Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zgwłacił 14-letnią dziewczynę. Jaką karę wymierzył mu raciborski sąd? [HISTORIA]

Siedział za okaleczenie, posiedzi za zgwałcenie. Przysięgli z Raciborza nie mieli wątpliwości co do winy Jana Bakalorza. Wymiar sprawiedliwości wyjątkowo szybko doprowadził również do skazania oprawcy z Żor, który pobił swoją żonę ze skutkiem śmiertelnym. Tymczasem z sąsiedniego powiatu głubczyckiego doszły słuchy o dzieciobójstwie. Aresztowano 23-letnią kobietę, którą osadzono w areszcie w Kietrzu. To najbardziej bulwersujące sprawy, o których pisano w Nowinach równo sto dziesięć lat temu.

Zgwłacił 14-letnią dziewczynę. Jaką karę wymierzył mu raciborski sąd?  [HISTORIA]
Zdjęcie ilustracyjne (Oleg Magni/Pexels).

14 grudnia 1911 r.

Do więzienia za gwałt na 14-latce

Racibórz. Sąd przysięgłych uwolnił od winy i kar mularza Józefa Restla z Krzenowic, oskarżonego o krzywoprzysięstwo. W procesie występowało aż 56 świadków, a rozprawy trwały 2 dni.

Robotnika Jana Bakalorza z Zabrza, który obecnie odsiaduje 1 rok i 3 miesiące więzienia za okaleczenie, skazano na ogólną karę 6 lat ciężkiego więzienia za zgwałcenie 14-letniego dziewczęcia.

Pobili i zabrali tygodniówkę

Z Raciborskiego. Robotnik Wilhelm Libowski z Sudołu, powracając w sobotę z roboty w Wojnowicach do domu, został w drodze napadnięty przez 2 łotrzyków, którzy zabrali mu cały zarobek tygodniowy i tak go ciężko poranili, że musiał się oddać pod opiekę lekarza.

Podejrzana o dzieciobójstwo

Z Głubczyckiego. W Rozumicach znaleziono w studni gospodarza Proskiego zwłoki nowonarodzonego dziecka. Jako podejrzaną o dzieciobójstwo przyaresztowano 23-letnią dziewczynę, pochodzącą z Oldryszowa, pow. raciborski, i odstawiono do więzienia w Kietrzu.


18 grudnia 1911 r.

Kto może wywozić nieczystości?

Racibórz. Wedle nowego statutu miejskiego zobowiązani są właściciele domów w Raciborzu kazać wywozić kał ludzki z ustępów tylko przez przedsiębiorcę, zakontraktowanego przez miasto. Wyjątek stanowią tylko niektórzy posiedziciele domów, którzy oddają kał do folwarku Brzezia, należącego do miasta i tacy posiedziciele, którzy mają własny grunt lub dzierżawią go od kogo innego; ci mogą użyć kał na swoje pole.

Nagroda za wykrycie podpalacza

Racibórz. 300 marek nagrody wyznaczył magistrat raciborski na wykrycie sprawcy pożarów na Płoni.

Śledztwo w sprawie nadużyć

Rybnik. Przy dostawach dla tutejszego zakładu obłąkanych miano podobno odkryć rozmaite nieprawidłowości. Śledztwo jest w biegu. Przesłuchy w tej sprawie prowadzi landrat rybnicki.

Śmiertelny wypadek na drodze

Z Rybnickiego. Posiedzicielka Szewczykowa została w drodze do Zamysłowa przejechaną przez wóz, należący do budowniczego Martiniego, i zabitą na miejscu.

Kto ma reprezentować niemieckich katolików?

Z okręgu pszczyńsko-rybnickiego. Komitet centrowy* pszczyńsko-rybnickiego okręgu ustanowił kandydatem przy nadchodzących wyborach do parlamentu ks. prob. Bojdola z Radlina. Był on już w r. 1908 kandydatem centrowym, lecz przepadł, otrzymawszy tylko 3 200 gł, podczas gdy Polak ks. Wajda otrzymał 17 200 gł. i został wybrany 7 tys. głosami większości. Nawet kandydat rządowców otrzymał wówczas więcej głosów od centrowca, bo padło na niego 6 700 gł. Byleby zgoda panowała w obozie polskim, to i teraz zwycięstwo Polaka jest pewne. Kandydat nasz ustanowiony zostanie dopiero na zjeździe delegatów w przyszły poniedziałek.

* Mowa o komitecie niemieckiej, katolickiej partii Centrum. „Nowiny Raciborskie” były polską gazetą i agitowały za kandydatami polskimi.


19 grudnia 1911 r.

Na nowy rok

Racibórz. Rok 1912 jest rokiem przestępnym, luty ma więc 29 dni. Nowy Rok przypadnie na poniedziałek, Popielec 21 lutego, Wielkanoc 7 kwietnia. Według stuletniego kalendarza rok będzie suchy. Nastąpią 2 zaćmienia księżyca i słońca, z których u nas zawsze pierwsze będzie widzialne.

Kara dla okrutnika

Racibórz. Mularz Jan Dziwoki z Żor skazany został za okrutne poturbowanie swej żony, wskutek którego zmarła, na 6 lat ciężkiego więzienia.

Długi doprowadziły go do więzienia

Izba karna w Raciborzu skazała asystenta kolejowego Jana Beyera z Baborowa za sprzeniewierzenie blisko 10 tys. marek i sfałszowanie książki kasowej na 1 1/2 roku więzienia. Długi pochłonęły go w nieszczęście.

Racibórz. Cukrownia tutejsza zakończyła w piątek tegoroczną kampanię, przerobiwszy 795 tys. centnarów buraków*, czyli 215 tys. centn. mniej, jak roku poprzedniego. Powodem tego ubytku była wielka tegoroczna susza, wskutek której buraki nie powschodziły.

Podszywał się pod zakonnika. W jakim celu?

W Warszowicach przyaresztowano w czwartek 15-letniego chłopaka Karola Suczka z Mor. Ostrawy, który, ubrany w habit braciszka, zbierał składki rzekomo na mszę św. za dusze zmarłych.

Zmiana kandydata

Z okręgu rybnickiego. Ks. prob. Bojdol z Radlina oświadcza w gazetach niemieckich, iż ofiarowanego mu przez komitet centrowy mandatu przy wyborach do parlamentu z powodu przeciążenia pracą duszpasterską nie przyjmuje. Na kandydata upatrzyli sobie teraz centrowcy ks. prob. Kubicę z Krzyżowic.

* Cetnar lub centnar – pozaukładowa jednostka masy. W Prusach odpowiadała ona 51,45 kg. We wspomnianej kampanii przerobiono więc około 40 900 ton buraków.


Artykuły z serii "110 lat temu w Nowinach Raciborskich" zawierają autentyczne fragmenty dawnych Nowin. Archiwalne numery gazety zostały zdigitalizowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Można je przeglądać na stronie internetowej www.biblrac.pl, do czego zachęcamy wszystkich miłośników historii Raciborza i okolic.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Bee1 (89.25. * .176) 15.02.2022 22:20

W zasadzie to od 1857. Centnar był równy 100 tzw. zollpfund po 0,5 kg.

~ChristophSottor (178.6. * .42) 18.12.2021 19:30
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Od 1858 w całych Niemczech centnar miał 50 kg!