Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Kronika Wodzisławia odkryta na strychu 

Cenna kronika ze zdjęciami i opisami Wodzisławia Śląskiego odkryta na strychu. Odkrycia przez przypadek dokonał Krzysztof Wieczorek z Czyżowic.

Rybnicka Wenecja - tajemnice ulicy Hallera 

Była to kiedyś ulica Rzeźnicza (Schlachthofstrasse), bowiem znajdowała się przy niej ubojnia. Mięsa tu nie przetwarzano. Do tego miejsca jeszcze wrócimy. Ulica Hallera to jakby dwie części przedzielone skrzyżowaniem z ulicą Wiejską.

Płucka na kwaśno, kogel-mogel i oranżada czyli smaki PRL-u 

Kotlety z mortadeli zamiast schabowych, czekolada czekoladopodobna i Polo Cockta zamiast Coca-Coli – to tylko niektóre ze sposobów radzenia sobie z kryzysem i pustymi półkami. W czasach, gdy w barach królowały zupy mleczne, dania z podrobów...

Władysław Szymura wspomina swoich dziadków - Barbarę i Mateusza Brachmańskich 

Dziadek Mateusz przepracował na kopalni „Rymer” pięćdziesiąt lat. Do pracy jeździł na rowerze. Gazety o nim pisały, że w sumie, przez te wszystkie lata objechał na dwóch kółkach kulę ziemską.

Peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Krzanowicach 

Kopia jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej pielgrzymowała od 1957 roku po wszystkich polskich parafiach. Idea peregrynacji zrodziła się w 1956, gdy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej...

Świat w obiektywie Zenona Kellera 

Muzeum w Wodzisławiu w październiku 2015 roku przygotowało wystawę zdjęć „Wodzisław Śląski lat 70-tych i 80-tych w obiektywie Zenona Kellera”. To powszechnie znany fotograf i fotoreporter „Tygodnika Nowiny”, który przez ponad 40 lat...

O historii wykopalisk w Kornicach opowiedział w Wodzisławiu Śl. dr Mirosław Furmanek [ZDJĘCIA] 

10 lat trwały badania, które z początku miały być tylko kilumiesięcznymi wykopaliskami ratunkowymi w miejscu budowy hal Eko-Okien. O ich efektach opowiedział w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim archeolog dr Mirosław Furmanek. 

Sukienka z pieluchy, włosy na tapir i zapach „Pani Walewskiej” czyli Polka w czasach PRL-u 

Bluzka z chusteczek do nosa, rajstopy ufarbowane w garnku z kolorową bibułą i „pepegi” odnawiane pastą do zębów. Polki miały zawsze sporo inwencji w radzeniu sobie w czasach, gdy szczytem luksusu było zdobycie niemieckiej „Burdy” z...

Potomkowie Karla Kuha odkrywają swoje korzenie 

Kiedy po 180-latach potomkowie Karla Kuha przekroczyli progi założonej przez niego szkoły dla głuchoniemych, nie mogli uwierzyć że wciąż funkcjonuje. Mile zaskoczeni byli też w Wojnowicach. – W naszej rodzinie nikt nie spodziewał się,...

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Jak rodzina Tkoczów uratowała trzy Żydówki 

Józef i Maria Tkocz z Wodzisławia Śl. - Radlina II zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata za uratowanie trzech Żydówek pod koniec wojny. Potomkowie wodzisławian do dziś utrzymują kontakty z rodziną jednej z ocalonych...

Georg Raschke

ur. 13.02.1903, zm. 19.07.1973

ur. 13 II 1903 r. w Kluczborku. W latach 1923-1925 studiował w wyższej szkole technicznej we Wrocławiu, następnie przeniósł się jednak na Uniwersytet Wrocławski. Na podstawie dysertacji „Das Ende der Lausitzer Kultur in Schlesien” („Końcowy okres kultury łużyckiej na Śląsku”) uzyskał w 1928 r. doktorat z filozofii. W 1929 r. powołano go na kierownika „Oberschlesische Provinzialdenkmalpflege für Kulturgeschichtliche Boden-Altertümer” (Ochrona zabytków Prowincji Górnośląskiej w zakresie kulturowo-historycznych gruntowych zabytków starożytnych). Był to urząd, przemianowany później na „Landesamt für Vorgeschichte Oberschlesiens” (Urząd krajowy dla prehistorii Górnego Śląska), powołany w Raciborzu przez administrację samorządową prowincji górnośląskiej, również mającą swoją siedzibę w Raciborzu. Poza wykonywaniem czynności czysto urzędniczych prowadził przede wszystkim bardzo szeroko zakrojone badania archeologiczne. Wyniki badań i działalności były publikowane w licznych pracach, jak „Tätigkeitsbericht der Arbeitsgemeinschaft für oberschlesische Ur- und Frühgeschichte” („Sprawozdanie z działalności zespołu roboczego dla prehistorii Górnego Śląska”) - 1932 r.; „Die urgeschichtliche Besiedlung des Kreises Ratibor” („Osadnictwo prehistoryczne w powiecie raciborskim”) - 1932 r., „Die vor- und frühgeschichtliche Besiedlung der Kreise Ratibor und Leobschütz” (Osadnictwo prehistoryczne w powiatach raciborskim i głubczyckim”) - 1932 r., „Urgeschichte des Dorfes Gr.-Peterwitz, Kr. Ratibor” („Prehistoria wsi Pietrowice Wielkie w powiecie raciborskim”) - 1931 r., „Brandgräber der nordischen Steinzeit” (Groby ciałopalne nordyckiej epoki kamiennej”) - 1934 r., „Der berühmte Siedlungsplatz an der Wallfahrtskirche und der Landeswarte von Ratibor-Ottitz” („Słynna osada w pobliżu kościoła pątniczego i obserwatorium geofizycznego w Raciborzu-Ocicach”) - 1932 r. czy „Der Bronzeschatzfund von Sudoll” („Znalezisko skarbów z epoki brązu w Sudole”) - 1933 r. Istotną wartość naukową ma „Zur Vorgeschichte von Oberschlesien” („O prehistorii Górnego Śląska”), wydana w 1943 r. w Katowicach. Po 1945 r. osiedlił się w Niemczech i od 1947 r. był konserwatorem słynnego „Germanisches Museum” (Muzeum germańskie) w Norymberdze. Po przejściu w stan spoczynku osiadł w Erlangen i tam zmarł 19 VII 1973 r.

Paweł Newerla