Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Strzelanina w lesie pod Adamowicami

Surowa kara dla kowala Krybusa z Markowic, niebywały tumult w Gliwicach i śmierć kilkudziesięciu dzieci, polowanie na zająca w Brzeziu oraz „polskie woły” z Zabełkowa – o tym wszystkim pisała redakcja „Nowin Raciborskich” równo sto lat temu. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Strzelanina w lesie pod Adamowicami

Racibórz • 28 marca 1919 r.

Wiara a narodowość

Jak daleko sięgniemy w historyę G. Śląska, zawsze zobaczymy, że narodowością swoją bronił Górnoślązak wiary katolickiej, a wiarą katolicką bronił swej narodowości. Wiedziało o tem duchowieństwo, wiedziało centrum*, wiedział lud, wiedział sam Bismarck**, który poznawszy, że obu klejnotów nie wydrze od razu ludowi polskiemu, zaniechał walki z Kościołem a tem energiczniej wytężał siły, by zgnębić polskość Górnoślązaków. Mąż stanu tej miary dalej sięgał wzrokiem niż dzisiejsze zniemczałe duchowieństwo.

Wiedział, że odszczepieniec narodowy już uczynił pierwszy krok, aby porzucić także i wiarę swoich ojców. Ale równocześnie wyczuło to duchowieństwo, i dlatego w żadnym czasie nie mieliśmy na Górnym Śląsku tylu gorących patryotów wśród kapłanów, jak właśnie podczas walki kulturalnej. Na czele kroczył ks. Bonczyk*** (...)

Sześćdziesięciu wojaków ubiło jednego zająca

Brzezie pod Raciborzem. W ubiegły czwartek przybyło do naszej wsi 60 wojaków w celu szukania broni i amunicyi. Ale nic nie znaleziono i z próżnym wozem, jak przyjechali, tak odjechali. Ale w drodze nawinął im się zając, więc tego pozbawili życia. Nie wiem, czy to teraz czas na ubijanie zajęcy i czy żołnierze mają prawo na polowanie, ale zdaje mi się, że prawdziwi myśliwi gotowi się rozpłakać nad tem. Teraz „grenzschutz”**** głodu nie ma – głód był tylko na polach walki – to też zaraz wojacy tego zająca sprzedali za 10 marek jednemu z naszej wsi, a ten znów go dalej sprzedał za 18 marek. Na drugi dzień wieczorem podrzucono granat ręczny pod dom mieszkalny tutejszego leśnego; granat pękł pod murem, nie czyniąc większej szkody powylatywały jednak szyby z okien. Czy to było może z jakiej zemsty, albo kto to zrobił, nic nie wiadomo dotąd.

* Centrum – Niemiecka Partia Centrum utworzona w 1870 r., rozwiązana w 1933 r., skupiała w swoich szeregach posłów broniących religii katolickiej przed polityką kanclerza Otto von Bismarcka i jego następców.

** Otto von Bismarck – premier Prus, autor zjednoczenia Niemiec pod berłem Hohenzollernów, współtwórca Rzeszy Niemieckiej, kanclerz, przeciwnik Kościoła Katolickiego oraz mniejszości narodowych, w tym ludności polskiej na terenach prowincji poznańskiej oraz Śląska.

*** Norbert Bonczyk - ksiądz, poeta, działacz narodowy na rzecz polskości Śląska.

**** Grenzschutz (grenzszuc, grensszuc) – niemiecka organizacja paramilitarna, której członkowie sprzeciwiali się odłączeniu się wschodnich terenów Niemiec.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].