Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pierwsza ofiara mrozów. Mieszkaniec Ostroga zamarzł na moście

Śmierć na moście odrzańskim w Raciborzu, surowa kara za jazdę ze sfałszowanym biletem, przymiarki do przyłączenia Ostroga do Raciborza, wstrzymanie pracy fabryki na Płoni czy  wielki pożar w dobrach księcia Lichnowskiego – to tylko część wydarzeń opisanych na łamach „Nowin Raciborskich” równo sto lat temu. Zapraszamy do podróży w czasie do Raciborza i okolic w roku 1919 r.

Pierwsza ofiara mrozów. Mieszkaniec Ostroga zamarzł na moście

Racibórz • 17 grudnia 1919 r.

Do więzienia za podrobiony bilet

Racibórz. Za sfałszowanie biletów na jazdę koleją żelazną skazał tu sąd przysięgłych dwu robotników (jednego z Czyżowic a drugiego z Król. Huty) na więzienie po 6 miesięcy. Sąd uważał to za ciężkie sfałszowanie dokumentu.

Ogórek szefem rady miejskiej

Rybnik. W nowej radzie miejskiej na jej pierwszy posiedzeniu, obrano przewodniczącym rady miejskiej notaryusza dr. Ogórka, drugim przewodniczącym dr. Rożańskiego. Pan dr Rożański przedłożył wniosek o dopuszczenie języka polskiego w obradach we wszystkich razach, kiedy to będzie pożądane. Na wniosek ten zgodzono się jednogłośnie. Ostatnie wybory do rady miejskiej uznano za ważne. Wybrano między innemi komisyę do przygotowania wyboru nowego burmistrza, do której i kilku Polaków weszło.

W radzie miasta po polsku i niemiecku

Żory. Nowa rada miejska obrała swem przewodniczącym centrowca* kupca Kusia 22 głosami, a zastępcą przewodniczącego Polaka aptekarza Bałdyka wszystkimi (24) głosami. Na przedstawienie p. Bałdyka zgodzono się na to, że w radzie miejskiej można w danym razie przemawiać po polsku.

Sokół w Czerwionce

Czerwionka w Rybnickiem. W naszej po części zgermanizowanej wiosce założono Tow. gimnastyczne „Sokół”. Na razie dało się zapisać 51 członków. Widać dużo zapału. Nareszcie! Bo dotąd odczuwaliśmy tu brak polskich Towarzystw. Nowemu Towarzystwu „Szczęść Boże!”. Niech żyje i kwitnie!

(podpisano: Cz.)

Brat napadł na brata

Bytom. Niejaki R. z Karbowej pod Katowicami dowiedział się 5 sierpnia, że brat jego poszedł do Katowic po żywność; zaczaił się tedy na drodze i na powracającego swego brata napadł i zrabował mu chleb, masło, jaja itp. Za to rabuś stawał przed tutejszym sądem wojennym; oskarżyciel urzędowy żądał dla rabusia 3 lata więzienia, atoli sąd oskarżonego uwolnił.

Żarty i dowcipy

(prośba o urlop)

– Proszę pana pryncypała o urlop na jutro... na uroczystość moich zaślubin.

– Urlop! urlop!... a że też to pan musi być przy każdej uroczystości! Co za natura!

***

(dystyngowany służący)

– Janie, dlaczego wypędzasz psa?

– A bo proszę jaśnie pani, przytrafiło mu się coś ludzkiego...

***

(przed polowaniem)

Żona: A pamiętaj o zającu dla mnie!

Mąż (z przesadą): Bądź spokojna! Przyniosę ci go... żywego albo martwego.


* Centrum to założona w 1870 r. niemiecka partia polityczna, która została rozwiązana w 1933 r. Po II wojnie światowej partię reaktywowano, jednak większość jej członków przeszła do CDU, a Centrum nigdy nie odzyskało już dawnego znaczenia.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].