Strzelanina i pościg przed dworcem w Raciborzu. Nie żyją dwie osoby
Sceny jak z filmu akcji rozegrały się przed dworcem kolejowym w Raciborzu. Niejaki Besuch chciał zatrzymać rabusia, jednak złodziej wyciągnął pistolet i zastrzelił Besucha na oczach jego żony – to tylko jedna z historii, którą równo sto lat temu opisała redakcja ówczesnych „Nowin Raciborskich”. Zachęcamy do lektury, która przeniesie was w czasy przedwojennego Ratibor i okolic.
Racibórz • 5 listopada 1919 r.
Mord na Głubczyckiej
Racibórz. W piątek wieczorem zapukał ktoś do drzwi kupca Antoniego Pyrcka przy ul. Głubczyckiej. Gdy ten wraz z synem swym wyszedł do drzwi, padł w ich kierunku strzał, który na miejscu zabił młodego Pyrcka. Zamordowany był sekretarzem sądowym w Wodzisławiu a tu bawił w odwiedzinach.
Pożar u Heruda
W Lekartowie zgorzała chałupa gospodarza Józefa Heruda.
Przedwyborcze przepychanki
Strzybnik, pow. raciborski. Szanowna Redakcyo! Wyczytałem w gazecie, że wójt w Gilowicach podarł listę kandydatów do rady gminnej narodowo-polskiej partyi. I u nas, w Strzybniku, niewiele inaczej się stało z winy wójta, który jest zagorzałym centrowcem*. Dnia 15 października doręczoną mu została lista kandydatów z polskiej partyi, na co dopiero 18 [października – red.] po wielkich naleganiach wydał pokwitowanie. Lecz nie na tem koniec. Przez swoich wysłanników zaproponował kompromis, na co jednak się nie zgodzono. Wtedy wzięli się centrowcy na inny sposób. Oto ustawili listę centrową, na którą postawili 3 kandydatów z naszej listy, których zdołali przekabacić na swoją stronę. Z listy z nazwiskami popierających namówiono również 2 osoby, które oświadczyły, że przechodzą na listę centrową.
Dopiero 30 października, a więc w ostatni dzień przed wręczeniem listy kandydatów, przysłano nam pismo z zawiadomieniem, że lista z nazwiskami popierających jest niewystarczającą, bo brak dwóch podpisów. Tego samego wieczora nie zdołano już listy wypełnić, a na drugi dzień pisarz gminny z nakazu wójta odmówił wydania listy z rąk. W dzień Wszystkich Świętych urządził wójt zebranie publiczne u siebie, na które przyszło 5 centrowców i jeden z partyi polskiej. I spełnił się sen Faraonowy o pięciu krowach tłustych, które pożarły krowę chudą. Centrowcy oświadczyli się za unieważnieniem listy polskiej. Na owo zebranie przybyły dwie osoby, którym jednak zabroniono zabrać głos. Tak pojmują centrowcy wolność obywatelską, krępując wolność słowa. Widocznie zazdroszczą sławy socyalistom. Strzybnicki
Zastrzelony
Jastrząb w Rybnickiem. Żandarm Festi aresztował w tych dniach młodego Franc. Krzystałę z Moszczenicy. Ten w drodze podobno uciekł, wskutek czego żandarm strzelił i zabił go na miejscu.
Rybnickie embargo na owies
Rybnik. Wywóz owsa z powiatu został zakazany zupełnie. W wyjątkowych razach może jednak pozwolić na wywóz przewodniczący wydziału powiatowego.
Fałszywe marki
Rybnik. Fałszywe 50-marków są tu w obiegu. W jednym dniu przetrzymano tu 13 sztuk fałszywych tych pieniędzy.
Bandyci po raz kolejny
Rzędówki pod Rybnikiem. Bandyci napadli w jednej ostatnich nocy na posiadłość p. Franciszka Papieroka i skradli około 10 000 marek. Większe sumy pieniędzy należy koniecznie w bankach przechowywać, a nie w domu!
* Centrum – Niemiecka Partia Centrum utworzona w 1870 r., rozwiązana w 1933 r., skupiała w swoich szeregach posłów broniących religii katolickiej przed polityką kanclerza Otto von Bismarcka i jego następców.
przecież likwidacja gimnazjum nie miała wpływać na wykształcenie i rozumienie pewnych rzeczy ? a jednak nie
Opisuja wydarzenia jakie sie dzialy 100 lat temu bardzo ciekawy artykul dalej tak
O co tu kur*a chodzi?!
Ten artykuł jest tak nieczytelny, że nie wiem czy ktokolwiek się w tym połapie...