Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wścieklizna szaleje. Władze wprowadzają ostre przepisy dotyczące psów

Pojawienie się wagonu pełnego słoniny wywołało w Raciborzu sensację. Wygłodniali mieszczanie liczyli już, ile słoniny przypadnie na jednego mieszkańca, ale... przeliczyli się w swoich rachubach. Próba przywłaszczenia wagonu ze smakowitą zawartością to tylko jeden z artykułów, na które natknęliśmy się w Nowinach sprzed stu lat. Ponadto redakcja informowała o postępach w walkach z bolszewikami oraz Ukraińcami, szalejącej wściekliźnie, bandyckim napadzie w Górkach, fałszywych pieniądzach oraz brawurowej ucieczce więźnia z rozpędzonego pociągu. Zapraszamy do lektury, która przeniesie Was do Raciborza i okolic w niespokojnym roku 1919.

Wścieklizna szaleje. Władze wprowadzają ostre przepisy dotyczące psów

Racibórz • 18 lipca 1919 r.

Barbarzyńcy ukraińscy

„Kuryer Codzienny” donosi ze Lwowa: Wedle informacyi pochodzących z kół wojskowych, żołnierze ukraińscy w okolicy Jeziorny pędzili przed sobą jako awangardę dzieci polskie i żydowskie. Polscy żołnierze oddziałów poznańskich dzieci te odbili, żołnierzy zaś ukraińskich wzięli do niewoli.

Kara śmieci dla spekulantów

W francuskiej Izbie deputowanych zgłoszony został wniosek, wedle którego paskarze i spekulanci spekulujący na artykułach pierwszej potrzeby karani być mają karą śmierci. Wyrok w takich wypadkach ma być wykonywany w przeciągu 24 godzin. (Tak powinno być wszędzie – red.).

Uwaga na fałszywki

Fałszywe 80–marków zjawiły się na Górnym Śląsku. Przytrzymano je w kilku egzemplarzach w Nowych Hajdukach w Bytomskiem, jeden egzemplarz w Żorach i pono i gdzie indziej. Zatem baczność! Uważać przy odbiorze pieniędzy i papierki dobrze obejrzeć!

Kradzież we dworze

Raszczyce w Raciborskiem. Dwa konie skradziono w tutejszym dworze w nocy na niedzielę. Dokąd je uprowadzono, nie wiadomo.

Kwiat kultury pruskiej

Z Rybnickiego. Górnik Franciszek Kołodziej ze Szczejkowic nie dostawił się na termin sądowy. Wydany nakaz aresztowania wykonała kawalerya grenzschutzu* z Żor w taki sposób, że go przytroczono czyli przywiązano do siodła i ze dwie mile drogi ze Szczejkowic do Żor, i stamtąd do Gotartowic za koniem biec musiał. Dopiero w Gotartowicach omdlałego i opadłego zupełnie z sił wrzucono na wóz i odstawiono do Rybnika (...)

* Grenzschutz – niemiecka organizacja paramilitarna, której członkowie sprzeciwiali się odłączeniu wschodnich terenów Niemiec.


Racibórz • 21 lipca 1919 r.

Ścigany

Racibórz. Wieziono tu do więzienia pewnego bandytę z powiatu rybnickiego. Atoli w okolicy Suminy bandyta wyskoczył z pociągu, mimo że pociąg był w pełnym pędzie, i znikł w okolicznym lesie. Żołnierz, który za nim także wyskoczył z pociągu, już go nie odnalazł.

Nie dla mieszczan szperka!

Racibórz. Przytrzymano tu na stacyi wagon ze szperką, i już się cieszyli mieszczanie, że będzie w mieście rozdzielona; obliczyli nawet, że na każdą osobę przypadnie 1/2 funta tego delikatesu. Ale przybył handlarz i udowodnił, że szperka jest z Polski a ta ma szczególny respekt i nie podlega konfiskacie. Musiano szperkę puścić, i tak poszła w świat koło nosa mieszczanom.

Udaremniony napad bombowy

Rybnik. Materyał wybuchowy zwany perdytem znaleziono tymi dniami we większej ilości opodal stacyi towarowej. Przytem leżały także elektryczne przyrządy do zapalania. Perdyt jest bardzo silną masą wybuchową. Kto go na rzeczonem miejscu pozostawił, nie wiadomo.

Prosięta tanieją

Rybnik. Ceny prosiąt na ostatnim targu spadły o połowę. Za 120 marek można już było prosię nabyć, gdy na poprzednim targu płacono 220 do 250 marek za prosię. Popyt na prosięta był mały, tak że wielu hodowców nie wyprzedało wszystkich prosiąt.

Odkrycie rzeźb Wita Stwosza

Kraków. W kaplicy kuśnierzy w koście N. P. Maryi wykryto niezwykle cenne dzieła sztuki, mające pierwszorzędne znacznie dla dziejów kultury polskiej. Odkrycia tych wspaniałych zabytków dokonał architekt Jan Tarczałowicz, którego zasługą wyłączną jest ich rozpoznanie i określenie. Są tam przede wszystkim dwie rzeźwy Wita Stwosza. Są one fragmentem ołtarza przedstawiającego Zwiastowanie, z których to dzieł ocalały posągi N. Panny i Anioła, umieszczone obecnie na bokach ołtarza. Oryginalność tych arcydzieł, których początek sięga 1504, nie ulega wątpliwości. Prócz rzeźb odkryto również dwa malowidła wyobrażające Chrystusa błogosławiącego Maryę i Zwiastowanie. Obrazy te, dzieła Wita Stwosza, przedstawiają zabytki sztuki o jeszcze większej wartości od pomienionych rzeźb.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].