Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tajemnicza śmierć chłopczyka, banda cyganów i krwawa awantura na weselu [127 lat temu w Nowinach]

Cyganie pod osłoną nocy przekraczają Odrę i dopuszczają się zuchwałej kradzieży. Dozorca więzienny dokonuje makabrycznego odkrycia w Studziennej. A na weselu pod Rybnikiem leje się krew, bo karczmarz nie chciał lać więcej wódki jednemu z gości... Przekonaj się, o czym pisano w "Nowinach Raciborskich" dokładnie 127 lat temu. 

Tajemnicza śmierć chłopczyka, banda cyganów i krwawa awantura na weselu [127 lat temu w Nowinach]

Pierwsze strony "Nowin Raciborskich" z 16 lipca 1890 roku zajmują przede wszystkim wieści ze świata - konflikt angielsko-rosyjski o wpływy w Bułgarii, antytureckie powstanie na Krecie, czy amerykańskie plany nałożenia ceł zaporowych na produkty europejskie. - Ponieważ Niemcy, najwięcej przesyłali swych tanich a lichszych wyrobów do Ameryki cła te ugodzą najdotkliwiej handel niemiecki - komentowała tę ostatnią sprawę redakcja Nowin.

Dzieciobójstwo

Najwięcej ciekawostek lokalnych można wyczytać w rubryce Z blizka i z daleka. I tak dowiadujemy się, że z Psiny w Studziennej wyłowiono ciało dziesięciomiesięcznego chłopczyka. - Miał na ciele ślady krwi i skaleczenia. Prawdopodobnie popełniono na dziecku morderstwo i wyrzucono je następnie do wody - czytamy w Nowinach sprzed 127 lat. Zagadkę śmierci chłopca miano rozwiązać w toku śledztwa, które zarządzono.

Cyganów złapali, ale pieniędzy nie odzyskali

Zuchwałej kradzieży dopuściła się "banda cyganów", która pod osłoną nocy przekroczyła Odrę, przechodząc z Moraw na Śląsk. Cyganie włamali się do domu pewnego kupca w okolicach Bogumina, skąd skradli tysiąc marek oraz różne towary, po czym wrócili z powrotem na Morawy. Pościg za nimi prowadzili żandarmi pruscy, a później austriaccy Kilku złodziejów udało się zatrzymać. Odzyskano skradzione towary, ale po pieniądzach przepadł ślad. - Tak to w ostatnich czasach cyganie stawają się prawdziwą plagą dla ludności - podsumowała całe zajście redakcja "Nowin...".

Nie ma wódki? Nie ma palca!

Do niecodziennego zdarzenia doszło w Nieznaszynie pod Rybnikiem, gdzie jeden z gospodarzy wyprawił w karczmie wesele dla swego syna. - Na weselu podpił sobie jeden z gości, a karczmarz nie chciał mu już więcej wódki sprzedać (...) W ówczas przyszło między nim a gościnnym do sprzeczki, w ciągu której udało się pijanemu zębami pochwycić karczmarza za palec od ręki. Gdyby nie pomoc obecnych gości, byłby karczmarz stracił palec - czytamy w "Nowinach Raciborskich z 16 lipca 1890 roku.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].