Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kradną jak kruki czyli niecne geszefty Rady Ludowej w Raciborzu

Niegospodarność władz Raciborza, górnika z Radlina przed sądem, napad na kasyno w Gorzycach, bandyckie napady w rybnickiej Nacynie, Grzegorzowicach oraz Raciborzu, czy proces za nazwanie inwalidy gałganem – to tylko część tematów, które „Nowiny Raciborskie” opisywały równo sto lat temu.

Kradną jak kruki czyli niecne geszefty Rady Ludowej w Raciborzu
Ilustracja poglądowa

Racibórz • 29 września 1919 r.

O zwrot zrabowanych rzeczy

Beliński „Reichs–Anzeiger” ogłosił wezwanie do wszystkich członków armii niemieckiej, którzy na terytoryach okupowanych przywłaszczyli sobie cudzą własność, jak dzieła sztuki, kosztowności, meble itd., aby je w odpowiednim miejscu złożyli, albowiem wszystkie te rzeczy muszą być zwrócone. Przy zwrocie należy podać imię i nazwisko właściciela lub przynajmniej nazwę miejscowości, skąd te rzeczy pochodzą. Nazwisko oddawcy nie musi być podane. Centrala zrabowanych przedmiotów znajduje się we Frankfurcie nad Menem.

Przykro to zwracać łup, który uważało się za swój. Gdyby atoli wszystkie rzeczy zrabowane w Polsce, Belgii, Francyi itd. miały zostać zwrócone, to by Niemcom znowu pociągów nie starczyło na ich przewóz.

Grabież mienia wojskowego

„Münch. Ztg.” dowiaduje się z kół parlamentarnych, że przy zestawieniu rozproszonego dobra wojskowego stwierdzono, iż od listopada 1918 r. znikło przeszło 10 miliardów materyałów wojskowych! Najwięcej rozdrapano w listopadzie i grudniu r. u. Tylko za 2 miliardy zdołano rozkradzionego materyału do sierpnia odebrać z powrotem. I to może posłużyć za objaw niemieckiego patryotyzmu.

Skok podczas wesela

Racibórz. We wtorek wdarli się złodzieje do mieszkania handlarki p. Lechrowej na nowym rynku i zabrali pieniędzy w ilości około 1000 marek. Okradziony była w owej chwili na weselu.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].