Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wścieklizna szaleje. Władze wprowadzają ostre przepisy dotyczące psów

Pojawienie się wagonu pełnego słoniny wywołało w Raciborzu sensację. Wygłodniali mieszczanie liczyli już, ile słoniny przypadnie na jednego mieszkańca, ale... przeliczyli się w swoich rachubach. Próba przywłaszczenia wagonu ze smakowitą zawartością to tylko jeden z artykułów, na które natknęliśmy się w Nowinach sprzed stu lat. Ponadto redakcja informowała o postępach w walkach z bolszewikami oraz Ukraińcami, szalejącej wściekliźnie, bandyckim napadzie w Górkach, fałszywych pieniądzach oraz brawurowej ucieczce więźnia z rozpędzonego pociągu. Zapraszamy do lektury, która przeniesie Was do Raciborza i okolic w niespokojnym roku 1919.

Wścieklizna szaleje. Władze wprowadzają ostre przepisy dotyczące psów

Racibórz • 16 lipca 1919 r.

Rosya niezadowolona z powodu uznania niepodległości Polski

Koła rosyjskie w Paryżu są wysoce niezadowolone z traktatu pokojowego, podpisanego z Niemcami*. Niezadowolenie to nie wypływa z tego powodu, że mało się w traktacie mówi o Rosyi, ale że przyznano oficyalnie niepodległość Polsce. Moskale bowiem do ostatniej chwili nie wierzyli w możliwość tego faktu. Z tego już wnosić można, jaka będzie trudność dojść z temi azyatyckimi Moskalami a la Izwowski, Sazonow, Kołacz et tutti quanti do jakiegokolwiek porozumienia w sprawie granic wschodnich.

Wojska polskie odcięły bolszewikom łączność z Moskwą

Z Pińska telegrafują do gazet warszawskich: Po przeszło dwumiesięcznej nierównej walce i po tygodniowym boju wojska polskie zdobyły w czwartek dnia 10 lipca Łuniniec, odcinając nieprzyjacielskie pociągi pancerne i łączność z Moskwą, a tem samem uniemożliwiając przedostanie się posiłków. Klucz całego Polesia znajduje się ostatecznie w rękach polskich.

Koniec strejków na Górnym Śląsku

Racibórz. Strejk w rozmaitych fabrykach wygasł. Doszło do porozumienia z pracodawcami. Rybnik. Urzędowo donoszą, że w Rybnickiem strejk zakończony z wyjątkiem szybu Leon, należącego do kopalni „Charlotte”. Na kopalni „Anna” wprawdzie dzisiaj jeszcze nie pracują, lecz tylko dla trudności technicznych (...)

Ustąpienie wojsk niemieckich z Górnego Śląska

Racibórz. Niedawno temu rozchodziły się na Górnym Śląsku pogłoski, że powiat raciborski został przez wojska potajemnie opróżniony. Pogłoska ta nie zgadzała się według gazet niemieckich z prawdą. Generalna komenda wyraźnie dodaje: Sposób opróżnienia będzie dokładnie z ententą omówiony**. Termin ostatecznego ustąpienia wojsk będzie ludności na czas oznajmiony.

Wścieklizna szaleje

Wiązanie psów nakazano w Strzeboniu, Raci, Pietrowicach, Makowie, Kornicy, Pawłowie, Janowicach, Cyprzanowie, Lekartowie, Nowych Ocicach, Bojanowie, Pietrzacinie, Sudzicach, Krzenowicach, Rochowie, Szczepankowicach i niektórych innych wsiach morawskich oraz w licznych sąsiednich wsiach powiatu głubczyckiego, i to do dnia 2. października br. włącznie. Chodzi o zapobieganie rozszerzaniu się wścieklizny. Obowiązują zwykłe w takich razach ostre przepisy co do psów.

Bandycki napad w Górkach

Górki w Rybnickiem. Bandyci w liczbie 10 przyjechali tu na wozie w nocy przed dom kupca Gorgonia, weszli do domu i wyrabowali co się dało: pieniądze, rzeczy, drób; zarżnęli nawet świnię i zabrali. Kupca Gorgonia i jego żonę postawili przy ścianie i dwu bandytów ich pilnowało, żeby się nie ruszyli z miejsca – inni tymczasem rabowali. Gdy wszystko wyprzątnęli, pojechali dalej.

* Mowa o traktacie pokojowym kończącym I wojnę światową. Na mocy pokoju narzuconego Niemcom przez zwycięskie państwa ententy (przede wszystkim USA, Francja, Anglia oraz Włochy) było uznanie niepodległości Polski.

** Jednym z warunków wspomnianego już pokoju było przeprowadzenie na spornych terenach plebiscytu, w którym ludność miała opowiedzieć się za przynależnością państwową. Taki plebiscyt miał zostać przeprowadzony również na terenie Górnego Śląska. W trakcie kampanii plebiscytowej wojska niemieckie opuściły Górny Śląsk, ich miejsce zajęły wojska ententy, które miały pilnować porządku w tym gorącym czasie.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].