Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zwłoki kobiety w Odrze. Była „przyzwoicie” ubrana [HISTORIA]

Wydobycie niewieścich zwłok z rzeki, kara ciężkiego więzienia dla ucznia z Krzyżanowic i zapowiedź przyjazdu do Raciborza największego cyrku na świecie z 32 lwami i 10 tygrysami – między innymi o tym pisały Nowiny w marcu 1912 roku.

Zwłoki kobiety w Odrze. Była „przyzwoicie” ubrana [HISTORIA]
Found Drowned, GF Watts, c. 1850 (ilustracyjne, domena publiczna).

16 marca 1912 r.

Znaleziono zwłoki

Racibórz. We wtorek po południu wydobyto z Odry w pobliżu kobyłowskiego mostu zwłoki przyzwoicie ubranej niewiasty. W kieszeni sukni znaleziono 5 koron. Przypuszczają, iż zachodzi samobójstwo.

Uczeń idzie do więzienia

Racibórz. Sąd przysięgłych skazał ucznia kowalskiego Karola Sommera z Krzyżanowic za rabunek i występek przeciw moralności na 8 lat ciężkiego więzienia. Ani słowa, ładnie rozpoczął swą naukę!

Robotnicy i parobek z wyrokami

Racibórz. Robotnicy Emanuel Gramotka i Franciszek Kostka ztąd skazani zostali każdy na 1 1/2 roku więzienia za rabunek, parobek Andrzej Jasiek z Osina na 2 lata więzienia za występek przeciw moralności.

Za długie szpilki

Rybnik. Tutejsza policya wydała rozporządzenie w sprawie noszenia przez panie za długich śpilek w kapeluszach. Ostrza śpilek mają być tak zabezpieczone, ażeby żadne nieszczęście wydarzyć się nie mogło. Wykroczenia przeciw rozporządzeniu będą karane. Rozporządzenie to nader rozsądne.

Pochwycenie zbrodniarza

Posługacz Alojzy Pytlik, pochodzący z Zamysłowa, pow. rybnicki, który napadł i obrabował swoją chlebodawczynię w Berlinie, przytrzyman został w Lauban, w Saksonii.

Reklama z dawnych

32 lwy i 10 tygrysów

Cyrk Charles przybędzie tego lata do Raciborza. Kto dawniej widział przedstawienie tego cyrku, a widzi je po dziś dzień – ten zdumiewać się musi nad jego zmianą, gdyż cyrk Charles stoi obecnie na czele wszystkich cyrków w świecie. Jego przedstawienia są wprost niezrównane i ściągają rzesze publiczności. Cyrk Charles posiada wielką ilość dzikich zwierząt, między niemi 32 lwy i 10 tygrysów, których tresura wzbudza podziw widzów. Indyjskie i afrykańskie słonie, strusie, małpy, konie z rogami, foki, całe stada wielbłądów, ciekawe osady Chińczyków, Japończyków, Arabów i rozmaitych innych narodów świadczą o wspaniałości, a równocześnie o olbrzymich rozmiarach tego imponującego przedsiębiorstwa.

Namiot cyrku Charles zawiera 6500 miejsc dla widzów, a stajnie jego i magazyny tworzą niejako małe miasteczko dla siebie. Do transportu swego olbrzymiego materyału posiada cyrk Charles około 70 własnych wagonów. Żaden inny cyrk na świecie nie może się poszczycić tylu dzikiemi zwierzętami, końmi itd. i takiem bogactwem, jak właśnie cyrk Charles.

Po zwiedzeniu Holandyi i największych miast w południowych i środkowych Niemczech przyjedzie cyrk Charles tego lata i w nasze strony, gdzie czeka go z pewnością to samo powodzenie, jakiem się cieszy w swych podróżach po całym świecie. Wszędzie, gdzie cyrk Charles przebywał, przedstawienia były przepełnione. Zwracamy już dziś uwagę Czytelników naszych na cyrk Charles, zaznaczając, że jest widzenia godnym.


19 marca 1912 r.

Oświetlenie wozów

Wedle rozporządzenia naczelnego prezesa Ślązka muszą być wozy, służące do wożenia ludzi, wieczorem co najmniej godzinę po zachodzie słońca i podczas mgły na drogach publicznych oświetlone dwoma latarniami; wozy służące do wożenia ciężarów jedną latarnią, przymocowaną po lewej stronie wozu, lub też na przodku przy dyszlu po stronie lewego konia albo ciągnącego bydlęcia. Rozporządzenie to staje się obowiązującem z dniem 1 kwietnia r. b.

Zatruli potok

Rudyszwałd, pow. raciborski. Na tutejszym folwarku spuszczono wodę z gnojówki do przepływającego przez wioskę potoku, bo wywożenie na pole wymagałoby za wiele czasu i pracy. Wskutek tego woda w potoku przez dwa dni stała się czarną i cuchnącą tak, że nawet bydła nie było można poić, a co najważniejsze, wszystkie ryby pozdychały.

Włamanie do kościoła

Rudyszwałd, pow. raciborski. Do tutejszego kościoła włamał się za dnia pewien obieżyświat, oderwał skarbonę za ołtarzem, przymocowaną do ściany i skradł pieniądze złożone na ofiarę. Na drugi dzień przytrzymano rabusia w gospodzie Haci i odstawiono do więzienia w Hulczynie. W jego posiadaniu znaleziono jeszcze 3.50 marki.

Reklamy z dawnych

1500 marek za wykrycie podpalaczy

Z Rybnickiego. Nagrodę wyznaczoną na wykrycie sprawców pożarów w Wielkim Dubeńsku podwyższyła regencya opolska z 1000 na 1500 marek.

Żywa pochodnia

Niewiasta Łączek w Król Hucie* zbliżyła się przy gotowaniu wieczerzy zanadto do pieca, a od ognia zajęły się na niej rzeczy. W mgnieniu oka stała w płomieniach i odniosła tak ciężkie poparzenia na całem ciele, że wkrótce potem wyzionęła ducha.

Strzelanina w sądzie

Sąd okręgowy w Hillsville, w Ameryce, był w piątek widownią niebywałego bezprawia. Sędzia skazał niejakiego Lloyda Allena na rok więzienia. Bracia i przyjaciele skazanego oburzeni tem, dobyli swych rewolwerów (nieomal każdy mężczyzna w Wirginii nosi przy sobie rewolwer i ludność w Wirginii znaną jest ze swej porywczości – przyp. red.) i rozpoczęła się długotrwała strzelanina. Zabici zostali: sędzia, prokurator, szeryf i jeden z przysięgłych, a zranieni zostali inni przysięgli i kilkanaście osób z publiczności. Przysięgli również odpowiedzieli na ogień i zranili skazanego Allena. Po tym czynie winni zbiegli w góry.

* Mowa o Chorzowie.


Artykuły z serii "110 lat temu w Nowinach Raciborskich" zawierają autentyczne fragmenty dawnych Nowin. Archiwalne numery gazety zostały zdigitalizowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Można je przeglądać na stronie internetowej www.biblrac.pl, do czego zachęcamy wszystkich miłośników historii Raciborza i okolic.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].