Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Mieszkańcy pamiętali o doktorze Rogerze [KAPSUŁA CZASU] 

W 1958 roku mieszkańcy Rud odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą doktorowi Juliuszowi Rogerowi – lekarzowi, przyrodnikowi, działaczowi, który głęboko ukochał lud śląski i piękno jego pieśni. Dwa lata wcześniej decyzją Ministerstwa...

Twarze katowickiej bezpieki 

10 lipca 2007 roku na rybnickim Rynku uroczyście otwarto słynną już w regionie wystawę „Twarze Katowickiej Bezpieki”

Westfalska Ławka (VII). Grzechy dzieciństwa 

Dla Walentego Kurzidema z Ligoty Tworkowskiej początek wojny był również dramatyczny, a to z tego powodu, że był przed wojną polskim sołtysem, co mieli mu za złe tamtejsi niemco-Ślązacy. Oni to spowodowali, że Kurzidema zabrano do Dachau....

Patroni jastrzębskich ulic. Kim był Arka Bożek? 

Z pewnością każdy mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju słyszał o Osiedlu Arki Bożka lub przejeżdżał kiedyś ulicą, nazwaną na jego cześć. Jednak zapewne nie wszyscy wiedzą, kim był ten działacz społeczny i polityczny oraz czym zasłużył...

Racibórz lat 90. w obiektywie Bolesława Stachowa 

O fotograficznych trasach wiodących przez Racibórz, sesjach w zakładach pracy i czasach, w których z robienia zdjęć można się było utrzymać z Bolesławem Stachowem rozmawia Katarzyna Gruchot.

3 lipca 1922 roku. Tego dnia do Rybnika przyszła Polska 

Wiele energii i sił kosztowała polskich rybniczan walka o przyłączenie miasta do Państwa Polskiego. Wielu ludzi poniosło niemałe ofiary. Jednak ten jeden dzień miał wynagrodzić je wszystkie. 3 lipca 1922 roku Rybnik uroczyście wkraczał do Polski!

Westfalska Ławka (VI). Honorowy wystrzał w niebo 

W pierwszą wojenną niedzielę (3 IX 1939) wychodzący z pszowskiego kościoła ludzie natknęli się na braci G., skaczących po polskim orle, którego udało im się zerwać z wysokiej iglicy pomnika upamiętniającego przyłączenie części Górnego...

Ci ludzie tworzyli Racibórz lat 90. Czy rozpoznasz ich na zdjęciach? 

Czy pamiętacie jak wyglądali i czym zajmowali się w latach 90. ludzie sportu, kultury i polityki? Proponujemy wycieczkę w czasie, która pokaże jacy byliśmy i czym żyliśmy trzydzieści lat temu.

Fabryka manekinów braci Zająców 

Bracia Zającowie byli pełnymi pasji samoukami. Postanowili sami stworzyć coś, czego przed wojną w Polsce właściwie nie było: fabrykę lekkich manekinów wystawowych na wzór tych, które robili Niemcy, Francuzi czy Włosi.

Westfalska Ławka (V). Kwiatki dla niemiecki żołnierzy 

W połowie lat trzydziestych atmosfera polityczna była mocno napięta. Nadodrzańskie dzieci, pasące krowy po niemieckiej stronie rzeki, wołały do dzieci po polskiej stronie: Poloku! Poloku! Za pół roku bydzie cie mioł Hitler w piekaroku! Dzieci...

Georg Wichura

ur. 15.12.1851, zm. 11.11.1921

ur. się 15 XII 1851 r. w Raciborzu. Jego ojciec był urzędnikiem miejscowego starostwa. Jak wielu innych, sławnych raciborzan uczęszczał do miejscowego gimnazjum. W wieku 21 lat zdecydował się na karierę wojskową. W 1874 r. ukończył akademię wojskową, awansując niedługo potem na stopień porucznika. W 1890 r., w stopniu kapitana, został dowódcą kompanii w 143. pułku piechoty. W 6 lat później awansował do stopnia majora. Awans ten był ówcześnie w armii pruskiej rzeczą znaczącą, potwierdzającą niejako zdolności i kwalifikacje danego oficera, otwierając zarazem drogę do dalszej kariery. Awans ten zasługuje na uwagę także z tego powodu, iż Wichura nie posiadał arystokratycznego pochodzenia, które to (chociaż nieoficjalnie) było w ówczesnej armii niemieckiej (a szczególnie pruskiej) pożądanym, prawie że niezbędnym warunkiem awansu na wyższe stopnie oficerskie. W 1898 r. został dowódcą batalionu w 137. pułku piechoty stacjonującym w Hagenau. W latach 1900-1901 brał udział z tym oddziałem w ekspedycji interwencyjnej wojsk państw zachodnich w Chinach. W tej wojnie odznaczył się swoimi zdolnościami dowódczymi oraz męstwem w obliczu nieprzyjaciela, za co został odznaczony Orderem Orła Czerwonego IV klasy z koroną i mieczami. Po powrocie do Niemiec awansował do st. podpułkownika, obejmując dowództwo 113. pułku piechoty. W 1906 r. powierzono mu odpowiedzialne stanowisko dowódcy stołecznego okręgu obrony krajowej nr 1 w Berlinie. Po 2 latach awansował do st. pułkownika, zostając jednocześnie dowódcą stacjonującego w Świdnicy 10. pułku grenadierów. Na pierwszy stopień generalski (Generalmajor) awansował w 1910 r., obejmując zarazem dowództwo 5. dywizji piechoty stacjonującej we Frankfurcie nad Odrą. Z dywizją już jako generał-porucznik pociągnął w 1914 r. na I wojnę światową. Jego dywizja wchodziła w skład 3. korpusu armii niemieckiej, który miał za zadanie zaatakowanie (po przejściu przez Belgię) północnej Francji. W 1915 r. odznaczyła się chwalebnie w walkach w Szampanii. Brała udział w niezmiernie krwawej bitwie pod Verdun, tracąc 650 żołnierzy oraz pod Sommą. 7 IX 1916 r. cesarz Wilhelm II mianował Wichurę dowódcą 8. rezerwowego korpusu armii. 22 III 1917 r. został awansowany do stopnia generała piechoty, niedługo potem odznaczony przez cesarza za męstwo i wybitne osiągnięcia strategiczne orderem „Pour le merite”. W 1918 r. jego oddziały brały udział w bitwie nad Marną. Miesiąc później, w czasie ofensywy alianckiej na jego odcinku frontu udało mu się wyprowadzić bez większych strat podległe mu oddziały z okrążenia, za co został ponownie odznaczony Orderem „Czerwonego Orła” I klasy z wieńcem dębowym i mieczami. Po zakończeniu I wojny światowej uznawany za jednego z najlepszych generałów niemieckich, został w nowej już armii (Reichswehr) dowódcą 5. korpusu. 20 IX 1919 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę. Zmarł 11 XI 1921 r. we Frankfurcie n. Odrą.

Piotr Sput