Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Mieszkańcy pamiętali o doktorze Rogerze [KAPSUŁA CZASU] 

W 1958 roku mieszkańcy Rud odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą doktorowi Juliuszowi Rogerowi – lekarzowi, przyrodnikowi, działaczowi, który głęboko ukochał lud śląski i piękno jego pieśni. Dwa lata wcześniej decyzją Ministerstwa...

Twarze katowickiej bezpieki 

10 lipca 2007 roku na rybnickim Rynku uroczyście otwarto słynną już w regionie wystawę „Twarze Katowickiej Bezpieki”

Westfalska Ławka (VII). Grzechy dzieciństwa 

Dla Walentego Kurzidema z Ligoty Tworkowskiej początek wojny był również dramatyczny, a to z tego powodu, że był przed wojną polskim sołtysem, co mieli mu za złe tamtejsi niemco-Ślązacy. Oni to spowodowali, że Kurzidema zabrano do Dachau....

Patroni jastrzębskich ulic. Kim był Arka Bożek? 

Z pewnością każdy mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju słyszał o Osiedlu Arki Bożka lub przejeżdżał kiedyś ulicą, nazwaną na jego cześć. Jednak zapewne nie wszyscy wiedzą, kim był ten działacz społeczny i polityczny oraz czym zasłużył...

Racibórz lat 90. w obiektywie Bolesława Stachowa 

O fotograficznych trasach wiodących przez Racibórz, sesjach w zakładach pracy i czasach, w których z robienia zdjęć można się było utrzymać z Bolesławem Stachowem rozmawia Katarzyna Gruchot.

3 lipca 1922 roku. Tego dnia do Rybnika przyszła Polska 

Wiele energii i sił kosztowała polskich rybniczan walka o przyłączenie miasta do Państwa Polskiego. Wielu ludzi poniosło niemałe ofiary. Jednak ten jeden dzień miał wynagrodzić je wszystkie. 3 lipca 1922 roku Rybnik uroczyście wkraczał do Polski!

Westfalska Ławka (VI). Honorowy wystrzał w niebo 

W pierwszą wojenną niedzielę (3 IX 1939) wychodzący z pszowskiego kościoła ludzie natknęli się na braci G., skaczących po polskim orle, którego udało im się zerwać z wysokiej iglicy pomnika upamiętniającego przyłączenie części Górnego...

Ci ludzie tworzyli Racibórz lat 90. Czy rozpoznasz ich na zdjęciach? 

Czy pamiętacie jak wyglądali i czym zajmowali się w latach 90. ludzie sportu, kultury i polityki? Proponujemy wycieczkę w czasie, która pokaże jacy byliśmy i czym żyliśmy trzydzieści lat temu.

Fabryka manekinów braci Zająców 

Bracia Zającowie byli pełnymi pasji samoukami. Postanowili sami stworzyć coś, czego przed wojną w Polsce właściwie nie było: fabrykę lekkich manekinów wystawowych na wzór tych, które robili Niemcy, Francuzi czy Włosi.

Westfalska Ławka (V). Kwiatki dla niemiecki żołnierzy 

W połowie lat trzydziestych atmosfera polityczna była mocno napięta. Nadodrzańskie dzieci, pasące krowy po niemieckiej stronie rzeki, wołały do dzieci po polskiej stronie: Poloku! Poloku! Za pół roku bydzie cie mioł Hitler w piekaroku! Dzieci...

Julius Wunschik

ur. 22.01.1861, zm. 01.03.1936

ur. 22 I 1861 r. w Mechnicy (pow. kozielski). Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego w Opolu został nauczycielem w zakładzie dla głuchoniemych w Raciborzu, dochodząc do stopnia profesora gimnazjalnego. Oddawał się pracy społecznej i przez dwie kadencje był radnym miejskim z listy katolickiego Centrum. Znany jest przede wszystkim z licznych publikacji dotyczących Raciborza, ale pisywał także liryki. W 1905 r. z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa proboszcza raciborskiej fary, ks. dr. Hermana Schaffera wydał „Jubelgoldblätter” („Jubileuszowe złote kartki”). Wśród liryk można wymienić „Ein Strauß Maiblumen” („Bukiet majowych kwiatów”), wydanych w 1914 r. w Raciborzu. Wiele prac poświęconych jest popularyzowaniu raciborskiej przyrody: „In Gras und Blumen rund um Ratibor” („W trawie i kwiatach wokół Raciborza”) - 1914; „Welche Gräschen wachsen und blühen für Ratiborer Osterhäschen” („Trawki rosnące i kwitnące dla raciborskich zajączków wielkanocnych”) - 1915. Po śmierci ks. H. Schaffera wydał - bez ujawnienia się jako autor - poświęcony zmarłemu zbiór szkiców „Blätter zum Lebenswege eines oberschlesischen Pfarrers” („Kartki do życiorysu górnośląskiego proboszcza”) - 1915. Wspólnie z Karolem Leibem, urzędnikiem stanu cywilnego i archiwariuszem miejskim, w 1916 r. wydał monografię raciborskiego zakładu dla głuchoniemych „Zum achtzigjährigen Bestehen der Taubstummenanstalt Ratibor” („Na 80-lecie raciborskiego zakładu dla głuchoniemych”) oraz zbiór interesujących szkiców „Aus Vergangenheit und Gegenwart von Ratibor” („Z przeszłości i współczesności Raciborza”). W 1925 r. ukazała się „Festschrift des Vereins katholischer junger Männer” („Księga pamiątkowa katolickiego stowarzyszenia młodych mężczyzn”), a rok później „Geschichtliches über Ratibor” („O historii Raciborza”). Znane są tylko dwie pozycje wydawnicze, nie odnoszące się do Raciborza „Im Bereiche des hl. Annaberges” („W sferze Góry św. Anny”) oraz dwuczęściowe wspomnienia „Das oberschlesische Herz” („Górnośląskie serce”). Należy podkreślić, że wszystkie prace zostały wydane nakładem raciborskich wydawnictw. Jedynie wspomnienia ukazały się w 1930 r. w Ząbkowicach Śląskich, gdzie osiadł po przejściu w 1928 r. w stan spoczynku. Zmarł 1 III 1936 r. w Ząbkowicach Śląskich.

Paweł Newerla