Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Odrze pływa więcej zwłok ludzkich niż ryb

Zdradliwa rzeka zabiera życie nieostrożnym amatorom kąpieli, bandyci dokonują napadów z pomocą... dynamitu, a wielka wojna, która pochłonęła życie milionów dobiega końca – to tylko część tematów, które redakcja „Nowin Raciborskich” opisała równo sto lat temu.

W Odrze pływa więcej zwłok ludzkich niż ryb

Racibórz • 25 czerwca 1919 r.

Tragedia w kąpieli

Racibórz. Utonął w Odrze, kąpiąc się w miejscu niedozwolonem, w święto Bożego Ciała 19-letni Ryszard Fójcik. Zwłok jego dotąd nie odszukano.

Miejskie pieniądze

Racibórz. Miejskie pieniądze tymczasowe, które miały być wymienione do 31 marca br. przyjmuje jeszcze na wymianę miejska kasa oszczędnościowa do dnia 31 czerwca 1919 r. Później ich już nikt wymieniać nie będzie i pieniądze te tracą zupełnie wartość.

Nieszczęśliwe wypadki i bandyckie harce

Rybnik. Podczas zbiegowiska na ulicy został przez nieszczęśliwy przypadek zastrzelony górnik Porwoł przez żołnierza z grenzschutzu*.

Gdy żołnierze z grenzschutzu wchodzili tu na stacyi do pociągu, aby odjechać na miejsce zagrożone przez bandytów, wybuchnął granat ręczny, urywając jednej osobie rękę i kalecząc lżej kilka innych osób.

Donosi o tych dwu wypadkach telegraficzne biuro Wolffa, które bliższych szczegółów nie podaje. To samo biuro donosi jeszcze z Rybnika, że w miejscowości Schönbrunn bandyci napadli na robotnika Filipa, przywiązali go do drzewa, obrabowali zupełnie,

poczem na wozie tegoż rolnika odjechali. Skądinąd donoszą, że chodzi o miejscowość Rzuchów, przezwany Schönburgiem. Napadł był na drodze między Rzuchowem a Kornowaczem.

* Grenzschutz – niemiecka organizacja paramilitarna, której członkowie sprzeciwiali się odłączeniu wschodnich terenów Niemiec.


Racibórz • 30 czerwca 1919 r.

Polacy powracają!

Z ostatnim transportem wojsk Hallera przybyło do Polski wielu jeńców wojennych, pochodzących z Prus Wschodnich i z Górnego Śląska*. Transporty wojsk polskich na linii Frankfurt – Bebra już ukończone. Transportowano w ostatnim czasie także większą ilość tanków oraz ciężkich armat.

Kolejny topielec

Racibórz. Znowu wydobyto z Odry opodal Miedoni zwłoki mężczyzny. Chodzi tą razą o niejakiego Klausa z Ostroga, który podczas kąpania był utonął.

Złodzieje weszli przez okno

Racibórz. Złodzieje weszli oknem podwórza do składu p. Alexandra na Ostrogu i zrabowali towarów (ubrań i towarów kolonialnych) za około 20 tys. marek.

Więzienie za czerwony napad

Racibórz. Sąd skazał pewnego spartaka** z Raciborza na 2 i 1/2 r. więzienia za napad na fabrykę Hegenscheldta, aby tam zabrać broń. Broni tam jednak nie znaleziono. Napad został wykonany w nocy na 21 stycznia razem z kilku innymi towarzyszami.

Zamach na... pszczelarza

Krzyżanowice w Raciborskiem. Zamach dynamitowy wykonano w posiadłości znanego pszczelarza Józefa Rymla w nocy na środę. Wszystkie okna zostały stłuczone, zresztą na zdrowiu nikt nie poniósł szkody. Pan Rymel wyznaczył 500 marek nagrody za wykrycie sprawców. Kiedyż te nieszczęsne zamachy ustaną? Zadaje się, jakoby dla pewnych ludzi tego rodzaju zbrodnie były zabawką.

* Mowa o tzw. Błękitnej Armii pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Była to ochotnicza armia powołana 4 czerwca 1917 r. dekretem prezydenta Francji. Inicjatorem jej powstania był Roman Dmowski – polski polityk, współtwórca prawicowej Narodowej Demokracji. Armia składała się z emigrantów polskich, w późniejszym okresie jej szeregi zasilili również Polacy powołani do armii niemieckiej, którzy w trakcie walk na froncie zachodnim dostali się do niewoli państw sprzymierzonych. W 1919 r. Błękitna Armia została przetransportowana do Polski, a następnie skierowana do walki na froncie polsko-rosyjskim.

** Spartakami lub spartakusami nazywano członków Związku Spartakusa, działającej w Niemczech komunistycznej organizacji rewolucyjnej, przekształconej później w Komunistyczną Partię Niemiec, członkami związku byli m.in. Róża Luksemburg i Julian Marchlewski.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].