Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Górnicy! Baczność! Stanowcza chwila nadchodzi! [110 lat temu w Nowinach]

Dokładnie 110 lat temu "Nowiny Raciborskie" pisały o nowym prawie górniczym. Na jakie przywileje mogli liczyć robotnicy? Ponadto opisano zbrodnię ślusarczyka Kury, który zamordował swoją kochankę. Niezapomniane wrażenia smakowo-duchowe miało natomiast zapewnić spożycie specyfiku zwanego KRĘCIPYSKIEM. Można go było nabyć w fabryce likierów przy Weidenstr. w Raciborzu.

Górnicy! Baczność! Stanowcza chwila nadchodzi! [110 lat temu w Nowinach]

W wydaniu "Nowin Raciborskich" z 7 listopada 1905 roku "Zarząd Związku wzajemnej pomocy dla chrześcijańskich robotników górniczych" zwracał się do Czytelników gazety o aktywną obronę praw górniczych. Według nowego prawa pracodawcy mieli obowiązek wywiesić plan porządku roboczego, aby górnicy mogli powiedzieć lub napisać co im się w nim podoba, a co nie. Plan ten dotyczył m.in. długości szychty, zarobków oraz wyborów mężów zaufania.

- Niech sobie górnicy nie lekceważą tak ważnej dla nich sprawy, a niech dopatrzą swego (...) niech się potem po czasie nie żalą i nie narzekają, iż porządek roboczy zły i krzywdzący - przestrzegali związkowcy, przypominając, że plany powinny zostać wywieszone w kopalniach zarówno w niemieckiej jak i polskiej wersji językowej.

Rewolucya w Rosji

Z wiadomości światowych najwięcej miejsca poświęcono rewolucji rosyjskiej z 1905 roku, gdzie pomimo ogłoszenia nowej konstytucji wciąż trwały rozruchy, a "każdy dzień przynosi świeże straszne wieści o zaburzeniach i krwie przelanej".

Z ogólnego zamieszania skrzętnie korzystali rabusie, łupiąc sklepy i domy Bogu ducha winnych mieszkańców.

Okrutny mord w rybnickiem

W rubryce "Z blizka i z daleka" informowały "Nowiny Raciborskie" m.in. o ujęciu ślusarczyka Kury z Wodzisławia, jako podejrzanego o zamordowanie dziewczyny Oślizło z Moszczenicy. Kura miał być jej kochankiem, a wśród jego rzeczy znaleziono i te zbryzgane krwią... - Zbrodnia popełniona została w okrutny sposób. Morderca, jak się zdaje, powalił swoją ofiarę na ziemię i, klęcząc na piersiach, udusił ją - czytamy w wydaniu gazety sprzed 110 lat.

Ponadto w Markowicach wypaliło się niedawno "pół juterka krzaków na książęcem". Ogień mieli wzniecić chłopcy w trakcie wypasu bydła. Z kolei w Raciborskiej Kuźni przy pracach nad rzeką Rudą utonął 60-letni robotnik Duda. Oburzające wieści dotarły do redakcji z Hościc (obecnie Gościce po polskiej stronie w powiecie nyskim oraz Horní Hoštice po stronie czeskiej), gdzie na polu dominialnym pług parowy pracował "bez względu na niedzielę i święto", co miało powodować "zgorszenie wśród katolickiego ludu, dążącego na nabożeństwo do kościoła".

Prawdziwy kręcipysk!

W ogłoszeniach zalecano cierpiącym z powodu reumatyzmu stosować lek rheumasan. Juliusz Freund polecał swoim klientom "Prawdziwy KRĘCIPYSK, znany jako najlepszy likier żołądkowy". Z kolei Max Bohm prowadzący swój biznes przy ul. Odrzańskiej 21 w Raciborzu zachwalał wino korzenne, koniak do leczenia oraz słodkie wino węgierskie.

Mistrz szewski W. Raida informował czytelników o nabyciu prawa do wyrabiania podeszew i butów z nieprzemakalnej skóry według niemieckieo patentu. Obuwie miało być dwa, a nawet trzy razy trwalsze od zwykłego. - We własnym interesie więc nikt nie zaniedbuje wyzyskać znacznych korzyści i niechaj u mnie załatwia swoje zamówienia - zachęcał.

Naszym obecnym Czytelnikom przypominamy, że "Nowiny Raciborskie" z lat 1889-1920 są dostępne on-line na stronie internetowej raciborskiej biblioteki (kliknij w TEN link).

Wojtek Żołneczko

fot. Pierre Paulus "Miner"

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].