Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tragedia w Rybniku. Dziecko wpadło do wiadra. Maluch zmarł w męczarniach

Śmiertelny wypadek w Chałowicach, atak nożownika w Wodzisławiu, próba samobójcza w Pogrzebieniu – między innymi o tym pisano w Nowinach Raciborskich w maju 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Tragedia w Rybniku. Dziecko wpadło do wiadra. Maluch zmarł w męczarniach
Śmierć dziecka porusza ludzi do głębi. Tak było 110 lat temu, tak jest obecnie i zapewne tak będzie również w przyszłości. Zdjęcie ilustracyjne.

11 maja 1911 r.

Lotnik wyskoczył z samolotu

Racibórz. Mimo niepogody w niedzielę podjął lotnik Heidenreich z Wrocławia na placu ćwiczeń wojskowych przy Kobyli próby ze swoją maszyną do latania w powietrzu, lecz nie miał szczęścia. Wskutek silnego wiatru bowiem maszyna uderzyła o pagórek, a jedno skrzydło maszyny zostało strzaskane. Lotnikowi nic się nie stało, gdyż wczas jeszcze, zeskoczył z maszyny na ziemię. Na widowisku zebrało się kilka tysięcy osób, lecz musieli z kwitkiem powracać do domu. Nie dziw też, że ci, którzy zapłacili wstępne, wcale nie byli zadowoleni z takiego przebiegu.

Areszt dla robotnika z Siedlisk

Racibórz. Przyaresztowany został w ubiegłą sobotę robotnik Emil Hoffmann ze Siedlisk, ponieważ jest podejrzany o skradzenie 650 marek w mieszkaniu chałupnika Kallusa na Płoni.

Przejechany przez własny wóz

Przejechany został przez własny wóz w Piotrowicach* furman z browaru braci Gottzmann, nazwiskiem Hladzik, i odniósł ciężkie obrażenia. Nieszczęśliwego odstawiono do lazaretu w Raciborzu.

Potrącenie dwulatka

Nieszczęśliwy wypadek wydarzył się onegdaj na Ostrogu. Dwuletnie dziecko rodziny Kuniszów, chcąc ustąpić przed zbliżającą się dorożką, wpadło pod koła nadjeżdżającego automobilu i odniosło lżejsze obrażenia.

Złodziejskie harce

W Bobrowniku**, pow. raciborski, grasowali nieproszeni goście w nocy na wtorek. Najpierw włamali się do gościńca Gladysza, gdzie zrabowali rozmaite towary, następnie posiedziciela Kotlarza wywłaszczyli z 6 kur, a z podwórza Tomasza skradli rozwieszoną tam bieliznę.

Śmiertelna ofiara nożownika

Wodzisław. Onegdaj wieczorem zażgany został nożem w pobliżu gmachu sądowego stolarczyk Dreschsler przez nieznajomego człowieka. Dotychczas zbrodniarza nie wyśledzono.

* Mowa o Pietrowicach Wielkich.

** Mowa o dzisiejszych Bobrovnikach w Czechach.


13 maja 1911 r.

Śmierć w więzieniu

Za współudział w zbrodni pawłowskiej skazany swego czasu na 10 lat domu karnego wycużnik Nowak z Pawłowa zmarł w ubiegłym tygodniu w więzieniu w Brzegu. Tamże odsiaduje jeszcze swą karę ojczym zamordowanego Malcharczyka, wycużnik Franciszek Przybyła, skazany również za współudział w zbrodni na karę śmierci, a następnie ułaskawiony przez króla na dożywotnie ciężkie więzienie.

Wyskoczyła przez okno

W przystępie obłędu wyskoczyła we wtorek rano pewna dziewczyna, służąca we dworze w Pogrzebieniu, z drugiego piętra do ogrodu i odniosła poważne obrażenia. Nieszczęśliwą przewieziono do domu chorych w Raciborzu.

Areszt dla krzywoprzysięzców

Pod zarzutem krzywoprzysięstwa przyaresztowano we wtorek w terminie przed izbą karną przewodniczącego gminy Wallacha, ławnika Wolnika i stróża nocnego Kudlę z Łęga pod Raciborzem. Proces toczył się w drugiej instancyi przeciw chałupnikowi Janowi Zagoli, który opowiadał we wsi, iż Wallach, Wolnik i Kudla uprawiali w ubiegłym roku kłusownictwo. Wallach, czując się tem obrażony, wytoczył Zagoli proces, lecz sąd ławniczy na podstawie zeznań świadków wypadł na korzyść oskarżonego, a tak obciążająco dla Wallacha i jego towarzyszy, iż na wniosek prokuratura na miejscu ich aresztowano pod zarzutem krzywoprzysięstwa.

Zaraza bydła i śmierć chłopca

Z Raciborskiego. W Pawłowie wybuchła ponownie zaraza pyska i racic wśród bydła.

Na drętwę karku zmarł w Sudzicach 8-letni synek chałupnika Józefa Kubnego.

Nożownik-zabójca zatrzymany

Wodzisław. Zabójcę stolarczyka Dreschlera wykryto już w osobie stelmacha Szewczyka z Belświcy*. Po spełnionej zbrodni schronił się do wioski rodzinnej, gdzie go przyaresztowano.

Dziecko wpadło do wiadra z wrzątkiem

Chwałowice, pow. rybnicki. Dziecko urzędnika kopalni Stoczowskiego wpadło w węborek**, napełniony wrzącą wodą i poparzyło się tak okropnie, że wkrótce potem zmarło wśród wielkich męczarni.

Uderzenie pioruna i pożar

W W. Turzy, pow. rybnicki, uderzył piorun podczas poniedziałkowej burzy w stodołę gospodarza Dudy i zburzył ją do szczętu.

Nie udało się uratować trzylatki, którą przysypał piasek

Żory. Czworo małych dzieci, bawiąc się we wtorek po południu w dole piasku przy szosie prowadzącej do Borynia, zostało przez spadających piasek zasypanych. Troje z nich udało się wydobyć jeszcze żywych, czwarte niestety, trzyletnia córeczka masarza Szczepanka z Tychów, już się zadusiło.

* Mowa o Bełsznicy w powiecie wodzisławskim.

** Drewniane lub skórzane wiadro.


16 maja 1911 r.

Uwaga na silny wiatr!

Racibórz. W piątek po południu wywrócił gwałtowny wiatr rusztowanie nowej stodoły posiedziciela Połomskiego na Starejwsi. Z robotników nikt nie doznał szwanku.

Do więzienia za kradzież i występki przeciw moralności

Racibórz. Izba karna skazała robotnika Karola Włosaka z Rybnika za kradzież na 2 lata i 6 miesięcy ciężkiego więzienia, dozorcę Karola Sanda z Czernicy na rok i 3 miesiące więzienia za występki przeciw moralności.

Pożar na Ocicach

Z Raciborskiego. W Nowych Ocicach wybuchł ogień w domu zamieszkiwanym przez służbę dworską; cały dach spłonął.

Nieudany targ

Żory. Środowy targ na konie wypadł licho, gdyż spęd był bardzo słaby.

Targi na bydło w powiecie rybnickim mogą się znowu odbywać, gdyż zaraza pyska i racic już ustała. Tylko domokrążny handel bydłem jest zakazany.


Artykuły z serii "110 lat temu w Nowinach Raciborskich" zawierają autentyczne fragmenty dawnych Nowin. Archiwalne numery gazety zostały zdigitalizowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Można je przeglądać na stronie internetowej www.biblrac.pl, do czego zachęcamy wszystkich miłośników historii Raciborza i okolic.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_dwóch_speców_niżej (5.184. * .220) 27.06.2021 13:31

wy oceniacie książkę tylko po tytule ?
tak jak została nauczona gimbaza
czy przeczytasz tytuł i treść i wtedy ocenisz ?

~MarekDrozd (31.0. * .193) 27.06.2021 05:44

Clickbait w tym tytule - dla mnie to zwyczajnie oszukiwanie czytelnika przez piszącego ten artykuł. Redaktor porażka :-|

~Lolek800 (88.156. * .183) 15.05.2021 23:18

Jakże to jest żałosne robic takie clickbaity a dopiero w artykule wyjaśniac ze chodzi o wydarzenia sprzed 100lat.