Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ruszają podcasty o historii Jastrzębia-Zdroju [WIDEO]

Geneza terenów, na których znajduje się nasze miasto, sięga średniowiecza. Oczywiście najciekawsze dzieje to te związane z uzdrowiskiem, powstawaniem kopalń, budową miasta oraz narodzinami „Solidarności”. Teraz historii tej można posłuchać z podcastów. Autorem jest znany badacz przeszłości Marcin Boratyn.

Ruszają podcasty o historii Jastrzębia-Zdroju [WIDEO]
Sanatorium Spółki Brackiej – siedziba Galerii Historii Miasta. Fot. UM Jastrzębie

Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta, rozpoczął publikację podcastów poświęconych jastrzębskim dziejom. Seria ukazuje się na platformie You Tube oraz Spotify pod nazwą „Historie z mojego archiwum”. Odcinek pierwszy został poświęcony solance i nosi tytuł: „Solanka, podziemny skarb Jastrzębia”.  Temat powinien zainteresować miłośników historii naszego byłego uzdrowiska. Solanka jodobromowa - utracony skarb Jastrzębia.

- Odkrycie solanki jodobromowej w Jastrzębiu było efektem ubocznym poszukiwań węgla na tym terenie w połowie XIX wieku. Właściwie to nikt jej nie szukał. Ale gdy wytrysnęła z odwiertu, znalazł się ktoś na tyle rozgarnięty, że polecił ją zbadać. W ten sposób stwierdzono jej doskonały skład chemiczny. Co takiego miała w sobie owa solanka i jak cudowne miała właściwości, o tym dowiecie się z pdcastu „Historie z mojego archiwum” - mówi Marcin Boratyn.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Io (176.2. * .102) 17.05.2024 11:52

"Geneza terenów, na których znajduje się nasze miasto, sięga średniowiecza."

Wcześniej nie było tu terenów?
Jak można pisać takie brednie.

~Pył (89.25. * .86) 17.05.2024 11:28

~ankA_pisankA (80.188. * .23)

zapytam go jutro czy ma łopatę...

zxc 17.05.2024 10:43

Jastrzębie nie ma historii to sztuczne osiedle zbudowane przez komunistów.

~robertooo (93.179. * .130) 17.05.2024 10:34
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

do Anka_pisanka
Trudno, żeby Boratyn rewitalizował ci hałdy czy zakładał uczelnię wyższą. Nie ten adres. Nich każdy robi to co mu najlepiej wychodzi. A swoje żale to proszę do pana Michała Urgoła kierować teraz.

~ankA_pisankA (80.188. * .23) 17.05.2024 08:27

do ~Pył (89.25. * .86)
"piękna sprawa! Chłop robi gigantyczna robotę dla tego miasta"
Gigantyczna robota dla tego miasta to byłaby wtedy, gdyby ktoś zrewitalizował hałdy górnicze po wyrobiskach, albo przyciągnął inwestora z nowymi miejscami pracy dla mieszkańców, albo uczelnię wyższą.

~Pył (89.25. * .86) 17.05.2024 08:11
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

piękna sprawa! Chłop robi gigantyczna robotę dla tego miasta