Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pochowali katolika na żydowskim cmentarzu w Raciborzu. Trzeba było otworzyć grób

Nagły zgon gościa z Poznańskiego i zamieszanie związane z jego pochówkiem, brawurowa ucieczka z domu dla obłąkanych w Rybniku oraz brutalna napaść nauczyciela na ucznia w raciborskiej rzeźni miejskiej – między innymi o tym pisały Nowiny w styczniu 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Pochowali katolika na żydowskim cmentarzu w Raciborzu. Trzeba było otworzyć grób
Zdjęcie ilustracyjne (domena publiczna).

18 stycznia 1912 r.

Sprzedawać można, zabijać nie

Racibórz. W poniedziałek zakończyło się polowanie na zające i rozpoczął się czas ochrony. Dwa tygodnie jednak wolno je jeszcze sprzedawać.

Dwa pożary

Racibórz. Ogień wybuchł w domu Kumisza w Bozackiej ul. i w składzie Preisa w Nowej ul., lecz w obu wypadkach zdołano płomienie natychmiast przytłumić.

Gawron bez dachu nad głową

W Raszczycach zgorzała w niedzielę po południu chałupa posiedziciela Józefa Gawrona. Sikawka miejscowa była po raz pierwszy w użyciu, przez co okazało się, jak korzystnem jest, jeżeli gmina posiada własną sikawkę.


20 stycznia 1912 r.

Pochowali katolika na żydowskim cmentarzu

Racibórz. Przed kilku dniami zmarł nagle w jednym z tutejszych hoteli pewien nieznajomy podróżny i został pochowany na żydowskim cmentarzu. Dochodzenia władz wykazały, że zmarłym był hotelista Hüttner ze Srody, w Poznańskiem, który po przespekulowaniu swego majątku na giełdzie opuścił miasto rodzinne, a w przejeździe przez Racibórz zmarł nagle. Onegdaj przybyła tu rodzina zmarłego, przyczem wykazało, iż H. był katolikiem. Wskutek tego musiano grób na cmentarzu żydowskim otworzyć, celem przeniesienia zwłok na cmentarz katolicki.

Wrzucił ucznia do kotła z gorącą wodą

Racibórz. Brutalnego czynu dopuścił się masarz Jakub Morawiec, który ze swawoli wrzucił w tutejszej rzeźni miejskiej 17-letniego ucznia masarskiego Wyrtkiego do kotła napełnionego gorącą wodą, a następnie, wyciągnąwszy go z kotła, rzucił go gwałtownie na kamienną posadzkę. Chłopak odniósł poważne obrażenia. Brutala aresztowano.

Mistrz masarski Robert Morawiec z Odrzańskiej ulicy prosi nas o zaznaczenie w tej sprawie, iż wyżej wymieniony Jakub M. nie jest ani jego synem, ani krewnym.

Ratował kury przed automobilem? Sąd nie uwierzył...

Mularz Gadatz z Rakowa, pow. głubczycki, kilkakrotnie już karany za kradzież, skradł swej sąsiadce trzy kury. Uniewinniał się wprawdzie, iż uczynił to z dobrego serca, bo inaczej biedne stworzenia przejechaneby zostały przez automobil, lecz izba karna nie uwierzyła jego wymówce i skazała go na rok ciężkiego więzienia.

Nie będzie hakatysta Polakowi bratem

W Lubomi najniespodziewaniej powstało nowe towarzystwo – i to „Ostmarkenverein”! Towarzystwo postawiło sobie za zadanie – jak donosi „Anzeiger” – krzewić ducha niemieckiego wśród polskiej ludności! Do towarzystwa przystąpiło od razu 42 członków, a do zarządu należą: nauczyciele Staschek z Bukowa, Szczeponik z Lubomi, Szczeponik II z Lubomi, Bininda z Bukowa, karczmarze Czerwionka z Lubomi i Janiczek z Bukowa, kupiec Keller z Bukowa, dalej Leonard Marx, Franciszek Kozub, Józef Seifert z Lubomi, Jan i Karol Buglowie ze Syryni.

Wszyscy członkowie oświadczyli, iż pracować będą wedle sił nad tem, aby znowu jedność i zgoda zapanowały wśród ludności gmin wymienionych.

Nam się zdaje, że będzie wprost przeciwnie, bo póki świat światem, nie będzie hakatysta* Polakowi bratem.

* Hakatą nazywano Niemiecki Związek Marchii Wschodniej, którego celem była germanizacja ziem polskich objętych zaborem niemieckim. Potocznie mianem hakatystów nazywano osoby aktywnie zabiegające o umacnianie niemczyzny oraz osłabianie polskości.


23 stycznia 1912 r.

Okradł swoich klientów

Racibórz. Izba karna skazała dekarza Nikodema Janeckiego ze Starejwsi za ciężką kradzież z włamaniem na 4 miesiące więzienia. Miał on dach naprawić w chałupie posiedziciela Kłóska na Starejwsi. Dzień przed rozpoczęciem pracy przybył do Kłósków z zapytaniem, czy potrzebny materyał jest na miejscu. Nie zastawszy nikogo w domu, bo Kłóskowie pracowali w zagrodzie, włamał się do ich mieszkania, a otworzywszy gwałtem komodę, zabrał z niej 42 marki.

Szkarlatyna

W Wojnowicach grasuje wśród dziatwy szkarlatyna. Troje dziewcząt już zmarło.

Ucieczka z domu dla obłąkanych

Rybnik. Z tutejszego domu dla obłąkanych ulotnił się w końcu ubiegłego tygodnia niebezpieczny szaleniec, były sekretarz Krusius. Trzech dozorców czuwało w jego celi, lecz gdy wszyscy w nocy zasnęli snem twardym, Krusius wstał po cichu, wyciągnął klucze spod poduszki jednego z dozorców, a przyodziawszy się w jego mundur, łatwo wydostał się na wolność. Najpierw udał się do swych krewnych w Paruszowcu, gdzie zamienił mundur na rzeczy cywilne, a następnego dnia rano powędrował dalej do swego szwagra w Czernicy, który go jednak nakłonił do powrotu.

Młodociany rabuś

Rybnik. Wdowa Ema Solarz otrzymała list z pogróżkami, że jeżeli do 6 godz. wieczorem nie złoży 50 marek w oznaczonem miejscu przy starym kościele katolickim, to zostanie zamordowaną, a dom jej pójdzie z dymem. Solarzowa oddała list policyi, a kilku urzędników policyjnych ukryło się w pobliżu oznaczonego miejsca. Jakoż o godz. 6 przybył rabuś po pieniądze i został pochwycony. Jest to uczeń stolarski Ryszard H., który w ten sposób pragnął przyjść do pieniędzy.


Artykuły z serii "110 lat temu w Nowinach Raciborskich" zawierają autentyczne fragmenty dawnych Nowin. Archiwalne numery gazety zostały zdigitalizowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Można je przeglądać na stronie internetowej www.biblrac.pl, do czego zachęcamy wszystkich miłośników historii Raciborza i okolic.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].