Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Rodzina i dom Jojków 

W mych peregrynacjach po przedwojennym Rybniku ten dom stał się jednym z pierwszych, jakie nawiedziłem. Jego i swej rodziny historię przybliżyły mi matka i córka.

Historia OSP Radlin II 

Historia straży pożarnej w Radlinie II sięga roku 1907. Decyzję o jej założeniu podjęli chłopi wracający z bardzo groźnego pożaru, który wybuchł w budynkach gospodarczych w Marklowicach Górnych.

Kultura w powojennym Raciborzu. Artykuł autorstwa Pawła Newerli 

Jest sierpień 1945 r. Polski magistrat dopiero od trzech miesięcy urzęduje w budynku przy ul. Batorego. Ulice są zasypane gruzem. Straszą ruiny wypalonych domów.

Kronika Wodzisławia Franciszka Henkego odkryta na eBayu. Trafiła z Niemiec do muzeum 

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim poinformowało o pozyskaniu białego kruka - Kroniki Franza Henkego, spisanej przez rektora szkół w Wodzisławiu i wydanej w 1861 roku. 

Wanda Treumann – wodzisławska gwiazda (cz.3) 

Pani Treumann wraca do grania w teatrze. Nie opuściła go nigdy, przez te wszystkie lata dawała gościnne przedstawienia w wielu niemieckich miastach, promując przy okazji swoje filmy. Teraz jednak , pozbawiona wsparcia Viggo Larsena, który zdecydował...

Sentymentalna podróż po Raciborzu, czyli Długa droga do przeszłości 

Kiedy po raz kolejny słyszę o rewitalizacji ulicy Długiej, przypominam sobie lata 80., gdy śródmiejski deptak był wizytówką naszego miasta. Mieszkańcy całego regionu przyjeżdżali do Raciborza na wystawy w BWA, po antyki do Desy, albo ubrania...

Kolonia „Karola” w Rydułtowach 

Kolonia „Karola”, zwana przez miejscowych „Karlikiem”, zbudowana została około 1900 roku pomiędzy ówczesnymi szybami „Karlik” i „Zitszacht” (obecnie-pomiędzy ulicami Strzelców Bytomskich i Bema). Wzniesiono ją na terenach kopalnianych...

Wanda Treumann – wodzisławska gwiazda (cz.2) 

Młoda para zamieszkała w Lipsku, gdzie w 1904 roku urodził się ich jedyny syn Herbert. Wkrótce później Treumannowie przenieśli się do Berlina, tutaj Wanda zaczęła uczęszczać na lekcje aktorskie w szkole Emanuela Reichera. Nie mogła lepiej...

Rybnik wczoraj i dziś (VI) 

Prezentujemy historyczne pocztówki z kolekcji Pawła Poloka, dziennikarza, solisty i konferansjera Kapeli ze Śląska. W roku 2006 ukończył on politologię w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz historię w...

Roszarnię w Nędzy w latach świetności wspomina Krystian Okręt 

Roszarnia to zakład włókienniczy zajmujący się przetwarzaniem słomy lnianej na włókno, stanowiące półfabrykat w wyrobie, m.in. nici, lin, tkanin, dzianin, tworzyw zbrojonych.

Julius Wunschik

ur. 22.01.1861, zm. 01.03.1936

ur. 22 I 1861 r. w Mechnicy (pow. kozielski). Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego w Opolu został nauczycielem w zakładzie dla głuchoniemych w Raciborzu, dochodząc do stopnia profesora gimnazjalnego. Oddawał się pracy społecznej i przez dwie kadencje był radnym miejskim z listy katolickiego Centrum. Znany jest przede wszystkim z licznych publikacji dotyczących Raciborza, ale pisywał także liryki. W 1905 r. z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa proboszcza raciborskiej fary, ks. dr. Hermana Schaffera wydał „Jubelgoldblätter” („Jubileuszowe złote kartki”). Wśród liryk można wymienić „Ein Strauß Maiblumen” („Bukiet majowych kwiatów”), wydanych w 1914 r. w Raciborzu. Wiele prac poświęconych jest popularyzowaniu raciborskiej przyrody: „In Gras und Blumen rund um Ratibor” („W trawie i kwiatach wokół Raciborza”) - 1914; „Welche Gräschen wachsen und blühen für Ratiborer Osterhäschen” („Trawki rosnące i kwitnące dla raciborskich zajączków wielkanocnych”) - 1915. Po śmierci ks. H. Schaffera wydał - bez ujawnienia się jako autor - poświęcony zmarłemu zbiór szkiców „Blätter zum Lebenswege eines oberschlesischen Pfarrers” („Kartki do życiorysu górnośląskiego proboszcza”) - 1915. Wspólnie z Karolem Leibem, urzędnikiem stanu cywilnego i archiwariuszem miejskim, w 1916 r. wydał monografię raciborskiego zakładu dla głuchoniemych „Zum achtzigjährigen Bestehen der Taubstummenanstalt Ratibor” („Na 80-lecie raciborskiego zakładu dla głuchoniemych”) oraz zbiór interesujących szkiców „Aus Vergangenheit und Gegenwart von Ratibor” („Z przeszłości i współczesności Raciborza”). W 1925 r. ukazała się „Festschrift des Vereins katholischer junger Männer” („Księga pamiątkowa katolickiego stowarzyszenia młodych mężczyzn”), a rok później „Geschichtliches über Ratibor” („O historii Raciborza”). Znane są tylko dwie pozycje wydawnicze, nie odnoszące się do Raciborza „Im Bereiche des hl. Annaberges” („W sferze Góry św. Anny”) oraz dwuczęściowe wspomnienia „Das oberschlesische Herz” („Górnośląskie serce”). Należy podkreślić, że wszystkie prace zostały wydane nakładem raciborskich wydawnictw. Jedynie wspomnienia ukazały się w 1930 r. w Ząbkowicach Śląskich, gdzie osiadł po przejściu w 1928 r. w stan spoczynku. Zmarł 1 III 1936 r. w Ząbkowicach Śląskich.

Paweł Newerla