Hipnotyzer w Raciborzu. Ludzie brali strzępy papieru za prawdziwe pieniądze
Postrzelenie raciborskiej księżniczki w Bieńkowicach, szalejąca drożyzna, wpadka szajki bandytów ze Studziennej, gospodarcze skutki ostrej zimy oraz zadziwiający pokaz hipnotyzera w „Strzesze” – to tylko cząstka tego, na co natrafiliśmy w „Nowinach Raciborskich” sprzed stu lat. Zapraszamy do lektury, która przeniesie Was do Raciborza i okolic w końcu roku 1919.
Racibórz • 27 grudnia 1919 r.
Hipnotyzer w Strzesze
Racibórz. Występ hipnotyzera p. Pasonia z Opola na niedzielnem posiedzeniu Towarzystwa polsko-górnośląskiego w „Strzesze” spotkał się z wielkiem uznaniem ze strony licznie zebranej publiczności. W sposób jasny i zrozumiały wyjaśnił prelegent znaczenie sugestyi i hipnotyzmu, poczem przeszedł do doświadczeń ze starszemi i młodszemi osobami, które budziły wielkie zaciekawienie. I tak kazał im wyciągać ręce przed siebie, których następnie wskutek sugestyi skrzywić nie mogły, siedząc na krześle nie mogły wstać i odwrotnie, stojąc nie mogły usiąść, strzępy papierków brały za papierowe pieniądze itd. Każdy występ wynagradzała publiczność rzęsistemi oklaskami.
Miasto kupiło kościół
Racibórz. Stary kościół ewangelicki nabyty od gminy ewangelickiej przez miasto za 38 000 marek, na co się rada miasta zgodziła. Stary kościół ewangelicki był pierwotnie aż do roku 1810 kościołem klasztornym Panien Dominikanek. Należałoby tę starodawną budowlę zachować i ile możności katolikom zwrócić.
Śmierć za śmierć
Racibórz. Na śmierć skazał sąd wojenny niejakiego Józefa Murłowskiego, który 9 lipca w Mechnicy zastrzelił karczmarza Smykałę, aby go uprzątnąć jako niemiłego świadka.
Postrzelenie księżniczki
Racibórz. Postrzelił jakiś nieznany zbrodniarz w okolicy Bieńkowic księżniczkę raciborską z Rud, gdy ta przejeżdżała tamtędy w automobilu w sobotę 20 grudnia wieczorem. Księżniczka ma przestrzeloną rękę. Po zaopatrzeniu jej w Raciborzu, odjechała do Rud.
Okradał kolegów
Racibórz. Izba karna skazała niejakiego Karola Mendego, który w domu sypialnym kopalni „Szarlotty” w powiecie rybnickim okradał swych kolegów, na półtora roku więzienia.
Koniokradztwo
Bluszczów w raciborskiem. Koniokradztwo popełniono tu u gospodarza Klimka; złodzieje zabrali mu ze stajni dwie klacze w wieku 5 i 9 lat. Śladu złodziei dotąd nie wykryto.
Bandyci dostali łupnia
Żory. We Warszowicach ośmiu bandytów usiłowało obrabować mieszkanie pewnego obywatela, ale bandytów zdołano odpędzić – jeden z nich został pojmany a drugi postrzelony.
Jest drogo, będzie jeszcze drożej!
Chleb i ziemniaki mają podrożeć, aby pokryć koszta premii, które wypłacono rolnikom za przyspieszone odstawienie zboża i ziemniaków. Podrożenie to wynosić ma przeszło 23 marki na centnarze mąki*, a to podróży odpowiednio chleb. Ile ziemniaki podrożeją, na razie nie donoszą. Oczywiście rolnicy z tego już korzyści żadnej mieć nie będą, bo premie już pobrali wszyscy ci, co mogli wcześnie odstawić swoje produkty.
Na cukierki czyli bombony ustanowione zostaną nowe wyższe ceny. Państwowy urząd gospodarczy zniewolony został, z powodu podwyższenia cen cukru i wyrobu, zmienić dotychczasowe ceny na wyższe. Dla dzieci wiadomość to niepocieszająca.
* Centnar lub cetnar – jednostka masy wynosząca około 50 kg.