Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Traumę historii chcą przekuć w dobre emocje w Rydułtowach

Szykuje się nowy projekt artystyczno-historyczny, nawiązujący do tragicznych wydarzeń w mieście podczas II wojny światowej. Jakie działania i wydarzenia zaplanowano na najbliższe miesiące?

Traumę historii chcą przekuć w dobre emocje w Rydułtowacharch. Nowiny.pl
30 sierpnia po paradzie świateł na parkingu RCK wystawiony zostanie spektakl "92 dni" w nowej obsadzie aktorskiej.

Traumę historii chcą przekuć w dobre emocje w Rydułtowach

- Po ubiegłorocznym projekcie, który zwieńczyło wydanie publikacji w formie cyfrowej i wcześniej spektaklu „92 dni”, chcemy nadal uświadamiać i utrwalać w pamięci, że w Rydułtowach funkcjonowało 5 małych obozów koncentracyjnych. O tym trzeba mówić. Prowadzimy w związku z tym szereg działań i w tym roku zaczynamy kolejny projekt w tym zakresie ze wsparciem Narodowego Centrum Kultury. Pozyskaliśmy na projekt „Cień dziedzictwa” środki w programie Kultura-Interwencje. Mamy poczucie, że pewne traumy, związane z bardzo tragicznymi wydarzeniami, są dziedziczone pokoleniowo. Odciskają więc ogromne piętno na kolejnych pokoleniach. Taka sytuacja ma również miejsce w Rydułtowach, bo byliśmy na styku wielu tragicznych wydarzeń, związanych z II wojną światową, powstaniami, Tragedią Górnośląską, natomiast wszelkie działania, które służą przepracowaniu historii, wpływają na to, że społeczność pozbywa się obciążeń. Stąd projekt „Cień dziedzictwa” - mówi Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, dyrektor Rydułtowskiego Centrum Kultury „Feniks” i reżyserka Teatru SAFO.

W ramach projektu 30 sierpnia na parkingu RCK odbędzie się po raz kolejny spektakl „92 dni”, uzupełniony jednak kolejnym pokoleniem aktorów, którzy w tym roku dołączyli do Nas. Tuż przed spektaklem na koniec sierpnia odbędzie się parada świateł, poprzedzona warsztatami budowania lampionów. Uczestnicy parady ubiorą się na biało i z lampionami przejdą ulicami miasta z lampionami od miejsca dawnego obozu przy ul. Ofiar Terroru, aż do RCK. Następnie przy RCK odbędzie się wspomniany spektakl.

- Nic tak nie uczy historii, jak bezpośrednie jej zobaczenie i poczucie emocji, które temu towarzyszą. Chcieliśmy zaangażować szczególnie lokalną społeczność, zwłaszcza młodzież, której trzeba przekazać wiedzę o tych wydarzeniach. Dlatego przeprowadziliśmy nabór aktorów do spektaklu, a także w planach mamy stworzenie filmu – krótkiej historii obrazkowej. Innowacją w tym wszystkim będzie wykorzystanie sztucznej inteligencji. Dzięki temu także podniesiemy trochę nasze kompetencje cyfrowe. Szykują się też 4 spotkania historyczno-wspomnieniowe, aby zaprosić na nie naszych seniorów. Chcemy ich także zaangażować do tworzenia podcastu na temat historii Charlottegrube. Z uczniami szkół średnich stworzymy komiks i film oraz przeprowadzimy warsztaty na rydułtowskiej tężni, gdzie młodzi ludzie za pośrednictwem działań fotograficzno-plastycznych przerobią tematy wartości, człowieczeństwa, empatii, potencjału człowieka zarówno do miłości, jak i nienawiści. Powstanie w wyniku tego mapa wartości młodych. Działania poprowadzą Zuzanna Łapka – arteterapeutka i tancerka, Tomasz Manderla – muzyk i artysta audio-wizualny i Mateusz Świstak – zawodowy opowiadacz. Wszystkie efekty działań projektu będą miały swoją premierę w październiku, kiedy podsumujemy projekt – zapowiada dyrektor RCK „Feniks”, już teraz zapraszając na wydarzenia w ramach projektu.

Ludzie

Katarzyna Chwałek-Bednarczyk

Dyrektor Rydułtowskiego Centrum Kultury oraz reżyserka teatru SAFO

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ZbigniewS (46.204. * .148) 27.07.2024 15:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie róbcie cyrku ...pasiak obozowy jest jak sacrum. Powiedzcie lepiej tej młodzieży że ci stworzyli obozy i pasiaki to nie żadni naziści a Niemcy i Austriacy (Hitler , Eichmann czy dawny sekretarz ONZ były prezydent Austrii Kurt Waldheim był oficerem Wehrmachtu). Mówcie prawdę młodzieży bez poprawności politycznej. Polityczna poprawność to cmentarz prawdy.

~niejestemrobotem (46.223. * .131) 27.07.2024 12:58

Pasiaki i lampiony, czyli dziedziczenie traumy, podtrzymywanej przez osobliwe spektakle mające rzekomo uświadamiać historycznie.
Zaczyna to być nudne.