Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Od wolnej Polski przez kartki na mięso po walkę z sieciami – 90 lat PSS Społem Wodzisław 

W październiku minęło dokładnie 90 lat od powołania Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Wodzisławiu Śl.

Małgorza Rother-Burek. Kobieta na wysokich obrotach 

Kiedy wchodzi do redakcji, w powietrzu unosi się zapach perfum, a ja kolejny raz podziwiam jej nienagannie ułożoną fryzurę i długie czerwone paznokcie. Na skomplementowanie szala i srebrnej biżuterii nie mam już czasu, bo kto zna panią Małgosię...

Ks. Jan Szywalski przenosi nas do Raciborza z 1968 roku  

O "Kapsule czasu z 1968 r." pisze ks. Jan Szywalski.

Tropem legend – Zagadkowy Kopiec w Lubomi (cz. 4) 

Kolejna legenda mówiąca o powstaniu Kopca dotyczy również wojen ze Szwedami, a konkretnie tzw. „potopu szwedzkiego”. Przygotował ją urodzony w Lubomi w 1912 roku Brunon Strzałka, nauczyciel i długoletni dyrektor Liceum dla Pracujących...

Tropem legend - Zagadkowy Kopiec w Lubomi cz.3 

Legendy Gdyby chcieć związane z Kopcem legendy i podania (przynajmniej te, których teksty są opublikowane lub istnieją o nich jakieś wzmianki pisane) uporządkować chronologicznie, kierując się wspomnianymi w nich wydarzeniami historycznymi,...

Ostatnie święta w Nieboczowach 

Najpierw były wycieczki rowerowe, które stały się nieodłącznym elementem naszych rodzinnych weekendów. Malowniczą trasą po polnych ścieżkach Płoni docieraliśmy przez dwa mosty do samego serca Nieboczów, zostawiając za sobą liczne stawy...

Szlabany do lamusa 

Chałupki jeszcze nigdy nie przeżyły takiego oblężenia mediów jak w nocy z 20 na 21 grudnia 2007 roku. Grała orkiestra, a fajerwerki rozświetlały niebo gdy setki ludzi o północy przekraczały granicę polsko-czeską po raz pierwszy bez kontroli.

Cafe Ring czyli nie tylko o piciu kawy 

Jedna z najpiękniejszych kamienic w naszym mieście znajdowała się tuż przy Rynku, na rogu dzisiejszych ulic Nowej i Adama Mickiewicza. Kilka metrów przed kościołem Farnym. Jej wizerunek został przywołany, i to trzykrotnie, na wystawie „Plomby...

Za kulisami „Gwiazdki Serc” 

O śpiewających politykach, ściągach w kapeluszu i VIP-ach z Kosmosu, a także o tym jak damską szpilkę rozciągnąć do rozmiaru 42 plus, a rosłego mężczyznę wcisnąć w strój baletnicy opowiadają Gabriela Kowalczyk, Stanisław Biel i Henryk...

Barbara Magiera: Od koronek i falbanek wolała harcerski mundur 

Mała Basia była strojona w koronki i falbanki. Ale dziewczynka wolała wyścigi i podchody z przyjaciółmi. Opisujemy prywatną stronę burmistrz Radlina, Barbary Magiery.

Ludwik Reiners

ur. 21.01.1896, zm. 10.08.1957

ur. 21 I 1896 r. w Raciborzu. Syn fabrykanta cygar. Do szkół uczęszczał w Raciborzu, gdzie w 1914 r. ukończył także gimnazjum. Następnie we Wrocławiu studiował prawo i nauki o państwie. Studia kontynuował w Monachium i Würzburgu. Na podstawie pracy: „Die wirtschaftlichen Maßnahmen der Münchener Räteregierung und ihre Wirkungen” („Zarządzanie gospodarcze monachijskiego rządu radzieckiego i jego oddziaływanie”) w 1920 r. uzyskał doktorat z prawa i nauki o państwie. Rozpoczął karierę na niwie gospodarczej. Najpierw został reprezentantem jednego z banków na giełdzie, później był asystentem dyrekcji w przemyśle ciężkim, wreszcie zajmował się handlem drzewa na Bałkanach. Następnie został dyrektorem sprzedaży koncernu tekstylnego w Monachium. Po II wojnie światowej pracował najpierw w rolnictwie, aby zająć się znowu pracą w dziedzinie gospodarki. Różnokierunkowa była jego działalność pisarska, zajmował się zagadnieniami gospodarczymi, prawniczymi, historycznymi, psychologicznymi a przede wszystkim krzewieniem dobrej niemczyzny. Z obszernej bibliografii warto zacytować: „Wie kam es zur Geldkrise im Juli 1931?” („Jak doszło do kryzysu monetarnego w lipcu 1931?”); „Die wirkliche Wirtschaft” („Prawdziwa gospodarka”), której dwa tomy ukazały się do 1932 r. aż w czterech wydaniach; „Stilkunst. Ein Lehrbuch deutscher Prosa „ („Styl. Podręcznik prozy niemieckiej”) - wiele wydań w latach 1954-1988; „Fibel für Liebende, zugleich eine Anleitung verheiratet und doch glücklich zu sein” („Podręcznik dla zakochanych, równocześnie wskazówka, jak być żonatym a jednak szczęśliwym”) - trzy wydania; „Der sichere Weg zum guten Deutsch. Eine Stilfibel” („Niezawodna droga do dobrej niemczyzny. Podręcznik stylu”) - trzy wydania; „Steht es in den Sternen? Eine wissenschaftliche Untersuchung über Wahrheit und Irrtum der Astrologie” („Czy zapisano to w gwiazdach? Naukowe badania nad prawdą i błędami w astrologii”); „Roman der Staatskunst. Leben und Leistung der Lords” („Powieść o sztuce państwowej. Życie i dokonania lordów”); „In Europa gehen die Lichter aus. Der Untergang des wilhelminischen Reiches” („W Europie gaszą światła. Upadek wilhelmińskiej Rzeszy”) - cztery wydania w latach 1954-1962; „Friedrich” („Fryderyk”) - wielokrotnie wznawiana biografia Fryderyka Wielkiego; „Bismarck” - dwutomowa biografia parokrotnie wznawiana; „Wer hat das nur gesagt? Zitatenlexikon” („Kto to powiedział? Leksykon cytatów”) czy „Die Kunst der Rede und des Gesprächs” („Sztuka przemawiania i prowadzenia rozmów”) - trzy wydania. Zmarł 10 VIII 1957 r. w Monachium.

Paweł Newerla