Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Koszmar panny młodej – oblubieniec okazał się oszustem, a policjanci aresztowali go podczas wesela

Napad na byłego wójta Kobyli, zagadkowe i makabryczne morderstwo w rybnickiem, szacowny jubileusz raciborskiego burmistrza oraz... małżeństwo „księcia” z artystką operową, który ku rozpaczy oblubienicy okazał się zwykłym oszustem – to tylko część artykułów, na które natrafiliśmy w „Nowinach Raciborskich” sprzed stu lat.

Koszmar panny młodej – oblubieniec okazał się oszustem, a policjanci aresztowali go podczas wesela
zdjęcie poglądowe (www.edwardianpromenade.com)

Racibórz • 11 czerwca 1919 r.

W Moskwie mordują masami

Głód w Moskwie spowodował według „Kuryera Warszawskiego” pomiędzy robotnikami poważne rozruchy, zwrócone przeciw rządowi sowietu. Liczny tłum zgromadziwszy się koło bulwaru, począł krzyczeć „Precz z Leninem i Trockim! Precz z rzeczpospolitą głodu!”.

Władze bolszewickie wysłały przeciw robotnikom czerwoną gwardyę z rozkazem urządzenia rzezi masowej bez poprzedniego sądu. Robotników spędzano w gromady i strzelano następnie do nich z karabinów maszynowych. Zabitych grzebano przez trzy dni na miejscu, gdyż konie zjedzono, więc poległych nie miano czem odwieźć.

Tanie ubrania

Racibórz. Tanie ubrania dla ludności wiejskiej sprzedaje za kartkami w Raciborzu kupiec Lorenz, na Ostrogu kupiec Płoszczyk.

Napad na byłego wójta

W Kobyli pod Raciborzem 6 uzbrojonych bandytów zrabowało przemocą u byłego wójta Granicznego kilka tysięcy marek gotówki.

Zagadkowe morderstwo

Popielów w Rybnickiem. Jakiś zbrodniarz, na razie nieznany, przytwierdził u drzwi mieszkaniowych górnika Emanuela Holony jakiś nabój w ten sposób, że gdy Holona drzwi jak zwykle otwierał, nabój się przeto zapalił i wybuchnął. Holona został na miejscu zabity i na sztuki roztargany.


Racibórz • 13 czerwca 1919 r.

Co się dzieje na Węgrzech?

W 35 miejscowościach w Węgrzech zachodnich zwalono rząd komunistyczny, urzędników wygnano i przywrócono dawne rządy. Ruch przeciwny węgierskiemu rządowi bolszewickiemu* stale się wzmaga.

Rząd bolszewicki kazał świeżo 75 urzędników kolejowych rozstrzelać. Z tego powodu wybuchł strejk kolejowy w Węgrzech zachodnich.

Jubileusz burmistrza

Racibórz. Burmistrz p. Westram obchodził w tych dniach srebrny jubileusz burmistrzowania w mieście Raciborzu. Z tego powodu przedstawiciele licznych instytucyi i korporacyi miejscowych składali mu życzenia.

Zmiany na Ostrogu

Na Ostrogu złożyli urzędy wójt Hanslik i ławnik Dostal. Tymczasowym wójtem ustanowiony został sekretarz pocztowy Wehowski, który dotąd był ławnikiem.

Zniesione napiwki

Z dniem 1 czerwca zniesiono w nadreńsko-westfalskim obwodzie w hotelach i restauracyach napiwki, wydawane dotąd obsłudze. Nie wolno więc odtąd dawać napiwków. Osobom, które mimo zakazu odbierać będą napiwki, zagrożono utratą pracy.

Zmniejszenie się podziału cukru

Z ministeryum dla spraw żywnościowych nadchodzi wiadomość, że w roku bieżącym nastąpić musi obniżenie wydawanych ilości cukru, zwłaszcza zostanie zastawiony podział cukru do zaprawiania. Kiepskie jakoś widoki!

* W marcu 1919 r. na Węgrzech wybuchła rewolucja komunistyczna, w następstwie której doszło do powstania Węgierskiej Republiki Rad. Komuniści węgierscy nie zgadzali się na okrojenie terytorium kraju, do czego dążyły państwa ententy (Węgry jako część Austro-Węgier przegrały I wojnę światową). W efekcie do kraju wkroczyły wojska rumuńskie, które w sierpniu 1919 r. położyły kres Węgierskiej Republice Rad.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].