Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Od wolnej Polski przez kartki na mięso po walkę z sieciami – 90 lat PSS Społem Wodzisław 

W październiku minęło dokładnie 90 lat od powołania Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Wodzisławiu Śl.

Małgorza Rother-Burek. Kobieta na wysokich obrotach 

Kiedy wchodzi do redakcji, w powietrzu unosi się zapach perfum, a ja kolejny raz podziwiam jej nienagannie ułożoną fryzurę i długie czerwone paznokcie. Na skomplementowanie szala i srebrnej biżuterii nie mam już czasu, bo kto zna panią Małgosię...

Ks. Jan Szywalski przenosi nas do Raciborza z 1968 roku  

O "Kapsule czasu z 1968 r." pisze ks. Jan Szywalski.

Tropem legend – Zagadkowy Kopiec w Lubomi (cz. 4) 

Kolejna legenda mówiąca o powstaniu Kopca dotyczy również wojen ze Szwedami, a konkretnie tzw. „potopu szwedzkiego”. Przygotował ją urodzony w Lubomi w 1912 roku Brunon Strzałka, nauczyciel i długoletni dyrektor Liceum dla Pracujących...

Tropem legend - Zagadkowy Kopiec w Lubomi cz.3 

Legendy Gdyby chcieć związane z Kopcem legendy i podania (przynajmniej te, których teksty są opublikowane lub istnieją o nich jakieś wzmianki pisane) uporządkować chronologicznie, kierując się wspomnianymi w nich wydarzeniami historycznymi,...

Ostatnie święta w Nieboczowach 

Najpierw były wycieczki rowerowe, które stały się nieodłącznym elementem naszych rodzinnych weekendów. Malowniczą trasą po polnych ścieżkach Płoni docieraliśmy przez dwa mosty do samego serca Nieboczów, zostawiając za sobą liczne stawy...

Szlabany do lamusa 

Chałupki jeszcze nigdy nie przeżyły takiego oblężenia mediów jak w nocy z 20 na 21 grudnia 2007 roku. Grała orkiestra, a fajerwerki rozświetlały niebo gdy setki ludzi o północy przekraczały granicę polsko-czeską po raz pierwszy bez kontroli.

Cafe Ring czyli nie tylko o piciu kawy 

Jedna z najpiękniejszych kamienic w naszym mieście znajdowała się tuż przy Rynku, na rogu dzisiejszych ulic Nowej i Adama Mickiewicza. Kilka metrów przed kościołem Farnym. Jej wizerunek został przywołany, i to trzykrotnie, na wystawie „Plomby...

Za kulisami „Gwiazdki Serc” 

O śpiewających politykach, ściągach w kapeluszu i VIP-ach z Kosmosu, a także o tym jak damską szpilkę rozciągnąć do rozmiaru 42 plus, a rosłego mężczyznę wcisnąć w strój baletnicy opowiadają Gabriela Kowalczyk, Stanisław Biel i Henryk...

Barbara Magiera: Od koronek i falbanek wolała harcerski mundur 

Mała Basia była strojona w koronki i falbanki. Ale dziewczynka wolała wyścigi i podchody z przyjaciółmi. Opisujemy prywatną stronę burmistrz Radlina, Barbary Magiery.

Antoni Korczok

ur. 01.06.1891, zm. 05.02.1941

ur. 1 VI 1891 r. w Raciborzu Starej Wsi. Nauki pobierał w miejscowej szkole czteroklasowej, a później, w latach 1901-1910, w Królewsko-Ewangelickim Gimnazjum w Raciborzu. Po maturze podjął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. 18 VI 1914 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kapelan w szpitalu wojskowym w Raciborzu (1915-1916) oraz jako wikary w Katowicach Dąbiu (1916-1918) i w parafii Św. Piotra i Pawła w Gliwicach (1918-1922). Jest autorem pracy doktorskiej pt. „Kościół greckokatolicki w Galicji” obronionej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako dobrze zapowiadającemu się historykowi, zaproponowano mu objęcie stanowiska szefa katedry Historii Kościoła na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie powstań śląskich i plebiscytu zaangażował się po stronie polskiej. Spotykały go szykany ze strony bojówek niemieckich. Głównie za to, że poświęcił powstańczy sztandar. Po uspokojeniu sytuacji politycznej został wikarym w parafii Św. Franciszka w Zabrzu Zaborzu. Od 1929 r. został proboszczem parafii p.w. Matki Boskiej Królowej Polski w Sośnicy koło Gliwic. Wzniósł tam nowy kościół i plebanię. Współpracował z polsko-katolickimi organizacjami i Związkiem Polaków w Niemczech. Angażował się na rzecz walki z alkoholizmem. Odprawiał polskie nabożeństwa. Po wybuchu wojny zorganizował w Gliwicach akcję społeczno-charytatywną na rzecz ofiar walk, w tym wywiezionych na przymusowe roboty do Niemiec. Za swoją działalność został, 24 VIII 1940 r., aresztowany i więziony w Gliwicach, Wrocławiu a następnie w Dachau. Tam pracował przy załadunku węgla. Wieczorami odprawiał dla współwięźniów nabożeństwa, spowiadał i przygotowywał ich na śmierć. Dwukrotnie był przez to torturowany i kierowany do wyczerpujących robót. W II 1941 r. miał być zwolniony z obozu. Niestety, dzień przed planowanym wyjściem został zastrzelony przez straż obozową. Jego prochy spoczywają w pobliżu ołtarza głównego kościoła Chrystusa Króla w Gliwicach-Sośnicach. Już za życia był przez swoich parafian uznawany za świętego. Mówiono o nim jako o drugim św. Alojzym.

Grzegorz Wawoczny