Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tragedia w Gorzyczkach. Dwie dziewczyny zmarły wskutek zaczadzenia

Śmierć córek gospodarza z Gorzyczek, losowanie rekrutów do wojska w Raciborzu, ustąpienie zarazy bydła i konflikt w gorzyckiej parafii – m.in. o tym pisały Nowiny w marcu 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Tragedia w Gorzyczkach. Dwie dziewczyny zmarły wskutek zaczadzenia
Zdjęcie poglądowe (domena publiczna).

9 marca 1911 r.

Jeden dzień wolności

Racibórz. Robotnik Seiffert, opuściwszy w niedzielę rano więzienie, puścił się tego samego dnia wieczorem na połów, aby się zaopatrzyć w porządniejsze rzeczy i czystą bieliznę. Jakoż znalazł wszystko, co mu było potrzeba, na poddaszu w domu na Wielkiem Przedmieściu nr 48. Szybko się przebrał, lecz na jego nieszczęście nadeszła służąca, a widząc co się święci, narobiła krzyku. Rabusia pochwycono i oddano znowu w ręce policyi.

Kto pójdzie do wojska?

Racibórz. Wybiera (musterung) młodych ludzi do wojska z miejskiego powiatu raciborskiego odbędzie się od 28 do 31 marca r. b. w lokalu „Keilsches Bad” przy Opawskiej ul. nr 67. Rekruci muszą się stawić już o godzinie 7 rano i to: we wtorek 28 marca ci, którzy się rodzili w r. 1889, oraz starsi, o których zdatności do służby wojskowej dotychczas jeszcze nie zadecydowano; w środę 29 b.m. urodzeni w r. 1890, w czwartek 30 b.m. z r. 1891, których nazwiska rozpoczynają się literą A aż do P, a w piątek 31 b.m. reszta z tegoż roku. Zaraz potem odbędzie się losowanie.

Do więzienia za kradzież krowy

Racibórz. Izba karna skazała sprzedawaczkę Worbes z Gliwic za oszustwo na dodatkową karę 1 rok i 3 miesiące domu karnego, robotnika Teofila Janotę z Rydułtów za kradzież krowy na 2 1/2 roku więzienia.

Nagroda za wykrycie podpalaczy

Z Raciborskiego. Nagrodę za wykrycie sprawców pożarów w Szulerzowicach* i okolicy podwyższono z 1000 na 1400 marek.

Śmierć dziewcząt

W Gorzyczkach, pow. raciborski, zaczadziły się dwie córki siedlaka Grzybka w nocy na piątek gazami węglanemi. Sprowadzony lekarz mógł już tylko u młodszej śmierć stwierdzić, starszą zdołał wprawdzie jeszcze przywrócić do przytomności, lecz i ta w dwa dni potem mimo najtroskliwszej opieki zmarła.

Rozbój o piwo

Rybnik. W niedzielę po południu napadło trzech łobuzów na szosie Raciborskiej spokojnie idącego Galicyanina i zażądało od niego, aby im kupił piwa. Gdy im tego odmówił, powalili go na ziemię i „wywłaszczyli” go z 4 marek, poczem uciekli. Rabusiów wyśledzono później i zapakowano do ula.

Wypadki na kopalni Karola

Z Rybnickiego. Wóz, naładowany węglem, przejechał ciskacza Kobrusa, zatrudnionego na kopalni Karola i złamał mu nogę; oprócz tego doznał Kobrus poważnych obrażeń wewnętrznych.

W tej samej kopalni spadające masy węgla ciężko zraniły górnika Skorupę.

Pożar w Radlinie

W Radlinie, pow. rybnicki, spaliły się stodoła i chlew chałupniczki Joanny Kowalowej. Budynki były zabezpieczone, ale nie sprzęt zboża i rozmaite narzędzia, które stały się pastwą płomieni.

* Mowa Šilheřovicach w Republice Czeskiej. W 1911 r. miejscowość znajdowała się w powiecie raciborskim, który jako część Królestwa Prus wchodził w skład Rzeszy Niemieckiej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ktoo (83.30. * .52) 14.03.2021 21:06

Idiotyczna wiadomość wyświetla się jako pierwsza. Potem dopiero czytamy, że sprzed 100 lat. Ma ktoś poczucie humoru... zjechane