Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Okradła własną matkę. Kara jej nie minie [HISTORIA]

Bulwersująca kradzież w Raciborzu, rodzinna zbrodnia w Żorach i plaga wypadków na kopalniach – między innymi o tym pisano w Nowinach w lutym 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Okradła własną matkę. Kara jej nie minie [HISTORIA]
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. wellcomecollection.org/Domena Publiczna.

22 lutego 1912 r.

Było nie kłusować...

Racibórz. Izba karna skazała robotnika Wincentego Kołka z Nieboczów na 75 marek kary za kłusownictwo. Chcąc sobie sprawić dobrą pieczonkę, upolował bażanta na gruntach księcia Lichnowskiego, przyczem zdybał go leśny. Droga pieczonka.

Fałszywy alarm

W sobotę zaalarmował jakiś swawolnik na Płoni straż ogniową, strzaskawszy szkło w przyrządzie elektrycznym przy Villa Nova. Gdy straż przybyła na miejsce, okazało się, że alarm był fałszywy. Ostrzegamy, iż sądy surowo karzą sprawców takiej swawoli. Niedawno temu skazał sąd w południowych Niemczech takiego psonika na rok więzienia. Kara surowa, ale zasłużona.

Koniokrady w Siedliskach

Siedliska pod Raciborską Kuźnią. W nocy ze środy 14 b. m. na czwartek 15 b. m. ukradli złodzieje wdowie Franciszce Kalembie 2 konie, klacz i zeszłorocznego źrebraka. Źrebaka zostawili blisko Nędzy w lesie, gdzie go znalazł jeden z robotników leśnych; klacz zaś uprowadzili w stronę Rybnika. Klacz jest siwa, już nie młoda, a na prawej nodze pod piersiami ma bliznę. Ktoby ją zobaczył, niechaj doniesie pod adresem: Robert Chroboczek, Siedlisk p. Ratiborhammer, albo policyi, a koszta będą zwrócone.

Górnik osierocił pięcioro dzieci

Knurów w Rybnickiem. We wtorek dnia 13 lutego zabity został przez spadające kamienie na tutejszej kopalni górnik śp. Filip Włodarz z Wielopola pod Pilchowicami, który był szczerze lubiany i szanowany od swych znajomych i przyjaciół. Pozostawia żonę i pięcioro nieletnich jeszcze dziatek. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym!


24 lutego 1912 r.

Orkadła własną matkę

Racibórz. Izba karna skazała na 6 miesięcy więzienia żonę fryzyera Willnera z Berlina, która, żyjąc w rozłączeniu z mężem, przybyła do matki w Raciborzu w odwiedziny i skardła jej książeczkę kasy oszczędności na 465 marek. Z tego kazała sobie wypłacić 400 marek i odjechała z powrotem do Berlina.

Nowość na kolei

Od 1 października ma być zaprowadzone na wszystkich kolejach pruskich także w wagonach 4 kl. światło żarowe. Oprócz tego mają być także te wagony wyłożone linoleum. Miejsca do siedzenia pomnożone będą w wagonach 4 kl. z 22 na 44.

Zwłoki w studni

Żory. W Pawłowicach znaleziono chałupnika J. Krosnego w jego studni, około 3 metry głębokiej, bez życia. Zwłoki leżały skuroczone na dnie studni, jakby wtłoczone, a na głowie trupa znajdowały się 2 rany. Krosny liczył lat 56, był ojciem sześciorga dzieci i żył z drugą młodą żoną. Na miejsce przybyła komisya sądowa celem przeprowadzenia śledztwa i oględzin zwłok.

Kot udusił niemowlę

W mieszkaniu Antoniego Stajkowskiego, w Zgierzu, wydarzył się niezwykły wypadek: kot udusił ośmiomiesięczne dziecko. Matka, uśpiwszy dziecko w kołysce, wyszła na miasto po sprawunki. Gdy po upływie pół godziny powróciła do mieszkania, zauważyła kota, śpiącego na twarzy dziecka. To ją zaniepokoiło, spędziła więc natychmiast kota, ale było już za późno: dziecko nie żyło. Nie uratowała go nawet szybka pomoc lekarska.


27 lutego 1912 r.

To nie była przypadkowa śmierć

Racibórz. Do tutejszego więzienia odstawiono żonę chałupnika J. Krasnego z Pawłowic pod Żorami i jej matkę, podejrzane o zgłaszenie ze świata męża odnośnie teścia. Jak wiadomo, znaleziono zwłoki Krasnego przed tygodniem w studni z ranami na głowie. We wtorek odbyło się badanie zwłok przez lekarza sądowego, a wynik spowodował aresztowanie obu niewiast.

Zasłużona kara

Sąd ławniczy w Głubczycach skazał swego czasu żonę inspektora Hanke’go z Bogdanowic na 300 marek kary, poeniważ z jej nakazu dolewano 20-30 proc. wody do mleka odstawianego do mleczarni. Skazana założyła apelacyę, lecz izba karna w Raciborzu wyrok zatwierdziła.

Zatrzymanie poszukiwanego

Z Raciborskiego. W Olzej przytrzymano robotnika Jana Klimę, ściganego przez władze listami gończemi za rabunek.

Kradzież w domu młynarza

Rybnik. Do mieszkania młynarza Frossa na Nowym Rynku zakradł się pod wieczór śmiały rabuś i zrabował około 160 marek w gotówce. Rzeczy żadnych nie zabrał. Rabuś, obeznany widocznie ze stosunkami domowemu, skorzystał z chwili, gdy gospodyni domu poszła za sprawunkami na miasto i podrobionym kluczem otworzył drzwi prowadzące do mieszkania.

Maluchy z Radlina w niebezpieczeństwie

Radlin w Rybnickiem. W tutejszej gminie liczne były w ostatnim czasie nieszczęścia przez oparzenie. Już kilkoro dzieci się tu tego roku poparzyło, a kupcowi Jerzemu Kowolowi z tego powodu chłopiec umarł. W niedzielę znowu poparzyła się niebezpiecznie 3-letnia dziewczynka Franciszka Kozielskiego gorącym rosołem.

7 wypadków jednego dnia

Radlin w Rybnickiem. Na tutejszej kopalni „Ewie”* także się często nieszczęścia wydarzają i to wiecej na wierzchu, jak na dole. Zeszłego tygodnia w jednym dniu aż 7 osób zostało okaleczonych i oddanych pod opiekę lekarską do lecznicy w Rydułtowach.

Pożar w szkole

Żory. W środę przed południem zapaliły się w szkole dla dziewcząt podczas nauki balki przy piecu. Natychmiast zaalarmowano straż ogniową, która wkrótce płomienie przytłumiła. Z dzieci żadne nie odniosło szwanku.

* Prawdopodobnie mowa o kopalni „Emma”, obecnie kopalnia „Marcel”.


Artykuły z serii "110 lat temu w Nowinach Raciborskich" zawierają autentyczne fragmenty dawnych Nowin. Archiwalne numery gazety zostały zdigitalizowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Można je przeglądać na stronie internetowej www.biblrac.pl, do czego zachęcamy wszystkich miłośników historii Raciborza i okolic.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].