Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ksiądz Szywalski pisze o dziejach Markowic

Markowice, najbardziej na północ położona dzielnica Raciborza, należy do miasta dopiero od 40 lat, włączona w lutym 1977 r. Jako samodzielna miejscowość i parafia ma jednak długą historię sięgającą XIII wielu. Markowice świętowały niedawno 770-lecie pierwszego wspomnienia o miejscowości i parafii. Równocześnie obchodzono 140-lecie wybudowania obecnego kościoła.

Ksiądz Szywalski pisze o dziejach Markowic
Drewniany kościół w Markowicach (do 1877 r.)

Pierwsze wzmianki

Markowice są po raz pierwszy wspomniane w dokumentach z 1247 r. gdy erygowano parafię. Do niej należały wtedy Raszczyce, Adamowice, Nędza, Szymocice, Babice, Kobyla, a nawet Kuźnia Raciborska. Jaka musiała być wiara i ofiarność tych ludzi, którzy nie samochodami, ani rowerami lecz na swych nogach ścieżkami, najczęstszej polnymi, schodzili się tu w niedziele do kościoła św. Jadwigi!

Kościół przez wieki był drewniany, na pewno zbyt mały, by pomieścić wszystkich wiernych. Tych drewnianych świątyń musiało w ciągu długiej historii być kilka; ostatnia była postawiona w 1623 r. po pożarze poprzedniej. Według protokółu wizytacyjnego z r. 1652 r. miała 14 m długości i 7 m szerokości. Dokoła zaś był cmentarz. Główny ołtarz przedstawiał św. Jadwigę adorującą krzyż. Była też wieża z dwoma dzwonami. Wewnątrz znajdowała się kamienna chrzcielnica z naczyniem do chrztu, oraz mosiężne tabernakulum. Protokół zaś z 1679 r. wspomina dodatkowo, że kościół miał cztery okna i dwa wejścia, główny ołtarz był murowany z cegieł, a podłoga była drewniana.

Kolejna wizytacja z 1688 r. mówi o trzech ołtarzach: św. Jadwigi, św. Mikołaja i św. Urbana. Wspomina też o drewnianej kostnicy, a także o tym, że kościół był otoczony lipami (drzewa chroniły przed uderzeniami pioruna). Po raz pierwszy jest też mowa o kaplicy w Kuźni Raciborskiej, gdzie odprawiano msze św. sześć razy w roku. Bowiem w miarę upływu czasu, usamodzielniły się przynależne wioski. Po plebiscycie i zakreśleniu granicy polsko-niemieckiej w 1922 r. odeszły miejscowości Kobyla, Raszczyce, Adamowice. Po II wojnie światowej usamodzielniły się także Babice.

Budowa obecnego kościoła

Wielka, neogotycka świątynia w Markowicach powstała w latach 1874 – 1877. Być może markowiczanie z zazdrością patrzyli na bliski Ostróg, gdzie wybudowano kościół krótko przedtem w latach 1856 – 1866 r.?

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Celnik (31.0. * .112) 19.11.2017 20:38

Należałoby też wspomnieć o ks. płk. -dr. Janie Szkatule, który wybudował salki katechetyczne, ufundował m.in. piękny duży krzyż, ołtarz z czarnego dębu, itp. Miał w planach zakup organów ze starego kościoła w Brzegu. Niestety, "gorliwi" katolicy zgotowali mu zgoła inny los.