Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Strzelanina w lesie pod Adamowicami

Surowa kara dla kowala Krybusa z Markowic, niebywały tumult w Gliwicach i śmierć kilkudziesięciu dzieci, polowanie na zająca w Brzeziu oraz „polskie woły” z Zabełkowa – o tym wszystkim pisała redakcja „Nowin Raciborskich” równo sto lat temu. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Strzelanina w lesie pod Adamowicami

Racibórz • 31 marca 1919 r.

Wojska polskie odnoszą zwycięstwa nad bolszewikami

Biuro Wolffa podaje następujące doniesienie agencyi Harvasa z Warszawy: Grodno znajduje się pod zarządem polskim; armia rosyjska jest pobita, Pińsk jest zajęty przez Polaków. Bolszewicy uchodząc pozostawili wiele amunicyi, kulomiotów, wozów oraz kasę komisaryacką z pół milionem rubli. W Pińsku utworzyły władze polskie milicyę, złożoną z Polaków, Rusinów i Żydów.

Wolne jaja

Jaja od 1 kwietnia 1919 r. nie będą już podlegać sekwestrowi*. Handel jajami będzie wolny jak przed wojną. Chodzi tylko o jaja krajowej produkcyi, a nie o zagraniczne.

„Polskie woły” z Zabełkowa

Zabełków w Raciborskiem. W niedzielę dnia 23 marca miało się odbyć zebranie u p. Jana Rytzki, na którem miał przewodniczyć jeden z członków ze Zjednoczenia Zawodowego Polskiego. Na zebranie się dosyć wielka liczba osób stawiła. Ale w czasie rozpoczęcia zebrania – co widzimy? Otóż z błyskawiczną szybkością idzie około 20 „gernschutzu” do szynkowi i wzywają przewodniczącego, na jakiej podstawie to zebranie chce urządzić. Gdy przewodniczący rzekł, że chcą nową filię założyć, zaraz mu tego odmówiono; nakazano że my obecni mamy natychmiast salę opuścić, cośmy też wszyscy zrobili. Te odwiedziny „grenzschutzu” mamy jedynie naszym hakatystom*** do zawdzięczenia, ponieważ oni telefonicznie „grenzschutz” zawezwali. My jako „polskie woły” (tak nam to tu po wyborach powiedziano ze strony jednego dostojnego i wykształconego człowieka), my tam Niemcom nie przeszkadzamy na ich niemieckich zebraniach. Ale chociaż my nie jesteśmy katolikami (bo i to nam powiedziano, gdyśmy nie byli na wyborach), to my im wszystkim po katolicku odpuszczamy, i po katolicku prosimy Ducha św., aby ich oświecił, a nam wolną i swobodną Ojczyznę jak najprędzej przywrócił.

* Sekwestr to przymusowe zajęcie części majątku bez rozstrzygania o prawie własności; w tekście użyte w znaczeniu zbliżonym do rekwizycji.

** Hakatyści – potoczne określenie członków i sympatyków Niemieckiego Związku Marchii Wschodniej, którego celem była germanizacja ziem polskich objętych zaborem niemieckim.


Zdjęcie poglądowe (The Wounded Poacher, Henry Jones Thaddeus, National Gallery of Ireland, Dublin)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].