Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Weselnicy z Ponięcic zakpili z restrykcji sanitarnych

Nie można tańczyć w karczmie? Ale za to można na łące – tak postąpili weselnicy z Ponięcic, omijając restrykcje wprowadzone w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania zarazy bydła. O czym jeszcze pisano w Nowinach 110 lat temu?

Weselnicy z Ponięcic zakpili z restrykcji sanitarnych
W Ponieńcicach, pow. raciborski, odbywało się przed kilku dniami weselisko, przy którem nie brakło i tańca... Zdjęcie ilustracyjne

Racibórz • 6 lipca 1911 r.

Śmierć proboszcza

Racibórz. W niedzielę zmarł tu pensyonowany proboszcz ś.p. ks. Jung w 72-gim roku życia. Zmarły był przez długie lata nauczycielem religii w tutejszem gimnazyum realnem.

Przyłączenie Ostroga do Raciborza

Na piątkowem posiedzeniu rady miejskiej wybraną zostanie komisya, która ma przeprowadzić układy celem przyłączenia Ostroga do miasta.

Usiłowane samobójstwo

Racibórz. W niedzielę w południe usiłował sobie życie odebrać przez otrucie się lyzolem w tutejszym parku miejskim technik Glosik z Bielic. Jest jednak nadzieja utrzymania go przy życiu.

Niepokoiła księdza listami, trafiła do więzienia

Racibórz. Izba karna skazała starą pannę Angelę Reimann za fałszowanie dokumentów i pogróżki na dodatkową karę miesiąca więzienia. Lekarz sądowy uznał, iż oskarżona cierpi na histeryę. Oskarżona pisywała bezimienne listy z pogróżkami do księdza prob. Fajki.

Początek żniw

W Nowych Ocicach poczęto już kosić jęczmień zimowy. Gospodarzom naszym przy rozpoczynających się żniwach przesyłamy staropolskie: Szczęść Boże!

Przypomnienie na czasie

Wobec zbliżających się żniw przypominamy, iż kosy niesione na drogach publicznych muszą być owinięte. Kto się do tego przepisu nie zastosuje, naraża się na karę.

Podła zemsta

Z raciborskiego. Chałupnikowi Psocie z Pogrzebieni-Potoku zastrzelił ktoś w sobotę w nocy z zemsty konia w wartości 300 marek. Sprawca przystawił sobie drabinę do okna chlewu i dokonał swej podłej zemsty.

Ośmiolatek utonął w Cynie

W Bieńkowicach wpadł do Cyny 8-letni chłopiec Piela i utonął.

Tańczyli do upadłego

W Ponieńcicach, pow. raciborski, odbywało się przed kilku dniami weselisko, przy którem nie brakło i tańca. Pozwolenie na takowe zostało udzielone, lecz w ostatniej chwili znowu cofnięte z powodu grasującej zarazy pyska i racic wśród bydła. Całe towarzystwo, nie namyślając się długo, poszło z karczmy na łąkę, gdzie tańczono dalej do upadłego.


Racibórz • 8 lipca 1911 r.

Kelner z Raciborza kradł w Rybniku

Kelnera Szefczyka z Raciborza przyaresztowano w Rybniku za kradzież.

Oszustka

Racibórz. Pewna dziewczyna przybyła do składu masarza Latty w Długiej ulicy i przedłożywszy karteczkę z fałszywym podpisem jednego z tutejszych restauratorów, zażądała mięsiwa w wartości 12 marek. Otrzymawszy towar, znikła bez śladu.

Więzienie za pożganie nożem

Racibórz. Izba karna skazała robotnika Augusta Leśnioka ze Starej wsi za pożganie nożem na 6 miesięcy więzienia.

Kolejna ofiara alkoholu

Żory. Ofiarą alkoholu padł 55-letni robotnik Wilhelm Zabka. Powracając w sobotę wieczorem w podchmielonym stanie do domu, wpadł do gnojówki, z której wydobyto go nieżywego.


Racibórz • 11 lipca 1911 r.

Sekta w Raciborzu

Racibórz. „Chrześcijańska gmina Racibórz” zasypuje od pewnego czasu nasze miasto różnego rodzaju artykulikami. Dla nas byłoby to rzeczą obojętną, gdyby to towarzystwo swe zapędy nawracania tylko na niekatolickie koła ograniczało; ponieważ atoli jego ulotne pisemka i do domu i rodzin katolickich docierają, przeto uważamy za stosowne będących w błędzie ostrzec. Katolicy, którzy wyznają Syna Bożego, który się stał człowiekiem przed 2000 lat, nie uważają za potrzebne dać się na mocy niezbitych świadectw od jakiejkolwiek sekty nawrócić do Pana Jezusa. Może „Chrześcijańska gmina Racibórz” przełoży swą siedzibę do Kolonii, gdzie przeszło 50 tysięcy mężczyzn i kobiet są zdeklarowanymi zwolennikami odszczepieńcy Jathy.

Przyłączenie Ostroga do Raciborza

W piątek wybrano komisyę, która ma przeprowadzić układy w sprawie przyłączenia Ostroga do miasta. Projekt to bardzo piękny, a i powiat raciborski z pewnością zgodziłby się na to, ale Racibórz wyszedłby najgorzej na tem, bo Ostróg ma wiele długów, któreby miasto na siebie przejąć musiało.

Jak się bawią Niemcy?

Żory. Jak się Niemcy bawią, pisze o tem „Sohrauer Stadtblatt”. Otóż w środę rano pomiędzy godziną 3-cią, a 5-tą wyszło trzech panów, prawdopodobnie po całonocnej pohulance, przed hotel p. Z. i poczęło przez dwie godziny bez przerwy strzelać z fuzyi, grać na trąbce myśliwskiej i dokazywać co niemiara. Nie dali sobie w zabawie przeszkodzić, chociaż na miejscu zjawiło się dwóch policyantów (!!!). Głośna ta zabawa zbudziła naturalnie wszystkich mieszkańców w sąsiedztwie, którzy na wpół ubrani wylegli w oknach, aby zobaczyć, co się dzieje. Niektórzy myśleli nawet, że to już wojna wybuchła i że nieprzyjaciel wtargnął do miasta. O wypadku zameldowano policyi.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Cynamon (146.70. * .72) 11.07.2021 05:38

Wtedy to się działo