Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Biała i czarna magia na ziemi jastrzębskiej [ROZMOWA]

Magia towarzyszyła człowiekowi już od najdawniejszych czasów. To właśnie do posiadaczy tych tajemnych mocy zwracali się ludzie z różnymi prośbami. Pragnęli zdrowia, szczęścia, ale też - i tak bywało - wyrównania rachunków z nielubianym sąsiadem. O dawnych tradycjach ziemi jastrzębskiej opowiada pani Ewelina Kuśka.

Biała i czarna magia na ziemi jastrzębskiej [ROZMOWA]
Demonologia śląska była bardzo bogata. Fot. AI

Dawniej, kiedy jeszcze nie było miasta na ziemi jastrzębskiej, nie brakowało stawów i właśnie tam czaił się Utopiec. To niewiarygodne, ale podobno przybierał wygląd koguta. Potrafił być bardzo niebezpieczny i wciągał ludzi do wody. Grasował w okolicach lasów Kyndra i Biadoszek. Jednak był jeden sposób, który pozwalał się przed nim uchronić. Kto miał pecha mógł przestraszyć się swiycorzy, czyli duchów zmarłych ludzi, powracających na ziemię. Były to szare istoty snujące się nad bagnami, którym towarzyszyły ogniki. Natomiast beboki zamieszkiwały każde domostwo. Straszono nimi dzieci, ale jak się żyło z nimi w zgodzie, nic złego nie zrobiły.

Ewelina Kuśka snuje opowieść o wierzeniach z naszej ziemi 

W dawnych jastrzębskich wsiach była też biała i czarna magia. Biała służyła ku pożytkowi człowieka - przegonieniu chorób, zmartwień i nieszczęść, czarna - wręcz przeciwnie ściągała na niego wszystko, co złe. Tymi tajemnymi mocami parały się kobiety i każdy potrzebujący znalazł drogę prowadzącą do ich chaty.

Zachęcam do posłuchania rozmowy z Eweliną Kuśką, znaną propagatorką kultury śląskiej. Pani Ewelina w fascynujący sposób snuje opowieść o jeszcze nie tak dawnych czasach. Podkreśla, że swoją wiedzę czerpie z rozmów ze starszymi ludźmi. Wielu z nich nie ma już wśród nas.

Ewelina Kuśka to znana propagatorka kultury śląskiej. Fot. KaBa

Wiersz o Beboku, autorka: Ewelina Kuśka

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_Fake (185.246. * .56) 24.08.2024 11:00

Wszystko zależy od punktu widzenia i poglądów danej osoby. Na pewno warto, jest poznać wierzenia, nawet jeśli są nam obce. To fascynujące opowieści...

~Fake (89.64. * .116) 24.08.2024 08:40

A gdyby odwrócić to i uznać, że obcy, chrześcijański Bóg jest wymysłem po to by wykorzenić słuszne, tradycyjne wierzenia?

~Erykkkk (5.184. * .210) 23.08.2024 11:09

To prawda Kościół jeszcze głosi, że Szatan istnieje i działa. To odpowiednik czarów i złych mocy. To wszystko prawda. Nie ma się z czego śmiać.

~badacztajemnic (87.244. * .209) 23.08.2024 09:36

Do "nietakigłupigoj" - pierwsze pytanie: czy jesteś katolikiem? Jeśli chodzi o to o czym mówisz, to oczywiście że Kościół mówił o stosowaniu czarów i wiedźmach latających w powietrzu. A że na miotle? To dziwi? Skoro współczesne przypadki z egzorcyzmów mówią o tym jak zły duch podniósł w powietrze łóżko z opętaną osobą i łóżko to lewitowało w powietrzu - to jakim problemem byłoby podniesienie wiedźmy na czymś innym a nawet lżejszym niż łóżko? łopacie, miotle itp? no od strony logicznej? jaki zły duch miałby z tym problem??
Mówienie o tym co było jest mówieniem o historii, bez kamuflowania i takich rzeczy. Wiedźmy były i są do dziś, a te które się nawróciły oficjalnie przyznają w czym tkwiły, także kończy sie okres dezinformacji materialistyczno-komunistycznego światopoglądu w tych sprawach i fakty o których dziesięciolecia nie mówiono, wychodzą coraz częściej na wierzch. I bardzo dobrze, bo ukrywanie tych rzeczy jest na ręke różnej maści okultystów. Boga sie bać w pozytywny sposób to też ujawniać prawde jaką jest, a w powyższym nagraniu jest też informacja że moc kościoła jest nad czarami, więc jest tu nie tylko mówienie o ukrywanych sprawach, ale też ujawnianie że nad magią która jest w opozycji do Boga - są siły które mają większą moc. No i o tym też mówią nawrócone czarownice. Zachęcam do posłuchania na Youtube nagrań pod tytułem: "Nawrócona wiedźma" i "Byłam czarownicą"

Pozdrawiam


~Do_nietakigłupigoj (178.43. * .93) 22.08.2024 10:32

Demonologia śląska jest bardzo ciekawa. Uczymy się mitologii rzymskiej, greckiej i jest dobrze. Tu nie chodzi o stosowanie jakiś dziwnych praktyk, a o poznanie, w co wierzyli ludzie. Tak na marginesie Kościół katolicki wierzył, że wiedźmy latają na miotłach i stosują czary.

~nietakigłupigoj (89.64. * .56) 22.08.2024 00:44

Jeszcze trochę i zaczniecie produkować artykuły na miarę ceremonii otwarcia i zamknięcia pogańskich igrzysk. Tradycja... Sodoma i Gomora to też tradycja.
Bójcie się Boga.