Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Cmentarz grozy. Grzebano tu zamordowanych pacjentów szpitala psychiatrycznego [ZDJĘCIA]

W naszym regionie istnieje cmentarz, który bez przesady możemy nazwać cmentarzem grozy. Powstał w 1922 roku i był miejscem pochówku pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Jednak najwięcej zmarłych przyjął w czasie II wojny światowej – byli to zamordowani pensjonariusze lecznicy.

Cmentarz grozy. Grzebano tu zamordowanych pacjentów szpitala psychiatrycznego [ZDJĘCIA]
Zamiast imienia i nazwiska numer 478. Fot. KaBa

W dniu Wszystkich Świętych odwiedziłam cmentarz dawnego szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Nie było tam tłumów, a właściwie nie było żadnego człowieka, co jak na polską tradycję jest czymś osobliwym. Paliło się zaledwie kilka zniczy, gdzieniegdzie ostały się zardzewiałe bądź zbutwiałe krzyże. Wprawdzie cmentarz był uprzątnięty, o czym świadczyły znajdujące się pod drzewami worki śmieci, ale chętnych do odwiedzenia tego miejsca jak na lekarstwo. Zagadka tej sytuacji wkrótce się rozwiązała, ponieważ na grobach nie było nazwisk zmarłych. Znalazłam się więc na bezimiennym cmentarzu, na którym swoje miejsce spoczynku znalazło ok. 500-600 osób, choć liczba ta może okazać się nieprecyzyjna.

Numer 539 - kim był? Nie wiadomo. Fot. KaBa

Cmentarz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku kryje w sobie tragiczną tajemnicę. Jeszcze do niedawna na jego terenie było dzikie wysypisko śmieci i mało kto wiedział, że znajdują się tam szczątki pacjentów. Większość z nich została wymordowana po wkroczeniu Niemców do Polski w latach 1939-1945.

Dlaczego musieli zginąć?

Na terytoriach znajdujących się pod okupacją niemiecką, jak i w całych Niemczech realizowano akcję T4 (Aktion T4, E-Aktion). Pod tą nazwą kryło się mordowanie tych wszystkich, którzy nie spełniali kryteriów bycia człowiekiem ustalonych przez hitlerowców. Było to zabijanie osób leczących się psychiatrycznie, czyli „eliminacja życia niewartego życia”.  Ofiarą tej zbrodniczej ideologii padli również pacjenci rybnickiego szpitala psychiatrycznego.  Uśmiercaniem zajmowali się Niemcy znani ze swojej działalności w Auschwitz. Według informacji udostępnionych przez Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku działo się to 2-3 razy w miesiącu. Ofiary były zabijane w kostnicy lub budynku pielęgniarek.   Szacuje się, że w latach 1939-1945 unicestwiono w ten sposób 2 tysiące ludzi.

Na cmentarzu spoczywają ludzie różnych wyznań. Fot. KaBa

Miejscem ostatniego spoczynku tragicznie zmarłych był właśnie szpitalny cmentarz, powstały jeszcze przed II wojną światową, nad rzeką Rudą. W pierwszej kolejności mordowano pacjentów pochodzenia żydowskiego.  Powstałe w ten sposób wolne miejsca zapełniano chorymi sprowadzonymi z Niemiec.

Zapomniany cmentarz

Cmentarz przez lata był miejscem zapomnianym, ponieważ znajdowało się tam dzikie wysypisko śmieci. Mało kto, nie licząc znawców historii, wiedział o jego przeszłości. Znalazła się jednak grupa zapaleńców z Forum Obywateli Rybnika oraz Klubu Inteligencji Katolickiej i Zapomnianego Rybnika, którzy uporządkowali miejsce, w ten sposób oddając należną godność zmarłym.

Tutaj niegdyś znajdowała się brama. Fot. KaBa

Na cmentarzu nie zobaczymy tradycyjnych grobów, jedynie wbite słupy nagrobne z numerami. Zmarłym odebrano nawet prawo do własnego imienia i nazwiska, zastępując je matematycznym oznaczeniem. Wiele wyjaśniłaby dokumentacja, gdyby nie uległa zniszczeniu w czasie walk o Rybnik w 1945 roku.

Warto nie tylko w dniu 1 listopada pomyśleć o tych, którym odmawiano prawa do życia, do życia, którego miało w ogóle nie być, do imienia nawet. Zapalić znicz, oddać się chwili zadumy nad tragicznym losem niewinnych ludzi.

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Arteks 04.11.2023 18:38

@Dobryartykul - Rybnik ma bardzo unikalne i ciekawe miejsca, co budzi niezrozumienie u mieszkańców przeciętnych osad pozbawionych atrakcji i biednych historycznie.

~Dobryartykul (91.192. * .96) 04.11.2023 01:39

Rybnik to jeden wielki stan umysłu więc artykuł jak najbardziej na plus.

~Ryl (46.134. * .26) 03.11.2023 22:46
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PracSoc (144.126. * .40) 02.11.2023 10:06
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Zrozumiałam (5.184. * .125) 02.11.2023 08:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tytuł artykułu adekwatny do historii tego cmentarza i ludzi tam pochowanych...

~cvew (188.137. * .108) 02.11.2023 07:58
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Tytuł uwłacza osobom pochowanym - nie byli wampirami.

~utre (188.137. * .108) 02.11.2023 07:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Tytuł bardzo niestosowny.

~PeOwiec (5.173. * .236) 02.11.2023 07:36
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Kiedyś 50 60 lat temu tegroby były nawet ustraja e kwiatami wszak wszystkie tak samo ale pamietano

~DuszekKopciszek (46.204. * .85) 01.11.2023 22:01
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Rekis23 (89.77. * .147) 01.11.2023 21:13
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do - wtf

Gdzie jest ta groza? W zamordowaniu bezbronnych ludzi, w odmawianiu im prawa do życia, do człowieczeństwa, do imienia i nazwiska nawet.

~Zupazhipopotama (178.27. * .83) 01.11.2023 20:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zamiast szukac grozy i piranii w okolicy,
prosze odwiedzic polskie cmentarze w Anzali (Bandar-e Anzali), Teheranie, Isfahanie (miescie polskich dzieci podczas II wojny) i Qazvin
i poczytac na ten temat.

~wtf (91.26. * .150) 01.11.2023 20:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

No i gdzie jest ta groza? Autorce najwidoczniej haloween zaszkodził.