Śpią na węglu, a węgli... brak
Fiasko niemieckiej agitacji wśród Polaków, napad na probostwo, dyskusja o wolnych niedzielach, braki w dostawach węgla oraz... krowie paserstwo – to tylko część tematów, które opisano na łamach „Nowin Raciborskich” równo sto lat temu.
Racibórz • 29 października 1919 r.
Wieści o katastrofie
Racibórz. W sprawie katastrofy kolejowej w Krzenowicach pod Raciborzem donoszą, że rozmiary katastrofy co do ofiar w ludziach nie są tak wielkie, jak pierwotnie przypuszczano i rozgłaszano. Oprócz 19 osób zabitych na miejscu katastrofy zmarło w szpitalu z ciężko pokaleczonych 11 osób, tak że na razie wszystkich zmarłych jest 30 stwierdzonych. Ciężko rannych jest jeszcze 42 (...)
Zamykają niemieckie szkoły
Opawa. Niemiecka prasa sporządza statystykę dotychczas zamkniętych szkół niemieckich w Czechach, Morawach i Śląsku Opawskim. Liczba wynosi ponad 200 zamkniętych szkół.
Wojak zabił wojaka
Wodzisław. Zastrzelił tu jeden „grenzschutnik” drugiego, rzekomo wskutek nieostrożnego obchodzenia się z bronią nabitą. Zastrzelonym jest niejaki 18-letni Junge ze Świdnicy.
Bandyci napadli proboszcza
Żory. Bandyci w liczbie około sześciu uzbrojeni w karabiny, wdarli się we wtorek 21-go października wieczorem na probostwo w Krzyżowicach, pokonali ks. proboszcza, który był już w łóżku, zrabowali 3500 marek i uszli. Dotąd sprawców nie wykryto.
Pociągi przejadą przez granicę
Od delegatów na polsko-niemiecką konferencyę w Berlinie polskie ministerstwo kolejowe otrzymało wiadomość, że Niemcy podali projekt otwarcia w najbliższym czasie z Polską kolejowego ruchu towarowego i osobowego na odcinkach Toruń – Aleksandrowo, Iłowo – Mława, Herby – Katowice, Mysłowice – Szczakowa, Katowice – Sosnowiec.
Pretensye żydowskie
Żydzi żądają Polski dla siebie i od tego, jak się zdaje, odstąpić nie chcą. Obecnie wystąpili z nową pretensyą: oto nie zachować spoczynku niedzielnego w handlu i przemyśle. Wydział syonistów udał się w tej sprawie do ministeryum spraw wewnętrznych, lecz to odpowiedziało, że organy samorządowe lokalne są obecnie upoważnione do wydawania przepisów regulujących czas handlowania.
Do marszałka sejmu udała się delegacya Centralnego związku rzemieślników żydowskich w sprawie odpoczynku niedzielnego. Marszałek odpowiedział, że osobiście jest zwolennikiem jednolitego dnia odpoczynku, bo nawet w Niemczech to obowiązuje, dodał też, że rozmawiał w tej sprawie z senatorem Morgenauem, który również przyznał, że dzień odpoczynku powinien być jednolity. Delegacya żydowska zwróciła się potem do przedstawicieli PPS w sejmie.
* Grenzschutz – organizacja militarna, której zadaniem było zapobieżenie dalszym ubytkom terytorialnym Rzeszy Niemieckiej. Członkowie grenzschutzu mieli pilnować porządku na terenach przygranicznych.