Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Jak zmagać się z traumami pokoleniowymi? - młodzież z Rydułtów na ciekawych warsztatach 

We wrześniu grupa wybranych uczniów klasy 2b z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach przeszła przez 12 godzin rozwijających warsztatów w Rydułtowskim Centrum Kultury.

Wanda Treumann – wodzisławska gwiazda (cz.1) 

Jak kometa przeleciała po niebie historii kinematografii. Pomiędzy jej pierwszym a ostatnim filmem upłynęło zaledwie 12 lat. Wystarczająco, by zaznała ogromnej sławy, ale kolejne 40 lat życia spędziła w zapomnieniu w odległej Australii....

Rybnik wczoraj i dziś (V) 

Kolejna porcja historycznych pocztówek z kolekcji Pawła Poloka, dziennikarza, solisty i konferansjera Kapeli ze Śląska. W roku 2006 ukończył on politologię w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz historię...

Westfalska Ławka (XIV). Gdo mo popuszczono szruba, tyn idzie na gruba  

Po skończeniu siedmioklasowej podstawówki poszedłem do szkoły górniczej. W drugiej klasie mieliśmy praktyki na powierzchni kopalni.

Powojenny Wodzisław na unikatowych zdjęciach 

Cenna kronika ze zdjęciami i opisami Wodzisławia Śląskiego odkryta na strychu. Odkrycia przez przypadek dokonał Krzysztof Wieczorek z Czyżowic.

Tworkowski młyn z duszą Franciszka 

Niczym woda od 300 lat nieustannie napędzająca tworkowskie koło młyńskie, tak nieubłaganie płynie czas dla ostatniego już rzemieślniczego młyna na Śląsku, który nadal świadczy usługi dla ludności.

Rybnik wczoraj i dziś (IV) 

Prezentujemy historyczne pocztówki z kolekcji Pawła Poloka, dziennikarza, solisty i konferansjera Kapeli ze Śląska. W roku 2006 ukończył on politologię w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz historię w...

Targowisko da ci wszystko 

Jedni handlowali na metalowych straganach, które przed deszczem i słońcem chroniły plandeki. Inni rozkładali towar na betonowych ladach, stolikach turystycznych lub rozkładanych łóżkach. Za przebieralnię służył kawałek kartonu leżący...

Jak Robert Grzybek został akowcem w tajemnicy przed tatą 

Zostało ich dziewięciu. W czasie II wojny światowej i tuż po ustaniu wojennej zawieruchy działali w Armii Krajowej. Dziś są członkami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu wodzisławskiego i rybnickiego. Mówią o sobie, że...

Zjazd ortopedów we wrześniu 1983 roku 

We wrześniu Racibórz witał uczestników XX Dni Ortopedycznych.

Konstancja wodzisławska

(?), nieznana z imienia córka księcia Władysława opolsko-raciborskiego, nie wiadomo kiedy się urodziła. Pani na Wodzisławiu, żona Henryka IV Probusa, a przez to niedoszła królowa Polski. Imię Konstancja nadali jej badacze. Niestety, niewiele o niej wiadomo. Zachowały się tylko dwie wzmianki źródłowe, dotyczące jej osoby. Według jednej, zamieszczonej w „Kronice Raciborskiej” była „Najjaśniejszą księżną (władczynią) wodzisławską”. Druga wzmianka, tym razem dokumentalna, określa ją jako księżną raciborską. Pozostaje do dziś jedną z najbardziej tajemniczych księżniczek opolsko-raciborskich. Wiadomo tylko, że swoją nieznaną córkę Władysław wydał za mąż za księcia wrocławskiego, Henryka IV Probusa. Obiecał zięciowi, prawdopodobnie w ramach kontraktu ślubnego, wspomagać go w staraniach o Kraków i koronę polską. Nie ma, niestety, żadnych pewnych przesłanek, że tą nieznaną córką była Konstancja. Wysunięto bowiem hipotezę, że nieznaną władysławową córką była Grzymisława, wspomniana przez nekrolog opactwa św. Wincentego we Wrocławiu pod datą dzienną 13 I, najdalej zapewne wciągniętą w 1286 r. Konstancja (Grzymisława?) mogła być najmłodszym dzieckiem z małżeństwa z Eufemią wielkopolską. Jako datę jej narodzin wskazuje się 1256 r. Z niewiadomych przyczyn, w 1287 r., związek z Henrykiem IV rozpadł się zanim jeszcze ten rozpoczął starania o tron krakowski. W 1288 r. książę wrocławski był już mężem Matyldy, córki margrabiego brandenburskiego Ottona V Długiego. Córkę Władysława odrzucił prawdopodobnie z powodu bezpłodności, przez co popadł w konflikt z jej braćmi, żądającymi jej ponownego przyjęcia. Nic to nie dało. Odtrącona siostra była zmuszona przebywać w rodzinnym Raciborzu. Po podziale księstwa opolsko-raciborskiego otrzymała prawdopodobnie w dożywotnie władanie mały dział wodzisławski. Po jej śmierci w 1351 r. Wodzisław wrócił do księstwa raciborskiego, rządzonego już wówczas, po bezpotomnej śmierci Piastowicza Leszka, przez opawskich Przemyślidów. Trzeba jednak pamiętać, że jej brat Przemysł, któremu przypadło księstwo raciborskie, jak podają opracowania na temat Piastów śląskich, miał również córkę Konstancję. Nie wykluczone, że to wdowa po nim, księżna Anna, zgodnie z powszechną wówczas praktyką, otrzymała Wodzisław i kilkanaście okolicznych wsi jako dożywotnie uposażenie, nazywane księstwem wodzisławskim. Księżna Anna zmarła 13 VII 1324 r. Rządy w wodzisławskim dominium mogła objąć po niej owa córka Konstancja, która dożyła tu w samotności 1351 r.

Grzegorz Wawoczny