Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kradną jak kruki czyli niecne geszefty Rady Ludowej w Raciborzu

Niegospodarność władz Raciborza, górnika z Radlina przed sądem, napad na kasyno w Gorzycach, bandyckie napady w rybnickiej Nacynie, Grzegorzowicach oraz Raciborzu, czy proces za nazwanie inwalidy gałganem – to tylko część tematów, które „Nowiny Raciborskie” opisywały równo sto lat temu.

Kradną jak kruki czyli niecne geszefty Rady Ludowej w Raciborzu
Ilustracja poglądowa

Racibórz • 26 września 1919 r.

Dzielą się ich koloniami

„Berliner Lokal Anz.” donosi ze źródeł paryskich w sprawie podziału byłych kolonii niemieckich Togo i Kamerunu. Na mocy układu między francuskim ministrem dla spraw kolonialnych, Henrykiem Simonem, a lordem Milnerem, Francya otrzyma południową część Togo z portem Lome. Anglii przypadnie Togo północne. Większa część Kamerunu zostanie przyłączona do angielskiej kolonii Ornu. Anglicy otrzymają bezpośrednie połączenie z morzem przez rzekę Togo. Francya odzyska wszystkie części prowincyi, utracone na rzecz Niemiec układem z dnia 5 listopada 1911. O losie reszty kolonii niemieckich rozstrzygać będą państwa, które brały udział w ich zdobywaniu*.

Bandyci w Rybniku

Rybnik. Na Nacenie czterech bandytów wdarło się do mieszkania dozorcy Frischa, wymusili wydanie wszystkich pieniędzy (7 do 8 tysięcy marek), poczem poszli rabować inne mieszkania, ale przytem zostali spłoszeni. Uszli niepoznani.

Przed sąd za gałgana

Racibórz. Przed sądem izby karnej stawał aptekarz p. Bonifacy Bałdyk z Żor, oskarżony o obrazę sławetnego inwalidy Aleksandra Dziembały z „Freie Vereingung”. Na zebraniu „Freie Vereingung”** w Żorach pan Bałdyk nazwał Dziembałę gałganem (lump). Oskarżony w sądzie przyznał, że tak było, ale zarazem zaznaczył, że ze swego stanowiska miał prawo tak nazwać Dziembałę; przytem wyjaśnił, jak Dziembała postępował dawniej a jak postępował teraz. Prokurator żądał dla oskarżonego 300 marek kary. Sąd był wprawdzie zdania, że obraza została popełniona, ale oskarżonego uwolnił z tego względu, że oskarżony już raz był ukarany przed sąd wojenny za owe zajścia na wiecu w Żorach.

Aresztowani w ostatniej chwili

Grzegorzowice w Raciborskiem. Trzech bandytów zamaskowanych i uzbrojonych odwiedziło tutejszego młynarza p. Lampkę i zrabowali mu pieniądze i papiery wartościowe w sumie 2000 marek. Aresztowano ich w Raciborzu na stacyi w chwili, gdy chcieli odjechać do obwodu przemysłowego, skąd tu za rabunkiem przybyli. Pochodzą z Łagiewnik pod Bytomiem.

Złodzieje? To nie my!

Racibórz. Rada ludowa (volksrat) zebrała się w poniedziałek na naradę, aby się omyć z tego, w co ją na ostatnim posiedzeniu rady miejskiej ubrano. Każdy z jej członków, czy winny czy też niewinny, przedstawiał siebie za najniewinniejszego. Ogólne wrażenie było to, że rada ludowa to najzacniejsza i najlepszo instytucya (...) W końcu bardzo długiej dyskusji, która nie zawsze była rzeczową i spokojną, przemawiał delegat z centralnej rady ludowej z Wrocławia, chwaląc i wysławiając radę ludową tutejszą, radząc umiarkowanie wszystkim stronom i zachowanie zgody, aby niemczyzna w tym tu zagrożonym kącie zwyciężyła (!!).

* Efektem przegranej Niemiec w I wojnie światowej były straty terytorialne nie tylko w Europie, ale również na pozostałych kontynentach. Terytoria zamorskie Rzeszy podzieliły między siebie Belgia, Francja, Japonia, Portugalia oraz Wielka Brytania.

** Prawdopodobnie mowa o organizacji Freie Vereinigung zum Schutze – Oberschlesiens (Wolne Stowarzyszenie dla Ochrony Górnego Śląska), której celem była ochrona Górnego Śląska przed wpływami polskimi.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].