Śpią na węglu, a węgli... brak
Fiasko niemieckiej agitacji wśród Polaków, napad na probostwo, dyskusja o wolnych niedzielach, braki w dostawach węgla oraz... krowie paserstwo – to tylko część tematów, które opisano na łamach „Nowin Raciborskich” równo sto lat temu.
Racibórz • 3 listopada 1919 r.
Ośmiogodzinny dzień pracy
Warszawa. Sejmowa komisya handlu przemysłowego postanowiła jednomyślnie wprowadzić 8-mio godzinny czas pracy.
Ryby dla raciborzan
Racibórz. Ryb zakupiło miasto 400 centnarów ze stawów książęcych w okolicy. Z tego sprzedaje połowę teraz zaraz, a drugą połowę rozprzeda na święta. Cena obecna wynosi 4,5 mk funt* ryby zabitej, a 5,5 mk za funty ryby żywej. Do świąt ryby pewnie podrożeją, ponieważ ich utrzymywanie i strzeżenie wymaga wydatków.
Śpią na węglu, a węgli... brak
Rybnik. Z dostawą węgli musi być istotnie źle, jeżeli wierzyć mamy magistratowi tutejszemu, który ogłasza publicznie, że należy oszczędzać używanie gazu, ponieważ dostawa węgli do tutejszej gazowni jest niedostateczna. Magistrat powiada, że kto więcej gazu zużyje niż mu wyznaczono w lecie roku 1917, ten za każdy zwyżkowy metr kubiczny gazu będzie musiał 50 fen. dodatku zapłacić. A przecie pod samym Rybnikiem są wielkie kopalnie, tylko ręką sięgnąć i węgle brać!
Uwaga na kradzione bydło
Żory. W Baranowicach skradziono pewnemu gospodarzowi w tych dniach w nocy dwie krowy z chlewa. Następnego dnia pewien obywatel z Boryni doniósł żandarmowi we Warszowicach, że nabył dwie krowy za 3400 marek od ludzi nieznanych. Były to krowy skradzione poprzednio w Baranowicach, które zwrócono właścicielowi.
Bydła od ludzi nieznanych bez przepisanych wykazów i legitymacyi nie należy kupować, gdyż może być kradzione. Kto w takich razach bydło kupi, ten się naraża na utratę bydła i pieniędzy, które za nie dał, a oprócz tego może być posądzony o karygodne wspólnictwo ze złodziejami.
* Cetnar i funt to pozaukładowe jednostki masy. Wynosiły one odpowiednio około 51 kg oraz 0,4 – 0,5 kg.