Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Mój” kościół w Studziennej

Kościół w Studziennej ma w tym roku 110 lat, choć właściwie tylko jego prawa część, bo nawa poprzeczna została dobudowana w latach 1933–35. Z kościołem tym jestem związany od prawie 50 lat! - pisze ksiądz Jan Szywalski.

„Mój” kościół w Studziennej
Stary kościół w Studziennej pw. św. Jana Nepomucena poświęcony w 1907 roku i rozbudowany kościół św. Krzyża konsekrowany w 1935 roku.

Każdemu, który wjeżdża do Raciborza od strony czeskiej Ostrawy, wpada w oczy kościół w Studziennej. Jasnożółty budynek odbija się na tle zieleni drzew i niebieskiego nieba, zegar na wieży każe sprawdzić czas, a wielu przeżegna się mijając dom Boży. Rzadko jednak ktoś się zatrzymuje, by wejść do tej świątyni, a warto!

Kościół ma w tym roku 110 lat, choć właściwie tylko jego prawa część, bo nawa poprzeczna została dobudowana w latach 1933–35. Z kościołem tym jestem związany od prawie 50 lat!

Historia dzielnicy

Studzienna stała się częścią Raciborza dopiero w 1927 r., przedtem była samodzielną miejscowością o długiej historii. Pierwszą wzmiankę o niej znajdujemy w dokumencie z 1258 r., w którym książę Władysław klasztor dominikanów obdarza różnymi przywilejami i m. in. czytamy: „Postanowiliśmy ponadto przekazać młyn i plac koło tego młyna, zasilanego przez wodociąg, który płynie ze wsi o nazwie Studzona przez środek miasta do ich domu”. Dokument jest naturalnie napisany w języku łacińskim, ale Studzona to jednoznacznie Studzienna. Czy wodociąg to był rów, czy rury dębowe? – raczej to pierwsze. Studzienna w 2008 r. obchodziła 750–lecie, o czym przypomina kamień w środku miejscowości z pouczającą sentencją: „Przeszłość nauczycielką przyszłości”. Mądrość ta sprawdza się także w naszym życiu: uczymy się na doświadczeniach i błędach.

Miejscowość była zawsze kojarzona z wodą. Stąd pompowano ją ze studni głębinowych do zbiorników wodociągowych dla całego Raciborza; dopiero w ostatnich latach czerpie miasto bardziej klarowną wodę ze studni spod Strzybnika.

Kościół w Studziennej

Mieszkańcy tutejsi przez wieki chodzili do kościoła św. Mikołaja. Po drodze wprawdzie mijali Matkę Bożą, ale to był kościół pielgrzymkowy i odprawiano tam nabożeństwa tylko kilka razy w roku. Wierni mieli jednak swoje lokalne ambicje. Glosy, by zbudować kościół na miejscu nasiliły się mocno pod koniec XIX w. Mieli szkołę, była stacja kolejowa, teraz kolej na kościół. Proboszcz starowiejski ks. Bresler miał jednak uzasadnioną wymówkę: „Wpierw wspólnie musimy zbudować nowy kościół św. Mikołaja”. Nowy dom Boży na Starej Wsi został poświęcony w 1902 r.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].