Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Cmentarze miejskie, czyli tradycje i hierarchia pochówków 

Przez wieki miejsca pochówku, a później cmentarze stanowiły szczególne miejsce dla społeczności. O tym, gdzie chowano zmarłych w czasach dawnych i nieco nam bliższych opowiada nam dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim – Sławomir Kulpa.

Tropem legend - Zagadkowy Kopiec w Lubomi (cz.1) 

Przedstawiamy pierwszą część premierowej publikacji "Tropem legend - Zagadkowy Kopiec w Lubomi" autorstwa Pawła Porwoła. Kolejne części książki będziemy publikować cyklicznie na łamach Nowin Wodzisławskich oraz Historion.pl. 

Wspomnienie o Leszku Kowalczyku 

Wieczorem 21 września 1998 roku w Zabrzańskiej Klinice Kardiochirurgii zmarł Leszek Kowalczyk.

Tym, którzy wierzą jest zawsze łatwiej 

O dystansie Kościoła do kremacji zwłok, rozwodnikach, którzy mogą liczyć na katolicki pogrzeb i innowiercach, chowanych na przykościelnych cmentarzach z księdzem prałatem Janem Szywalskim rozmawia Katarzyna Gruchot.

Szalom Rybnik 

Śladem rybnickich Żydów wyruszył pasjonat historii swojego miasta – Michał Palica.

Strony za talony czyli kilka kartek z księgarskiego życia w PRL-u 

Trzysta egzemplarzy „W pustyni i w puszczy” sprzedane w ciągu piętnastu minut to wynik, o którym dzisiejsi księgarze mogą tylko pomarzyć. Do tego encyklopedie na zapisy i kilometrowe kolejki po „Sztukę kochania” – taki obrazek księgarskiego...

Gizela Pawłowska. Najbardziej wpływowa raciborzanka PRL-u 

Kiedy wychowując samotnie dwójkę małych dzieci decyduje, że pracę w przychodni musi pogodzić ze studiami medycznymi, nikt nie wierzy, że może się jej udać. Ale gdy zostaje szefową raciborskiego szpitala i ZOZ–u, wszyscy widzą w niej...

Józef Chrószcz – sygnalista na „Piorunie” 

Jednym z członków załogi „Pioruna” był pochodzący z Pszowa Józef Chrószcz, potomek Franciszka Chrószcza, śląskiego Drzymały. Zaciągnięty został do wojska niemieckiego w 1940 r. Odprowadzałam go, jadąc z nim do Gliwic wspominała...

Jak dyskoteką ratowaliśmy kino „Bałtyk” 

O początkach raciborskiego show-biznesu w drugiej połowie lat 90. z Krzysztofem Dybcem rozmawia Katarzyna Gruchot.

Rybniccy studenci – studiowali i z rybami rozmawiali 

O tym, jak student z Rybnika został przed wojną trenerem Stowarzyszenia Niecałowanych Dziewic

Egon Helmut Rakette

ur. 10.05.1909, zm. 02.10.1991

ur. 10 V 1909 r. w Raciborzu (przy dzisiejszej ul. Wojska Polskiego 13). Ojciec Hermann Paul R. był wojskowym, pochodzącym z Kotliny Kłodzkiej, natomiast matką Wiktoria Augusta zd. Mnich. Mnichowie byli raciborzaninami od wielu pokoleń (w akcie urodzenia w 1934 r. sprostowano pisownię nazwiska z „Rakete” na „Rakette” a także imiona obojga rodziców). Po ukończeniu gimnazjum we Wrocławiu studiował architekturę w Dessau (tam zapoczątkowano znany kierunek architektoniczny „Bauhaus”), a następnie pracował w administracji prowincji we Wrocławiu. Po służbie wojskowej w okresie II wojny światowej był pracownikiem administracji rządowej w Bonn, gdzie doszedł do stanowiska wyższego radcy stanu. Już w 1938 r. zaczął wydawać „Schlesische Reihe”, zbiór nowel i opowiadań, dotyczących Śląska. Podobną aktywność wydawniczą wykazywał także po wojnie. Wydał bardzo wiele dzieł własnych. Jego bibliografia obejmuje: 85 wierszy, 9 powieści, 132 opowiadania i 2 zbiory opowiadań, 74 felietony i artykuły oraz kilkadziesiąt pogadanek radiowych; skatalogowano jego korespondencję ze 189 adresatami. Był także wydawcą 234 utworów innych autorów, w tym „Polnische Begegnungen” („Polskie spotkania”), obejmujące 50 autorów (Heidenheim 1976 r.). Niektóre jego dzieła poświęcone są sprawom ludzi wypędzonych z ich stron rodzinnych - „Die Republik der Heimatlosen” („Republika bezdomnych”) czy „Die Bürgerfabrik” („Wytwórnia obywateli”). Do bardziej znanych należy powieść „Schimanowitz oder Die ganze Seligkeit” („Szymanowice albo Błogość”). Akcja powieści toczy się w podraciborskiej wsi, pokazując przekrój dwujęzycznej ludności, ich troski i nadzieje w okresie od plebiscytu do czasów powojennych. Autor wykazuje się doskonałą znajomością nie tylko topografii Raciborza i jego okolic, ale także rozterek oraz sposobu myślenia i postępowania ludności wiejskiej. W tekstach autobiograficznych („Ein Tag im Mai” - „Dzień majowy”) pisze ciepło o starych ulicach Raciborza i jego dwujęzycznej ludności, o swoim przywiązaniu do Górnego Śląska. Zmarł 2 X 1991 r. w Oberwinter niedaleko Bonn.

Paweł Newerla