Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

10 lat więzienia za świętokradztwo

Kara wieloletniego więzienia za kradzież w kościele w Krzyżanowicach, śmiertelny wypadek kolejowy między Nędzą a Rybnikiem, napad na lekarza w Czernicy, trojaczki w Dzimierzu i śmierć wskutek poparzenia pięcioletniej dziewczynki z Czerwionki – m.in. o tym pisano w „Nowinach Raciborskich” w marcu 1911 r.

10 lat więzienia za świętokradztwo
Zdjęcie poglądowe (Pixabay).

2 marca 1911 r.

Samobójstwo dentysty

Racibórz. Dentysta Hübner, mieszkający w Górnowałowej ulicy, powiesił się w swem mieszkaniu.

Aresztowanie akuszerki

Racibórz. W sobotę po południu przyaresztowano akuszerkę Koczową z Wierzbowej ulicy pod zarzutem krzywoprzysięstwa i namowy do krzywoprzysięstwa.

Śmierć robotnika

Z Rybnickiego. Na torze kolejowym między Nędzą a Rybnikiem w pobliżu kopalni Hoyma przejechał pociąg w nocy na niedzielę robotnika Teodora Jabłonkę i zabił go na miejscu.


4 marca 1911 r.

Sabotażyści przed izbą karną

Racibórz. Chałupnik Jan Czędziorka i stróż nocny Tomasz Kopiec z Landzmierza, pow. kozielski, stawali przed tutejszą izbą karną, oskarżeni o zniszczenie grobli. Podczas powodzi we wrześniu r.u. przerwano groblę w Landzmierzu. Kto to zrobił, dotychczas nie stwierdzono. Gdy atoli dnia następnego mieszkańcy zagrożonej powodzią miejscowości Biadaczów otwór zasypali, nadszedł Czędziorka i chciał znowu otwór zrobić, w czem mu jednakowoż przeszkodzono. Później przybył Kopiec i jednakowoż otwór zrobił, tak że woda przelała się w stronę Biadaczowa. Powódź pomimo tego zniszczyła całą groblę. Sąd uznał jednakowoż, iż oskarżeni nie mieli zamiaru karygodnego czynu, chcieli tylko własność swoją ochronić. Czędziorka skazany został na 3 miesiące więzienia. Kopiec na 6 miesięcy więzienia, a ponieważ przesiedzieli obaj już 6 tygodni w więzieniu śledczem, policzono im ten czas na zawyrokowaną karę.

Garnkami w lekarza

Rybnik. Robotnika Kuna w Czernicy został przed 5 laty wskutek nieszczęśliwego wypadku pensynowany z 75 marek miesięcznie. Fiskus kolejowy zlecił swojemu lekarzowi, aby zbadał stan zdrowia Kuny, czy czasem nie polepszył się. Ciężką sprawę miał atoli lekarz, gdy bowiem przybył do mieszkania Kuny, począł tenże bombardować go garnkami i innemi sprzętami domowemu, tak że lekarz, otrzymawszy kilka obrażeń mniejszych, zdołał się zaledwie uratować ucieczką. Kunę odstawiono do domu obłąkanych.

Dynamit w ogródku

W Czuchowie, pow. rybnicki, znaleziono w ogrodzie kupca Koschmidra 20 nabojów dynamitowych. Jak się one tam dostały, nie wiadomo. Śledztwo jest w biegu.


7 marca 1911 r.

Uwaga na strzelanie

Racibórz. W piątek 10-go i sobotę 11-go b.m. odbywać się będą na gruncie Starawieś – Pawłów ćwiczenia wojskowe w strzelaniu ostremi nabojami. Ćwiczenia trwać będą od godziny 8 rano do 4 po południu. Dostęp na pole ćwiczeń jest zabroniony.

Więzienie za świętokradztwo

Racibórz. Na 10 lat domu karnego skazała izba karna w Raciborzu robotnika Jakuba Nawratha z Rogoźnej za kradzież świętokradzką, popełnioną w październiku roku ub. w kościele w Krzyżanowicach oraz inne kradzieże z włamaniem.

Nowy kościół

W Szamarzowicach*, pow. raciborski, ma być pobudowany nowy kościół. Nie zgodzono się tylko jeszcze na to, gdzie stanie. Jedni życzą sobie, aby go pobudowano na gruncie pana Posmyka przy drodze do Sudzic, inni natomiast woleliby, aby go pobudowano na gruncie p. Sliwki. Ten ostatni przyrzekł podobno, że pieniądze otrzymane za grunt przekaże na budowę kościoła.

Poobcinał koniom ogony

Rybnik. Podczas ostatniego targu tygodniowego poobcinał pewien robotnik z kopalni „Beaty” sześciu koniom ogony i włosie sprzedał w pewnym handlu. Niegodziwca wyśledzono i nie ujdzie zasłużonej kary.

Tak się kończą zabawy z prochem

Z Rybnickiego. Czternastoletni syn chałupnika Werony w Roju przyniósł pewnego dnia do domu ślepy nabój, napełniony śrutem. Nabój położył nierozważny chłopiec na rozpalonym piecu, wskutek czego nastąpiła eksplozya, a cząstki naboju raniły chłopca i jego dwie mniejsze siostrzyczki. Jedno ze zranionych dzieci musiano umieścić w lazarecie.

Trojaczki w Dzimierzu

Z Dzimierza, pow. rybnicki, donoszą nam, iż żona chałupnika i krawca J. Moxa powiła 3 synów, którzy otrzymali już chrzest św. Razem jest tam 10 dzieci.

Dziewczynka zmarła wskutek poparzeń

W Czerwionce, pow. rybnicki, zbliżyła się w czwartek 5-letnia córeczka ceglarza Kaisera do rozpalonego pieca w kuchni, od którego zajęły się na niej sukienki. Wskutek ran otrzymanych dziecko zmarło w kilka godzin później.

* W artykule mowa o Samborowicach.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].