Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bałwany - pękaci jegomościowie wreszcie zawitali na nasze podwórka [ZDJĘCIA]

108 lat temu zima w naszym regionie była tak sroga, że dzieci przychodziły do szkoły z odmarzniętymi uszami. Dzisiaj cieszymy się z kilkucentymatrowej warstwy śniegu, skrzętnie lepiąc bałwany. Zobacz zdjęcia bałwanów z naszego regionu.

Bałwany - pękaci jegomościowie wreszcie zawitali na nasze podwórka [ZDJĘCIA]
Wodzisław, fot. Dariusz Langrzyk

Zimy stają się coraz łagodnie. W tym roku śniegu było jak na lekarstwo. W poniedziałek popadało intensywnie, co skrzętnie wykorzystały dzieci (czasem również dorośli) - na podwórka i skwery w naszych miastach zawitali wreszcie pękaci jegomościowie, zwani również bałwanami.

Wczorajszego wieczora na portalu społecznościowym Facebook zaprosiliśmy naszych Czytelników do zabawy. W efekcie powstała galeria zdjęć bałwanów z naszego regionu (Gliwic, Raciborza, Rybnika i Wodzisławia Śląskiego), którą dziś prezentujemy na portalu.

Co się zaś tyczy srogich i łagodnych zim... Warto w tym miejscu przytoczyć fragment artykułu, który ukazał się w Nowinach Raciborskich w 1907 roku. Ówczesna zima była niezwykle sroga, tak że dzieci przychodziły do szkół z odmarzniętymi uszami. Tęgie mrozy i obfite opady śniegu były wówczas tym dokuczliwsze, że w latach poprzednich zimy były niezwykle łagodne.

- Zachodziła istotnie obawa, że sporty zimowe, jak: ślizgawka, sanna, lepienie bałwanów itp. staną się czemś nieznanem, o czem tylko starzy ludzie wnukom opowiadają; tak mało mieliśmy śniegów i mrozów w czasie poprzednich zim kilkunastu - czytamy w gazecie sprzed 108 lat..

Jak widać, odstępstwa od pogodowej normy zdarzały się i dawniej... Tymczasem zachęcamy do dzielenia się z nami zdjęciami bałwanów z Waszej okolicy. Wysyłajcie je na adres info@nowiny.pl lub udostępniajcie na naszym profilu facebook.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
rich 07.01.2015 10:25


Taki pomnik trzeba
Takiemu postawić,
Kto nie chce w dobrym dziele
Życia swego strawić.

alelek 06.01.2015 11:32

No i nasze balwany sa zdj.2,6 raciborz Opawska ;-)