Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O upadku zawodu nauczyciela słów kilka

Tragiczny wypadek przy rozpalaniu pieca w Brzeziu, kara dwóch miesięcy więzienia za zabójstwo, wielka kradzież w Rybniku, skutki zabawy w bolszewików oraz spaczenie „najzaszczytniejszego zawodu, zawodu wychowania młodego pokolenia” – to tylko część tematów, które poruszono w „Nowinach Raciborskich” równo sto lat temu.

O upadku zawodu nauczyciela słów kilka
Zdjęcie poglądowe (źródło: Biblioteka Kongresu)

Racibórz • poniedziałek 28 kwietnia 1919 r.

Krwawy piątek

W piątek przed południem przyszło do zaburzeń w Gliwicach. Przed składem konfekcyi Waltera w Wilhelmowskiej ulicy zebrały się tłumy, żądając sprzedaży po niższych cenach. Gdy na wezwanie tłum nie chciał się rozejść, sprowadzono wojsko, które zrobiło użytek z broni. Jeden człowiek został zabity, dwóch rannych.

Po godz. 6 wieczorem powtórzyła się strzelanina na Rynku, na placu Wilhelma i ulicy Wilhelmowskiej. Podobno 7 ludzi zostało zabitych, wielu rannych.

Nad Gliwicami ogłoszono obostrzony stan oblężenia. Wszystkie lokale i domy prywatne muszą być o godz. 9 pozamykane.

Dziś (w sobotę) już o godz. 8 na znak protestu złożyli robotnicy z warsztatów Hufczyńskiego i lokomotyw pracę. Piechota i konni strzelcy patrolują po mieście.

Smalec chiński?

Ministerstwo żywnościowe donosi urzędowo, że w krótkim czasie nadejdzie do Niemiec smalec chiński. Przed wojną nie używaliśmy tego smalcu, ponieważ jest w kolorze swym nieładny, a po drugie zaś z powodu tuczenia świń w Chinach rybami, wskutek czego ma on przysmak tranu. Do pieczenia i gotowania można go używać tak jak jest, do smarowania chleba trzeba go przesmażyć z cebulą.

Skutki rewolucyi

Racibórz. Kilku młodych ludzi w wieku od 17 do 20 lat z Rogów* tutejszego powiatu urządziło wyprawę rewolucyjno-rabunkową w dniu 12 listopada 1918 r. do Odrów a stąd do Rogów*. Tu i tam poszkodowali poważnie oberżystów, jedząc i pijąc za darmo (rzeczy wymuszone groźbami), a w Rogach u Sitkowej nawet skradziono różne rzeczy.

Koniec tej głupoty był żałosny. Nie tylko trzeba było szynkarzom wszystkie szkody zupełnie wynagrodzić, ale stawać jeszcze przed sądem karnym. Izba karna skazała trzech z nich na kary od 6 do 7 miesięcy, trzech innych uciekło pono do Austryi, a siódmy jest chory w lazarecie i będzie sądzony po wyzdrowieniu.

Przyszli po bydło

Lasoki w Raciborskiem**. Gospodarze i rolnicy z Lasoków i innych okolic, donoszę wam, że niedawno zeszli się tu dwaj żandarmi i jeszcze jeden obcy człowiek. Naradzali się, komu by bydło odebrać. I poszli do wybierania bydła bez wszelkich wykazów policyjnych. I szli od jednego polskiego gospodarza, do drugiego, a Niemców omijali (...) Tak więc kochani rolnicy, bądźcie na baczności! Bez należytych wykazów nie odstawiajcie bydła. Sołtysi i wydziały miejscowe są do tego, a nie kto inny, co samowolnie postępuje.

Okradli księdza

Marklowice w Rybnickiem. Okradziono tu probostwo katolickie w nocy na 23 kwietnia. Bandyci zabrali 2 krowy, konia i źrebaka jednorocznego. Wyznaczono nagrodę za wykrycie rabusiów.

Czesi kradną wagony?

Bogumin. Donoszą, że czeska dyrekcya kolei koszycko-bogumińskiej wydała okólnik, nakazujący, aby wozy kolejowe polskie z napisem „Polskie koleje państwowe” odstawiano po kryjomu do czeskich warsztatów kolejowych w Morawskiej Ostrawie i Rudce. Okólnik jest poufny. Kolejarzom zakazano informować Polaków o zabieraniu wagonów polskich. W ten sposób Czesi kradną Polsce po kilka wagonów dziennie.

* Mowa o miejscowościach Odra oraz Rogów w dzisiejszym powiecie wodzisławskim.

** Mowa o miejscowości Lasaki w gminie Rudnik. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od słowa lasok, które oznaczało robotnika leśnego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].