Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Służbowy automobil dla urzędników. Po co? „To chyba tylko Bogu i członkom sejmiku wiadomo”

Wyrodna córka gospodarzy z Rudnika, plany postawienia wielkiego pieca na Płoni oraz zgoda co do budowy nowej drogi z Ponięcic do granic powiatu – między innymi o tym pisano w Nowinach na przełomie marca i kwietnia 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Służbowy automobil dla urzędników. Po co? „To chyba tylko Bogu i członkom sejmiku wiadomo”
Zdjęcie ilustracyjne (Detroit Publicy Library).

30 marca 1912 r.

Przyjechał zobaczyć rzeźnię

Racibórz. Onegdaj przybył do Raciborza prezes regencyi opolskiej v. Schwerin, celem obejrzenia placu budowlanego pod nową rzeźnię miejską w pobliżu domu karnego* oraz miejsca, na którem ma stanąć powiększony dworzec kolejowy.

Brutalny napad

Koźle. W ubiegłą sobotę stał sobie spokojnie właściciel dorożek Pieczek w destylacyi Urbacha, gdy nagle wszedł do lokalu robotnik Brzozak i, wyciągnąwszy nóż z kieszeni, bez najmniejszego powodu zadał nim Pieczkowi poważną ranę w twarz, tak że o mało co jedno oko nie wypłynęło. Pieczek nie miał z Brzozakiem dotychczas żadnej kłótni, to też prawdopodobnie Brzozak chciał się na kimś pomścić, lecz pomylił się w osobie.

Ostatnia Męka Pańska

Racibórz. W przyszłą niedzielę odbędzie się po raz ostatni w „Strzesze” przedstawienie Męki Pańskiej, na co zwracamy w ostatniej chwili czytelnikom naszym uwagę. Radzimy zawczasu zaopatrzyć się w bilety, które nabyć można w drogeryi p. Gryglewicza.

Piorun uderzył w pociąg

Rzadki przypadek, że piorun uderzy w pociąg jadący, zdarzył się w tych dniach na zachodzie Niemiec. Piorun uderzył w przednią część pociągu, przeleciał górą, druzgocąc wszystkie lampy i zginął wreszcie we wagonie pakunkowym. Jadący koleją odczuli wstrząśnienie, z ludzi atoli nikt nie odniósł obrażeń.

* Ruiny rzeźni do dziś stoją przy ul. Eichendorffa w Raciborzu, przy targowisku.

Reklama z dawnych

2 kwietnia 1912 r.

Fabryka na Płoni

Racibórz. Towarzystwo akcyjne „Planiawerke” zamierza ustawić na swoim gruncie na Płoni piec, tak zwany „Ringofen”. Władza miejscowa wzywa obywateli, którzyby mieli coś przeciwko temu, aby się zgłosili w przeciągu dni 14. Zbadanie protestów nastąpi w terminie, który się odbędzie dnia 16 kwietnia o godz. 10 przed południem w ratuszu.

Córka oszukała rodziców

Racibórz. Izba karna skazała Martę Kałużę, pochodzącą z Rudnika, na 1 1/2 roku więzienia za sfałszowanie dokumentów i oszustwo. Swoim przybranym rodzicom odwdzięczyła się w ten sposób, że na ich książkę kasy oszczędności ściągnęła 2500 marek.

Ograniczenie pracy w niedziele

W sprawie święcenia niedzieli w handlu i przemyśle niemiecki urząd spraw wewnętrznych przygotował nowy projekt, którym zajmuje się obecnie Rada Związkowa. Według projektu praca w handlu i przemyśle wynosić ma w niedzielę tylko trzy godziny. W tych miejscowościach, w których główną klientelę stanowi ludność wiejska, można czas pracy przedłużyć o godzinę. Decyduje w tym względzie władza miejscowa, ale decyzya ma znaczenie, jeżeli zgodzą się na nią dwie trzecie miejscowych kupców. W hurtowych przedsiębiorstwach będzie praca całkiem zniesiona. Dokładna treść projektu nie jest znana na razie.

Nowa droga

Sejmik powiatu raciborskiego zgodził się na wybudowanie szosy z Ponieńczyc* do granicy pow. raciborsko-kozielskiego pod Szonowicami. Koszta obliczono na 20 400 marek. Dalej uchwalił sejmik 11 112 marek na automobil powiatowy. Do czego ten automobil ma służyć, to chyba tylko Bogu i członkom sejmiku wiadomo, bo ludność z automobilu żadnej korzyści mieć nie będzie. Dlatego też wszyscy obywatele powinni dobrze sobie zawsze rozważyć, kogo na swojego przedstawiciela w sejmiku wybierać. Tu najdobitniej wykazuje się ważność wyborów gminnych, na którą niestety wiejski lud polski jeszcze tak mało zważa. Trzeba zawsze pamiętać na staropolskie przysłowie: Jak kto sobie pościele, tak się wyśpi. W końcu uchwalono podatek powiatowy na 70%.

Stodoła wójta stanęła w ogniu

Z Raciborskiego. W Miedoni spaliła się w końcu ubiegłego tygodnia stodoła wójta p. Smiałka.

Podrobione pieniądze

Rybnik. W tych dniach pojawiają się znowu w obiegu podrobione pieniądze, zwłaszcza dwumarkówki. Mają na sobie podobiznę cesarza Wilhelma, rok 1907 i znak A. Do poznania są o tyle, że ich dźwięk jest bardzo marny, a przytem podobizna cesarza licho wykonana.

* Mowa o Ponięcicach, obecnie w gminie Rudnik (pow. raciborski).

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].