Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Chłopiec zastrzelił koleżankę

Zamach na „antychrysta”, tragiczne skutki zabawy z bronią w Raciborzu, kara dla górników – świętokradców z powiatu rybnickiego oraz napad na konwój z pieniędzmi jak z filmów gangsterskich – to tylko część tematów, które redakcja Nowin poruszyła na łamach gazety równo sto lat temu.

Chłopiec zastrzelił koleżankę

Racibórz • 30 lipca 1919 r.

Obcy kapitał i obca prasa przeciw Polsce

Warszawa. Na posiedzeniu komisyi sejmowej dla ratyfikowania traktatu pokojowego przybył także Paderewski, który po otwarciu obrad wygłosił przemówienie za ratyfikacją traktatu. Dmowski i Paderewski podpisali traktat, ponieważ inaczej nie można było postąpić*. Obaj politycy pracowali w najlepszej wierze i spełnili najsumienniej swój obowiązek. Traktat zawiera szereg postanowień dla nas niemiłych, a zawdzięczać to możemy spiskowi bankierów i kapitalistów żydowskich i amerykańskiej prasie żydowskiej. Obcy kapitał i obca prasa sprzysięgły się przeciwko nam. Mówca mimo to prosi o przyjęcie i o ratyfikacyę traktatu pokojowego.

„Antychryst” w Petersburgu

Z Piotrogrodu donoszą: Na patryarchę Tichona wykonano zamach, gdy wychodził z katedry Zbawiciela. Odniósł on lekką ranę. Zamachu dokonała włościanka prawosławna, Gusiewa, która przed kilku laty wykonała zamach na Rasputina. Oświadczyła ona przy przesłuchaniu, że uważa patryarchę Tichona za „antychrysta”.

Niemcy demonstrują

Racibórz. Demonstracye urządzają Niemcy w morawskich dzielnicach powiatu raciborskiego i głubczyckiego przeciwko oderwaniu tych ziem od Niemiec. Urządzają się przytem bardzo wygodnie, bo zaprowadzają osobne nadzwyczajne pociągi zwożące demonstrantów z bliska i daleka na te niedorzeczne dmonstracye.

A mimo to ciągle krzyczą, że brak węgli, że trzeba oszczędzać węgla; regularne pociągi jeszcze wszystkie nie jeżdżą, bo brak węgli – ale dla tych pociągów demonstracyjnych węgle są! Ciekawiśmy, gdyby Polacy zażądali pociągów osobnych do celów demonstracyjnych, czy by je dostali.

Kradzież kóz

Racibórz. Właścicielowi cegielni i fabryki Schroerowi w Lukasynie pięciu bandytów zabrało z pastwiska 3 kozy, zagnali je do żyta, tam zarznęli i precz ponieśli.

Śmierć Jezuska

Bogunice w Raciborskiem. Ofiarą zbrodni padł w sobotę siodłak Adolf Jezusek. Gdy nad wieczorem około 9 i 1/2 siedział w swojem mieszkaniu przy oknie i napychał fajkę, padł nagle oknem strzał i ugodził go śmiertelnie w szyję. Zraniony niebawem wyzionął ducha. Nieboszczyk pozostawił w smutku pogrążoną żonę i pięcioro dzieci. We wtorek miała przybyć komisya sądowa na miejsce zbrodni. Dotychczas mordercy nie ujęto.

* Mowa o traktacie pokojowym kończącym I wojnę światową, którego warunki w i imieniu rządu Polskiego podpisali ówczesny premier i minister spraw zagranicznych Ignacy Paderewski oraz przywódca stronnictwa narodowego Roman Dmowski.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].