborzu. Przeczuwając swój zgon 8 XII 1358 r. Eufemia kazała sporządzić obszerny testament, w którym znajdujemy wiadomości o kolejnych pozyskanych dobrach, przekazanych przez przeoryszę na rzecz zgromadzenia. Późniejsze utwory hagiograficzne akcentują pobożne życie Eufemii, pełne samozaparcia i chrześcijańskich cnot. Piszący w 1606 r. dominikanin Abraham Bzowski wzmiankuje, iż Eufemia „ciało swoje przez posty, bezsenność, surowe posłanie, biczowanie aż do kosztownej krwi, włosiennicę, a nawet noszenie żelaznych łańcuszków, nieustannie umartwiała (...) będąc panną nadzwyczaj urodziwą”. Dzieło Bzowskiego stało się potem podstawą do opracowań biograficznych na temat Ofki, ale tylko o charakterze hagiograficznym. Ofka zmarła 17 I 1359 r. w Raciborzu. Została pochowana w Kaplicy Św. Dominika przy klasztorze dominikanek w Raciborzu. Na początku XIX w. trumienkę z jej szczątkami uroczyście przeniesiono do kościoła NMP (fary), gdzie poświęcono jej jeden z bocznych ołtarzy. Podczas pożaru kościoła w 1945 r. spłonął on wraz ze wspomnianą trumienką. Eufemia czczona jest do dziś w Raciborzu jako świętobliwa. Kandydatka na ołtarze. Co roku, w rocznicę śmierci Eufemii, odprawiane są msze w intencji jej rychłej beatyfikacji.

Norbert Mika