Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

109 lat temu w Nowinach: piorun zabił 23-latkę. Burza spustoszyła region

W Krzanowicach piorun uderzył w dziewczęta przewracające siano. Na miejscu zginęła 23-letnia córka chałupnika Klemensa... Czym jeszcze żyli mieszkańcy regionu sprzed ponad wieku?

109 lat temu w Nowinach: piorun zabił 23-latkę. Burza spustoszyła region
Fragment obrazu "Burza" Józefa Chełmońskiego (Muzeum Narodowe w Krakowie, Sukiennice, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku).

Choć tematem okładkowym "Nowin Raciborskich" z 29 czerwca 1905 roku była rzeź na Polakach, dokonana przez wojska rosyjskie w Łodzi (w czasie kilkudniowych rozruchów zginęło kilka tysięcy osób), to w gazecie nie zabrakło tematów ważkich dla mieszkańców regionu. Przede wszystkim pisano o strasznej burzy, połączonej z gradobiciem, która 26 czerwca 1906 roku dwukrotnie przeszła nad Raciborzem, Żorami i powiatem kozielskim. - Wielu ludzi zostało zabitych przez pioruny. Zwłaszcza północna część powiatu [raciborskiego - red.] ucierpiała od gradu. W Adamowicach, Babicach, Nędzy i Raciborskiej Kuźni zboża i okopowizny zostały prawie do szczętu zniszczone - czytamy w gazecie sprzed 109 lat. Z kolei Krzanowicach piorun uderzył w grupę dziewcząt zajętych przewracaniem siana. - Zabił 23 letnią córkę chałupnika Klemensa, Maryę, ogłuszył córkę gospodarza Jana Filipa V i poraził trzecią dziewczynę - informowała redakcja.

Nadto pisano w "Nowinach..." o spędzie bydła i koni na targ w Rybniku, który jednak nie udał się zupełnie. - Handlarzy przybyło również mało. Ceny były bardzo wysokie - czytamy. Podobnie było w Raciborzu. Z kolei w Radoszowach w ówczesnym powiecie rybnickim w nocy z poniedziałku na wtorek złodzieje okradli oberżystę Finka, któremu zabrali towarów na 100 marek. Na szczęście dla poszkodowanego, policjantom jeszcze przed południem udało się schwytać złodziejaszków. - Osadzono ich w hotelu "pod rygielkiem" - napisano w rubryce "Z Blizka i z daleka". Na zakończenie wspomnieć należy jeszcze o wypadku, do którego doszło w raciborskiej fabryce Hegenscheidta, w wyniku którego tokarz Blaszczyk został dwukrotnie raniony w głowę i z ciężkimi obrażenia został odstawiony do lazaretu.

Wielką reklamą ówczesnych czytelników "Nowin..." kusił Dom sprzedaży obuwia Konrada Tacka otwarty w Raciborzu przy ul. Odrzańskiej 13/13. Mocne skórzane buty męskie można było w nim kupić już od 4.5 marki za parę a kamasze dla dziewcząt i chłopców z "nadzwyczajnie mocnej skóry" od 2.60 marek za parę. Z kolei Saul Cohn, który swój punkt handlu żelazem również umiejscowił w kamienicy przy Odrzańskiej 13, polecał "pod gwarancyą za każdą sztukę, i nie drogo" sierpy, osełki, widły do siana i wszelkie sprzęty gospodarcze. Chętnych na kupno domu z piekarnią i sklepem szukał Karol Malczok z Płoni. Antoni Górnik z Kornowaca miał na sprzedaż 45 juter gruntu wraz z zabudowaniami.

Redakcja "Nowin..." nie omieszkała również wspomnieć o ciekawym zdarzeniu, do którego doszło za Atlantykiem. - W Waszyngtonie policyant konny zatrzymał samochód, jadący zbyt szybko, a powożony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, Roosevelta - informowała gazeta. Prezydent nie zapłacił mandatu - skończyło się na pouczeniu.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].