Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Hipnotyzer w Raciborzu. Ludzie brali strzępy papieru za prawdziwe pieniądze

Postrzelenie raciborskiej księżniczki w Bieńkowicach, szalejąca drożyzna, wpadka szajki bandytów ze Studziennej, gospodarcze skutki ostrej zimy oraz zadziwiający pokaz hipnotyzera w „Strzesze” – to tylko cząstka tego, na co natrafiliśmy w „Nowinach Raciborskich” sprzed stu lat. Zapraszamy do lektury, która przeniesie Was do Raciborza i okolic w końcu roku 1919.

Hipnotyzer w Raciborzu. Ludzie brali strzępy papieru za prawdziwe pieniądze
zdjęcie poglądowe (CCA 4, wikipedia.org/Wellcome Images)

Racibórz • 27 grudnia 1919 r.

Hipnotyzer w Strzesze

Racibórz. Występ hipnotyzera p. Pasonia z Opola na niedzielnem posiedzeniu Towarzystwa polsko-górnośląskiego w „Strzesze” spotkał się z wielkiem uznaniem ze strony licznie zebranej publiczności. W sposób jasny i zrozumiały wyjaśnił prelegent znaczenie sugestyi i hipnotyzmu, poczem przeszedł do doświadczeń ze starszemi i młodszemi osobami, które budziły wielkie zaciekawienie. I tak kazał im wyciągać ręce przed siebie, których następnie wskutek sugestyi skrzywić nie mogły, siedząc na krześle nie mogły wstać i odwrotnie, stojąc nie mogły usiąść, strzępy papierków brały za papierowe pieniądze itd. Każdy występ wynagradzała publiczność rzęsistemi oklaskami.

Miasto kupiło kościół

Racibórz. Stary kościół ewangelicki nabyty od gminy ewangelickiej przez miasto za 38 000 marek, na co się rada miasta zgodziła. Stary kościół ewangelicki był pierwotnie aż do roku 1810 kościołem klasztornym Panien Dominikanek. Należałoby tę starodawną budowlę zachować i ile możności katolikom zwrócić.

Śmierć za śmierć

Racibórz. Na śmierć skazał sąd wojenny niejakiego Józefa Murłowskiego, który 9 lipca w Mechnicy zastrzelił karczmarza Smykałę, aby go uprzątnąć jako niemiłego świadka.

Postrzelenie księżniczki

Racibórz. Postrzelił jakiś nieznany zbrodniarz w okolicy Bieńkowic księżniczkę raciborską z Rud, gdy ta przejeżdżała tamtędy w automobilu w sobotę 20 grudnia wieczorem. Księżniczka ma przestrzeloną rękę. Po zaopatrzeniu jej w Raciborzu, odjechała do Rud.

Okradał kolegów

Racibórz. Izba karna skazała niejakiego Karola Mendego, który w domu sypialnym kopalni „Szarlotty” w powiecie rybnickim okradał swych kolegów, na półtora roku więzienia.

Koniokradztwo

Bluszczów w raciborskiem. Koniokradztwo popełniono tu u gospodarza Klimka; złodzieje zabrali mu ze stajni dwie klacze w wieku 5 i 9 lat. Śladu złodziei dotąd nie wykryto.

Bandyci dostali łupnia

Żory. We Warszowicach ośmiu bandytów usiłowało obrabować mieszkanie pewnego obywatela, ale bandytów zdołano odpędzić – jeden z nich został pojmany a drugi postrzelony.

Jest drogo, będzie jeszcze drożej!

Chleb i ziemniaki mają podrożeć, aby pokryć koszta premii, które wypłacono rolnikom za przyspieszone odstawienie zboża i ziemniaków. Podrożenie to wynosić ma przeszło 23 marki na centnarze mąki*, a to podróży odpowiednio chleb. Ile ziemniaki podrożeją, na razie nie donoszą. Oczywiście rolnicy z tego już korzyści żadnej mieć nie będą, bo premie już pobrali wszyscy ci, co mogli wcześnie odstawić swoje produkty.

Na cukierki czyli bombony ustanowione zostaną nowe wyższe ceny. Państwowy urząd gospodarczy zniewolony został, z powodu podwyższenia cen cukru i wyrobu, zmienić dotychczasowe ceny na wyższe. Dla dzieci wiadomość to niepocieszająca.

* Centnar lub cetnar – jednostka masy wynosząca około 50 kg.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].