Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tajemnicza śmierć chłopczyka, banda cyganów i krwawa awantura na weselu [127 lat temu w Nowinach]

Cyganie pod osłoną nocy przekraczają Odrę i dopuszczają się zuchwałej kradzieży. Dozorca więzienny dokonuje makabrycznego odkrycia w Studziennej. A na weselu pod Rybnikiem leje się krew, bo karczmarz nie chciał lać więcej wódki jednemu z gości... Przekonaj się, o czym pisano w "Nowinach Raciborskich" dokładnie 127 lat temu. 

Tajemnicza śmierć chłopczyka, banda cyganów i krwawa awantura na weselu [127 lat temu w Nowinach]

Kolej na Opawę

Z wiadomości dotyczących Raciborza warto wspomnieć zapowiedzi budowy linii kolejowej z Raciborza do Opawy. - Kolej ta prowadzić będzie przez Wojnowice, zkąd z jednej strony do Głupczyc, z drugiej do Opawy się pojedzie - informowała redakcja. Przy okazji budowy linii kolejowej miano powiększyć dworzec w Wojnowicach "ażeby podróżni mieli w nim większą wygodę". Nowe połączenie miało skrócić czas podróży do Opawy trzykrotnie - dotąd podróż do tego miasta odbywała się przez Bogumin i Ostrawę.

Na marginesie dodajmy, że dziś, tak jak przed 127 laty, podróż pociągiem z Raciborza do Opawy odbywa się poprzez Bogumin (Bohumin). Zresztą, pociągiem nie dojedziemy nawet do Głubczyc...

Złośliwy utoplec

W dalszej części gazety publikowano szereg praktycznych porad, m.in. jak zatrzymać spłoszonego konia w biegu, chwytać gołębie czy ratować topiącego się człowieka. Na uwagę zasługuje też bajka o Utoplcu, wydrukowana na ostatniej stronie gazety. Nocą utoplec "wszelkie psoty i szkody" wyrządzał młynarzowi - wynosił żarna, zrzucał worki ze zbożem, rozsypywał mąkę. Ze złośliwą bestią pomógł uporać się młynarzowi skrzypek, który co prawda "był wielkim przyjacielem wódki", ale znalazł sposób na przechytrzenie szkodnika. Schwytawszy go spuścił mu porządny łomot, tak że utoplec przestał niepokoić młynarza. Ten zaś sowicie wynagrodził skrzypka.

Tym bajkowym akcentem kończymy przegląd "Nowin Raciborskich" z 16 lipca 1890 roku. Jednocześnie przypominamy, że najbliższy numer "Nowin Raciborskich" trafi do sprzedaży we wtorek 18 lipca.

Wojtek Żołneczko


Zdjęcie poglądowe, źródło: www.aca-auctions.nl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].