Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Strzelanina i pościg przed dworcem w Raciborzu. Nie żyją dwie osoby

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się przed dworcem kolejowym w Raciborzu. Niejaki Besuch chciał zatrzymać rabusia, jednak złodziej wyciągnął pistolet i zastrzelił Besucha na oczach jego żony – to tylko jedna z historii, którą równo sto lat temu opisała redakcja ówczesnych „Nowin Raciborskich”. Zachęcamy do lektury, która przeniesie was w czasy przedwojennego Ratibor i okolic.

Strzelanina i pościg przed dworcem w Raciborzu. Nie żyją dwie osoby
Przedwojenny dworzec kolejowy w Raciborzu (źródło: ratibor24.wordpress.com)

Racibórz • 5 listopada 1919 r.

Mord na Głubczyckiej

Racibórz. W piątek wieczorem zapukał ktoś do drzwi kupca Antoniego Pyrcka przy ul. Głubczyckiej. Gdy ten wraz z synem swym wyszedł do drzwi, padł w ich kierunku strzał, który na miejscu zabił młodego Pyrcka. Zamordowany był sekretarzem sądowym w Wodzisławiu a tu bawił w odwiedzinach.

Pożar u Heruda

W Lekartowie zgorzała chałupa gospodarza Józefa Heruda.

Przedwyborcze przepychanki

Strzybnik, pow. raciborski. Szanowna Redakcyo! Wyczytałem w gazecie, że wójt w Gilowicach podarł listę kandydatów do rady gminnej narodowo-polskiej partyi. I u nas, w Strzybniku, niewiele inaczej się stało z winy wójta, który jest zagorzałym centrowcem*. Dnia 15 października doręczoną mu została lista kandydatów z polskiej partyi, na co dopiero 18 [października – red.] po wielkich naleganiach wydał pokwitowanie. Lecz nie na tem koniec. Przez swoich wysłanników zaproponował kompromis, na co jednak się nie zgodzono. Wtedy wzięli się centrowcy na inny sposób. Oto ustawili listę centrową, na którą postawili 3 kandydatów z naszej listy, których zdołali przekabacić na swoją stronę. Z listy z nazwiskami popierających namówiono również 2 osoby, które oświadczyły, że przechodzą na listę centrową.

Dopiero 30 października, a więc w ostatni dzień przed wręczeniem listy kandydatów, przysłano nam pismo z zawiadomieniem, że lista z nazwiskami popierających jest niewystarczającą, bo brak dwóch podpisów. Tego samego wieczora nie zdołano już listy wypełnić, a na drugi dzień pisarz gminny z nakazu wójta odmówił wydania listy z rąk. W dzień Wszystkich Świętych urządził wójt zebranie publiczne u siebie, na które przyszło 5 centrowców i jeden z partyi polskiej. I spełnił się sen Faraonowy o pięciu krowach tłustych, które pożarły krowę chudą. Centrowcy oświadczyli się za unieważnieniem listy polskiej. Na owo zebranie przybyły dwie osoby, którym jednak zabroniono zabrać głos. Tak pojmują centrowcy wolność obywatelską, krępując wolność słowa. Widocznie zazdroszczą sławy socyalistom. Strzybnicki

Zastrzelony

Jastrząb w Rybnickiem. Żandarm Festi aresztował w tych dniach młodego Franc. Krzystałę z Moszczenicy. Ten w drodze podobno uciekł, wskutek czego żandarm strzelił i zabił go na miejscu.

Rybnickie embargo na owies

Rybnik. Wywóz owsa z powiatu został zakazany zupełnie. W wyjątkowych razach może jednak pozwolić na wywóz przewodniczący wydziału powiatowego.

Fałszywe marki

Rybnik. Fałszywe 50-marków są tu w obiegu. W jednym dniu przetrzymano tu 13 sztuk fałszywych tych pieniędzy.

Bandyci po raz kolejny

Rzędówki pod Rybnikiem. Bandyci napadli w jednej ostatnich nocy na posiadłość p. Franciszka Papieroka i skradli około 10 000 marek. Większe sumy pieniędzy należy koniecznie w bankach przechowywać, a nie w domu!

* Centrum – Niemiecka Partia Centrum utworzona w 1870 r., rozwiązana w 1933 r., skupiała w swoich szeregach posłów broniących religii katolickiej przed polityką kanclerza Otto von Bismarcka i jego następców.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~szebel (5.184. * .87) 11.11.2019 16:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

przecież likwidacja gimnazjum nie miała wpływać na wykształcenie i rozumienie pewnych rzeczy ? a jednak nie

szatan 11.11.2019 13:39

Opisuja wydarzenia jakie sie dzialy 100 lat temu bardzo ciekawy artykul dalej tak

~Raciborzaninonin (10.0. * .151) 11.11.2019 07:58
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

O co tu kur*a chodzi?!
Ten artykuł jest tak nieczytelny, że nie wiem czy ktokolwiek się w tym połapie...